ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура на духот на портокали

содржина

Во Русија портокал увезени во 1714 година. Од тогаш, тој цврсто се држи водечките позиции во готвењето. Тинктура на портокали пријатен вкус и мирис. Освен тоа, било пијалок со додавање на цитрус, има убава боја. Можете да готви ракија, удар, mulled вино со додавање на портокал, лимон, мед, цимет, кафе. Важен момент во подготовка е во согласност со пропорции и време.

Рецепт тинктура алкохол на портокал и мед

Метод за подготовка на овој пијалок е прилично едноставна, но ефектот ги надминува очекувањата. за тинктури портокалиЌе ви треба:

 • 2 парчиња. со средна големина портокали;
 • 150 g на мед (по можност вар);
 • алкохол, разредена до 45 ° C, 0,5 l (може да се замени вотка);
 • чисто стакло на 3-литарски тегла и густа покривка него.

Добро измиени портокали мора да се сече на големи коцки, не чистење, со јачина од 4 од 4 см. Коските отстранети за да се избегне горчина. А чиста, еден литар тегла прелива мед. Додавање на количеството на алкохол дека медот исчезна. Мешајте додека целосно раскинување. Истурете ја смесата во голема тегла и додадете портокалова маса. Корк цврста капак и оставете за 6-7 дена. Во рок од една недела, се тресат неколку пати.

Отвори тегла, на мозоци. Брани ден. Тинктура претвори транспарентен. Со право на подготовка има пријатен портокал горчина. Вкусот тинктура се подобри ако пред да им служи додадете мраз.

Подготовка на алкохол тинктура од кора од портокал

Да се ​​подготви пијалок е поевтино, но не помалку вкусни, можете да го користите кора од портокал, шеќер, алкохол, разредена, или вотка.

Потребни компоненти:

 • 2 кора од цитрус;
 • алкохол, разредена до 45 ° C, 0,5 L;
 • 350 ml на вода (по можност филтрирани);
 • тинктура на портокал лушпишеќер 100-120 g


На резервоарот за греење шеќер и се додава вода. Топло да врие, мешајќи додека не заврши раскинување. Во 1,5 литарски тегла прелива течноста алкохол, шеќер сируп, портокал лушпи (мие и се сече без белата пулпа). Темелно плута и оставете за 6-8 дена во темно место. Кога течноста ќе се стекнува со жолта нијанса, тоа е време да се исцеди сите. Таа, исто така може да бидат подготвени без шеќер сируп, но со шеќер. Тогаш ви треба за да додадете дел на алкохол во шеќер и мешајте трпеливо додека потполно не се раствори. Друга верзија на тинктура на вентилаторот - апсолутно без шеќер. Вкусот претвори горчлива, но тоа е убавината. Пијте пијалок необично убаво.

Ликер од портокал со цимет и кафе

Се подготват едноставна пијалок. Необичен вкус ќе ги задоволи дури гурмани, покрај портокали, цимет и кафе содржи корисни за човекот, супстанции кои придонесуваат за забрзување на метаболичките процеси.

состојки:

 • 150 гр шеќер;
 • 15-20 печено кафе, грав;
 • 3-5 парчиња на цимет;
 • алкохол, разредена до 45 ° C, 0,5 L;
 • големи портокали 1 компјутер.

водич:Недоделкан сурова овошје да се основата на дебела игла или жица во 2 места. Место на 1,5 L тегла. Додади зрна кафе и цимет. Исто така се меша со шеќер алкохол дел за да се раствори целосно. Сите се спојуваат во заеднички сад. Цврсто покривање. Остави на за 7 дена во темно место. Исцедете така што течноста стана транспарентен. Покријте и се остава да отстои. Ќе тинктура личи ликер.
Секое домашно црвено вино разредена со сок од лимон или портокал, ќе се здобијат со една необична сенка тинктура 44вкус, боја и мирис.

Кафе и цитрус ликер "44"

За подготовка што треба да се земе:

 • Кафе, грав 44 парчиња.;
 • 150 g на рафиниран шеќер;
 • алкохол, разредена до 45 ° C, 0,5 L;
 • лимон 1 ком.;
 • Портокал 1 компјутер.

рецепт:

Лимон и портокал игла. Секој цитрус направи 22 пункција. Како резултат на дупка за да вметнете жито од жито кафе (ако само спие во банка, ќе добие повеќе кисел вкус). 1.5 Место тегла. Шеќер растворен во еден дел од алкохол одделно. Поудобно да се земе шеќер во прав, тоа е полесно да се распушти. Стави во тегла. Покријте со цврста капак и оставете го за 44 дена. Еднаш неделно, пожелно е да се тресе. Оваа тинктура е погодна не само за одмор маса, но исто така и за импрегнација на колачи.

Bitters на цитруси (портокал и лимон)

За тоа ќе треба:

 • алкохол, разредена до 45 ° C, 1 литар;
 • 20g ѓумбир;
 • 3 парчиња. портокалова медиум;
 • 100 гр шеќер;
 • 1 компјутер. лимон.

Рецептот на:

Отстранување на кора од лимон и портокал, ретко без притискање на белата пулпа. Ситно сецкани ѓумбир, портокал и лимон кора и се стави во функција на 2-литар. Шеќер се измеша со дел од алкохол до целосно распаѓање. Преклопени, покритие, чисти во темно место. По една недела вирус. се остава да отстои ликер од портокалнеколку часа и може да се пие. Овој пијалок е задоволство да додадете топло кафе со шеќер. Може да се земе студ.

Тинктура со кора од лимон, портокал и коњак на алкохол

Овој рецепт е стар и обучени за големите празници. Треба да се подготви:

 • 1 кг шеќер;
 • кора од десет лимони;
 • Излупете три портокали;
 • три плодови портокали и лимони десет;
 • 0,5 литри на разреден алкохол или вотка;
 • 2 лажици. l. коњак.

Темелно се фаќа за дрвени Masher кора од лимон на портокали и лимони. Плодовите се исчисти од бела кора. Се сече на парчиња, отстранување на семе. Исечени ставаат во длабок стаклен сад, кои потоа може да се затвори. Додадете кора од лимон со шеќер, истурете 10 чаши вода што врие. Кога водата се лади, се обрне внимание на тоа колку шеќерот се раствора. Ако не целосно, а потоа промешајте. Постојат, исто така, испрати алкохол или ракија. Покријте и оставете на топло место за пет часа. Потоа се филтрира. Тинктура е подготвена. Гости ќе пијат вкусна ликер со задоволство.

Сепак, без разлика колку е добар духови, во сите треба да се усогласат со мерка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алкохол тинктура од портокали и портокал лушпиАлкохол тинктура од портокали и портокал лушпи
Ликер од портокалЛикер од портокал
Шампањ коктелШампањ коктел
Подготовка на грог и ударПодготовка на грог и удар
Ликер од портокалЛикер од портокал
Тинктура 33Тинктура 33
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
ЕпископотЕпископот
Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер домаПортокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома
» » Тинктура на духот на портокали