ma.AlcoruGuru.ru

Домашна ликер направен од портокали

Видео: портокал ликер Aranchello, дома рецепт

ликер од портокал

На сите алкохолни пијалоци домашна зазема посебно место ликер од портокал. Тоа може да се направи во секое време, цитрус продаваат во нашата текот на целата година. Излегува одличен пијалак направен од природни состојки со благ пријатен вкус. Тогаш јас ќе ви покажеме како да направите ликер од портокал дома. Рецептот е многу едноставен и нејзините отелотворување во животот не бара огромен напор.

состојки:

  • портокали - 8 парчиња;
  • вотка (разредена до 45% алкохол) - 1 литар;
  • вода - 1 литар;
  • шеќер - 1 кг.

Алкохолот може да се замени и вотка или коњак пијалак, но квалитетот на готовиот пијалок може да се влоши. Затоа, јас препорачуваме да користите само висококвалитетни вотка или чист алкохол, тие совршено се апсорбира мирисот на кора од портокал.

Рецепт за ликер од портокал

Видео: Cointreau. Готвење ликер од портокал1. Портокалите исплакнете со топла вода за да го отстраните кора восок, кој се применува на сите агруми да се зголеми нивниот рок на траење. А потоа избришете овошје чиста сува крпа.

Видео: ликер од портокал (за Б 52) во домот е многу вкусен! / Ликер од портокал (за B 52)

2. портокали плови нежно отстранување на кора од лимон (жолт дел). Во овој горчлив бело месо не смее да биде под влијание, или заврши алкохол ќе горчлив вкус.

домашна кора од портокал (фото)
кора од портокал


3. Како резултат на кора стави во три-литарски тегла, истурете на алкохол, цврсто затворете го капакот и инсистираат на топло место за 14 дена.

4. Се меша со вода во тава и шеќер зоврие смесата да врие и врие за 3-5 минути, мешајќи и полетување бела пена. Кул сируп на собна температура, а потоа се прелива во портокалова инфузија. Кисна уште 7 дена.

5. Алкохол е речиси подготвена, останува само да го филтрира. Ова може да се направи со помош на наводнување може, и неколку слоеви на волна или да користите специјална хартија за филтрирање.

6. Ставете на ликер во шишиња за чување и цврсто затвори капи.

забелешкаВо текот на целиот процес на готвење смеса треба да се протресе 1-2 пати на ден.

слики од портокал ликер
Подготвени ликер од портокал

Излегува светло портокалова алкохол средна јачина (околу 25 степени). Јас го препорачувам чување во фрижидер на + 5 ° C. Вкусот не е многу различен од оние продавница пијалаци, на пример, Quantro (Cointreau).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
МелисаМелиса
Ликер од портокалЛикер од портокал
Ликер "Cointreau" - ликер од портокал со своите рацеЛикер "Cointreau" - ликер од портокал со своите раце
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер домаПортокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома
Тинктура на духот на портокалиТинктура на духот на портокали
Рецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохолРецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохол
Најдобар рецепти од портокал bittersНајдобар рецепти од портокал bitters
Тинктура врз основа на кора од портокалТинктура врз основа на кора од портокал
» » Домашна ликер направен од портокали