ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура на вотка и портокали

Подготовка на ликер на портокали и вотка

Водка, како што е прикажано, е во комбинација со цитрус. Тоа не е никаква тајна дека многу луѓе претпочитаат да имаат закуска од портокал и лимон парчиња. Покрај цитрус често се користи за подготовка на коктел. И од нив се прекрасни тинктури, и иако тие беа произведени во домот, тие заслужуваат да бидат на чело на одмор маса. Тинктура на вотка и портокали е уште популарна име - ". Портокалова вотка" Додавање на сок од портокал во вотка, произведени интересна коктел кои сакаат да се користи во интензивна топлина. Тинктура од портокал е многу вкусен, можете да ги подготви за различни рецепти.

Тинктура Корк портокали

Таквите олицетворение е во состојба да се отстранат дури и тинктури malodor пијалак, според тоа, со користење на рецепт, ги преземат сите алкохолна основа (вотка, разреден алкохол, вотка).

состојки

 • половина литар вотка или светлина;
 • 350 ml на вода;
 • 120 грама на шеќер;
 • кора од еден портокал.

фазен рецепт

 1. Во текот на 10 минути готви шеќерен сируп со мешање на вода и шеќер и поставување на смесата на тивок оган.
 2. Кора од портокал и миење на промена во банката. Измијте портокали пред готвење треба да биде неопходно како врвен овошје се нанесуваат со посебни конзерванси за да се обезбеди долгорочно чување.
 3. База на алкохол (вотка или пијалак) беше измешан со шеќерен сируп се става во тегла, каде што веќе се рангирани кора.
 4. Тегла се ограничени и се пренесуваат до 5 дена во оставата, чајната кујна, во која ќе биде топло и нема да бидат изложени на сончева светлина. Корков може да се искачи до ова известување не треба да биде, бидејќи тоа е сосема нормален процес. Два дена подоцна, кората ќе се зголеми во големина и ќе потоне на дното, и многу тинктура се здобијат со жолта боја.
 5. Тинктура се филтрира користење на филтер изработени од памук, и се става во шишиња, кои се претходно варени.

Тоа добива одлични тинктура од портокали што е околу 32 степени. Се чувствував прекрасно цитрус вкус и арома. Чувајте тинктура може да биде до 15 месеци во подрумот. Оние кои не сакаат слатки ликери, овој рецепт исклучува за готвење и за додавање на шеќер сируп. Само имајте на ум дека тинктура ќе биде малку горчливо.

Тинктура на овошје портокалиОваа тинктура самоуверено влегува во категоријата на десерт пијалаци, што особено го сакаше од страна на жените.

состав состојки

 • 20 парчиња на рафиниран шеќер;
 • 15 зрна од кафе;
 • 3 парчиња од цимет;
 • половина литар вотка, вотка, разреден алкохол;
 • еден портокал.

процесот на подготовка

 1. Тегла е полна рафиниран шеќер, цимет и кафе.
 2. Портокал на неколку места (најмалку две) или игла пункција игла потоа се става во тегла.
 3. Водка влегоа во тегла, содржината се меша и ограничени.
 4. Во рок од 8 дена, смесата се оставени сами на себе за инфузија. Содржината е филтрирана, со користење на филтер на газа и памук, влегоа во подготвени шишиња.

Вкусот на добиената тинктура е многу слична со вкус на портокал ликер, кој е толку слична на Cointreau, со исклучок на вкус белешки на кафе.Портокал тинктура за алкохол

Едноставен вотка рецепт од портокали

Овој рецепт содржи само две главни компоненти, при што повеќето природни и добар вкус. Единственото нешто што може да биде малку вознемирен - тоа е долго време, кои се потребни за нејзината изработка.

компоненти

 • еден портокал;
 • половина литар вотка или алкохол.

Тоа е важно да се подготви јак конец или жица, кои ќе бидат потребни во процесот на готвење.

фази готвење

 1. Темелно измијте ги под млаз вода портокал.
 2. Вотка се истура во подготвениот сад.
 3. Портокал прободија со игла, која vdet конец или риболов линија и прикачен на жица на вратот на тегла.
 4. Тегла се ограничени и се става во темно место за еден месец.
 5. Пијалок се филтрира, потоа разредена со вода за да се постигне прифатливо тврдина. Оние кои сакаат духови, а не се разреди со вода.

Тинктура врти матна, па тоа се резервирани за еден месец во визбата да се брани. Тинктура на вотка и портокали има цитрус вкус и карамел вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели со воткаКоктели со вотка
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Тинктура 33Тинктура 33
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер домаПортокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома
Тинктура на духот на портокалиТинктура на духот на портокали
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Рецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохолРецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохол
» » Тинктура на вотка и портокали