ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохол

како да се направи портокалова вотка

За убава комбинација на вотка со агруми е одамна познат. Исечени портокали и лимони - тоа е одлична закуска, и нивните сокови се дел од многу коктели. Уште еден од цитрус произведува оригиналните домашна ликери кои не се срамат да се стави на маса во предниот дел на гости. Луѓето од овие пијалоци се познати како "портокалово вотка", но плодот и кората на портокали, исто така, може да се инсистира на светлина или алкохол.

Разредат вотка со сок од портокал, ќе добие едноставен ниски алкохол пијалок кој quenches жед, и се пие лесно. За мешање пропорции и правила може да се најде во посебна статија. Сега ние се погледне во начини да се направи ликер од портокал во домот. Добро воспоставена три рецепти.

Тинктура од кора од портокал

Најчестата варијанта е погодна за рафинирање на светлина, како и отстранува непријатната миризба. Можете исто така да користите други алкохолни основа - вотка или разреден алкохол.

состојки:

 • вотка (пијалак) - 0,5 l;
 • вода - 350 ml;
 • шеќер - 120 грама;
 • кора од еден портокал.

рецепт:

1. Измешајте шеќер со вода, се вари на тивок оган 10 минути и кул. Треба да се добие 250-300 грама сируп.

2. мијат со топла проточна вода да се стави на кора од портокал во тегла. Темелно плакнење е потребно да се отстранат конзерванс супстанција која опфаќа портокали да се зголеми нивниот рок на траење.

3. Микс вотка (пијалак) со шеќерен сируп и се става во тегла со кожата.

4. Покривање на цврсто со капак и се стави во темно топло место за 4-5 дена. Прво, се собираат на врвот на тортата во близина на вратот на банките, тоа е во ред. По 1-2 дена, тие се издува и почнат постепено да се спушти, а таа тинктура жолта боја.

5. Филтер портокал вотка низ филтер памук и се прелива во шише за складирање.Како резултат на тоа, ќе имаат сладок ликер од портокал домашна тврдина 27-32 степени, со силен вкус и мирис на цитрус. Мандатот на неговото складирање во подрумот - 12-15 месеци.

Водка кора од портокал
Завршени тинктура на кожата

Ако не сакате сладок ликер, а потоа направи сируп евентуално може да се фрли од портокал лушпи во тегла со вотка и кисна за неколку дена. Но како резултат на пијалок ќе се даде малку горчина.

Портокал алкохол на овошје

Десерт лесно работам верзија на оригиналниот вкус, кој е многу популарен кај жените.

состојки:

 • рафиниран шеќер - 20 парчиња;
 • Кафе - 15 зрна;
 • Цимет - 3 парчиња;
 • вотка (вотка, разреден алкохол) - 0,5 l;
 • Портокал - 1 парче.

рецепт:1. Додади во стаклена тегла шеќер, кафе и цимет.

2. Двоен-пирс преку unpeeled портокал игла или големи игла, го стави во тегла.

3. Ставете вотка, добро промешајте и затворете го капакот.

4. Кисна 5-8 дена, а потоа се филтрира како резултат на пијалок низ памучна газа филтер и се прелива во шише.

Излегува тинктура, по вкус потсетува на ликер од портокал Cointreau, но со доза на кафе.

светлина на портокал
ликер од портокал со кафе

А едноставен рецепт од портокал вотка

Ние нема да им дава дополнителна состојки, ќе управува дури и без шеќер, па да добиеме природен природен вкус. Единствениот недостаток - се подготвува за долго време (инфузија).

состојки:

 • вотка (алкохол) - 0,5 l;
 • Портокал - 1 парче.

Покрај тоа, ќе треба игла и конец или риболов линија и парче жица.

Подготовка:

1. Исплакнете портокал под топла вода.

2. Ставете вотка во тегла.

3. Пирс портокал игла и конец да ги собереш плодовите за темата и жица на вратот на банките, како што е прикажано на слика.

портокалова тинктура за алкохол
Суспендирани портокал банка вотка

4. Цврсто затворете го садот со капак и најлон инсистираат на темно место 25-30 дена.

5. Исцедете портокал подготвени вотка во друг сад, а потоа да се разредува со вода до саканата јачина (по избор).

По алкохол разредување матна. Повторно да го даде прекрасен изглед е доволен за да се пијат за еден месец во темна ладно место, не се тресе.

Рецепт тинктура од портокали
портокалова вотка по намирување

Излегува вотка со портокалово-карамел вкус и благо цитрус вкус без остри алкохолни тонови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Тинктура 33Тинктура 33
Ликер од портокалЛикер од портокал
Тинктура на духот на портокалиТинктура на духот на портокали
Домашна ликер направен од портокалиДомашна ликер направен од портокали
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Портокал вотка - тинктура да лупам и портокал пулпаПортокал вотка - тинктура да лупам и портокал пулпа
Најдобар рецепти од портокал bittersНајдобар рецепти од портокал bitters
» » Рецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохол