ma.AlcoruGuru.ru

Алкохол тинктура од портокали и портокал лушпи

Портокали - светла сочно овошје има прекрасен богат вкус и арома. Сите агруми - природен извор на голем број на витамини и други хранливи материи кои се од суштинско значење за човечкото тело. Тоа е причината зошто сите пијалоци подготвени врз основа на ова овошје може да се користи како терапевтски и превентивни агенти.

Од портокал има светла нагласен вкус и мирис, тоа мешавини совршено со алкохол. Цитрус сок омекнува вкусот на духовите и ја прави пијат многу мек. Поради овие карактеристики, имено, портокали и лимони се еден од најчестите состојки на алкохолни коктели.

слика рецепт
состојки:
  • Алкохол - 5 литри
  • Портокал - 2 парчиња
  • Мед - 150 g

Рецепт тинктура алкохол на портокал

Класична тинктура на алкохол на портокал направени од сочни и зрели плодови. За неговата подготовка треба да се земе:

  • Алкохол - 5 литри
  • Портокал - 2 парчиња
  • Мед - 150 g

Зрели портокали треба добро да се измие со кожата и се сече на мали парчиња. Коските ќе биде најдобро да се избере, инаку готовиот пијалок е малку горчливо.

Портокалите се сече на парчиња и се прелива алкохол

Во мал сад микс мед и 1 литар алкохол, се меша добро и го стави на неколку часа до целосно распаѓање.Кога мешавина на мед е подготвена, истурете го во тегла на подготвени портокали, се меша добро и се става на врвот на чист алкохол.

Портокал тинктура на алкохол добиен е доволно силна, така што може да се разреди со мала количина на чиста вода.

Инсистираат на пијалок за една недела на ладно и темно место. По ова инфузија може вирус низ неколку слоеви на cheesecloth и се става во сад корисна - лименки или шишиња од 0,5 литри. Остави на инфузија за неколку дена на ладно место - тоа треба да биде јасен и транспарентен. На пијалок може да се пие, не само во својата чиста форма, но, исто така, се користи за подготовка на овошје алкохолни коктели.

Подготовка на алкохол тинктура од кора од портокалалкохол тинктура од кора од портокал - вкусни и вкус на пијалок. Да го готви треба само кора, целулоза, па може да се јаде со задоволство.

  • Алкохол - 500 ml
  • Портокал - 1 парче
  • Шеќер - 2 чаши
  • Вода - 900 мл

Портокал добар миење, избришете ја и внимателно отстранување на кора. Можете да се фаќа рендан кора од портокал или сече со остар нож за чистење на зеленчук.

Отстрани ги со кора од портокал

Кора од портокал стави во тегла, полни со алкохол, затворете го капакот и го стави темна ладно место за инсистирањето.

Кора од портокал стави во тегла и се прелива алкохол

За една недела подоцна тоа ќе треба да се пие мозоци и се прелива во чиста тегла.

Портокал мозоци пијалок и се прелива во чиста тегла

Од шеќер и вода да се готви на сируп, се лади и се прелива во затегнати инфузија. Пијалокот се истури во лименки или шишиња, лесен за чување и испорака за 4-5 дена во фрижидер. Цевката за инфузија исушена со помош на - мрсна филм се формира на површината на пијалокот.

алкохол тинктура од кора од портокал

За рецепт од портокал тинктура на алкохол, можете да го користите вотка или дома-запарвам прочистен. Ако се користат суви лушпи од портокал, тинктура, ќе треба да се кандидира за најмалку две недели, во спротивно метод на готвење останува иста.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Куќата вино од портокалиКуќата вино од портокали
Вино од портокалиВино од портокали
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Тинктура 33Тинктура 33
Ликер од портокалЛикер од портокал
ПортокалПортокал
Тинктура на духот на портокалиТинктура на духот на портокали
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Портокал вотка - тинктура да лупам и портокал пулпаПортокал вотка - тинктура да лупам и портокал пулпа
Рецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохолРецепти од портокал ликери вотка, светлина и алкохол
» » Алкохол тинктура од портокали и портокал лушпи