ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт Cahors

Видео: Мелем за имунитет на црвено

Cahors рецепт е малку различен од конвенционалните технологијата на изработка на куќата вино .. Главната разлика - термичка обработка на пулпата .. Но, таму не е ништо комплицирано. Како и во секој бизнис, главните квалитетни суровини .. За подготовка на Kag ..." />

Како резултат на маса е ставен на бавно оган. Донесе до 65 ° C, и на температура "готви" за околу еден час. Потоа, отстрани од плоча, и лади до 30 ° C.

Потоа додадете во суво грозје каша, чаша шеќер, и се меша добро со вашите раце или голема дрвена лажица.

Пот покрие со три слоја на газа и направи соба каде што температурата е 20-25 ° C за три дена. Не заборавајте да го еднаш дневно да се меша.Потоа пулпа се појавуваат формирана "капа". Сок одводното црево, тука стискаш пулпа преку најлон ткаенина.

Зовриената вода правење на шеќерен сируп (650 гр. Шеќер на две литри вода). температура сируп - 25 °. Сок сируп и се прелива во стаклено шише, се промешува и се покрива

вода замокот и да се извади топлина 22-25 ° C.

По три дена, треба да додадете 50 гр. шеќер на литар сок, дека во шишето. Тоа е најдобро да се исцеди шише литар сок и распуштање на шеќер во неа, а потоа истурете назад во шишето. Не заборавајте да се стави стапица вода повторно.

Три дена подоцна, повторете го процесот повторно со додавање на шеќер. А кога тоа ќе трае три дена, исто така, треба да додадете шеќер во ист начин.

По десетина дена на процесот на ферментација престанува (меурчиња престане да бидат распределени). Затоа црево се спои со млади Cahors порамнување во другите шише, се покрива со капак и ставете го во подрумот на еден ден.

Тогаш ќе треба да се исцеди назад низ газа филтер во стаклено шише застане повторно во подрумот и пожелно е да се стави повторно заклучување на вода. Овде "зрее" вино. По два месеци на Cahors вино се става во шишиња, плута и го стави во хоризонтална положба во подрумот.

Мислам дека домашната Cahors рецепт не е многу комплицирано. Па, пијалок излегува доста вкусна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Медовина без квасецМедовина без квасец
Ферментиран сокФерментиран сок
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Elderberry виноElderberry вино
Вино од портокалиВино од портокали
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Како да се готви птица цреша вино. Почетна рецептКако да се готви птица цреша вино. Почетна рецепт
Готвење вино и суво овошјеГотвење вино и суво овошје
Десертни винаДесертни вина
Вино од суво грозјеВино од суво грозје