ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од портокал

ликер од портокал

ликер од портокал

Ликер од портокал може да се направи многу едноставно дома.

И резултатот е многу вкусна и мирисна пијалок.

Тој изгледа малку како праска ликер, но сепак тоа има свој уникатен вкус.

Тоа може да се користи во чиста форма, но е исто така широко се користи за подготовка на разни коктели. Одлична за слатки. И сега јас понуди еден од најдобрите рецепти за ликер од портокал.

              состојки:• портокал (Четири парчиња)

• Водка одличен квалитет, може да се излупени силен пијалак (Еден литар)

• Шеќер (300 грама)• вода (300 милилитри)

• коријандер (10 единици)

               подготовка

Портокали мие добро, сува. Отстрани кора, тоа е можно да се користи поголема или рачно лупење (кој ги отстранува тенок слој на кожата).

Но, тука мораме да бидеме внимателни да не се отстрани белиот дел како што е многу горчливо и може да го уништи сè.

Понатаму кора стави во две-литарски стаклена тегла, тука, исто така, стискаш на сок од портокали, стави жито коријандер и се прелива вотка. Сите добро промешајте.

Потоа, банката прави во подрумот за еден месец на време за добар подарок. Не заборавајте едно време во текот на неделата да се ослободи од тегла.

Еден месец подоцна, вирус на ликер од портокал. Готви шеќерен сируп, се лади и се става во ракија. Измешајте добро, се прелива во шишиња, плута и седум дена ликер од портокал да се направи еднаш во подрумот.

После тоа, на готовиот ликер од портокал може да се користи за други цели. Мислам дека ќе уживате во оваа мирисна и вкусни пијалоци. Уживајте во вашиот одмор!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели со воткаКоктели со вотка
AnisetteAnisette
Ликер од портокалЛикер од портокал
Коктели пресечеКоктели пресече
Лимон и мандарина ликерЛимон и мандарина ликер
Коктели со џин и вискиКоктели со џин и виски
МагијатаМагијата
МелисаМелиса
Ликер од портокалЛикер од портокал
Ликер од портокалЛикер од портокал
» » Ликер од портокал