ma.AlcoruGuru.ru

Вино од портокали

Вино од портокали

Вино од портокали

Вино од портокали - вкусно, мирисна егзотични збогатена пијалоци.

Впрочем, тој не е ништо друго туку портокал како магацин на голем број на лековити витамини и минерални елементи во трагови, која е неопходна за нашето тело.

Со портокали, нашето тело го зголемува својот имунитет.

Затоа вино од портокали и ги има сите пожелни својства.

Укинувањето на Вино од Mulberry, Виното има светло портокалова слатка, топла портокалова боја. Па, и сега јас ви нудиме голем и лесен рецепт за овој пијалок.               состојки:

• На сок од свежи, зрели портокали (Шест литри)

• Шеќер (2.4 kg)• Суво грозје (1 чаша)

                   подготовка

Зрели свежи портокали мие, се сече на половина и со помош на храната процесор или други техники за да се притисне свеж сок од каша. Подготвени да магазин сок од портокал не е погодна.

Ставете на свеж сок од пулпата на шише со 10-литарски, додадете суво грозје, шеќер, и добро промешајте. Шеќер додека мешање треба да биде целосно растворен. Се покрива со газа шише грлото и нека топла застане за три дена.

Потоа одвојување на сок се исцеди во друг чиста стаклено шише, стискаш на пулпа тука. На се стави на шишевода замокот, и ги топли скита споделите.

По завршувањето на процесот на ферментација (талог и меурчиња престане да избега) од портокали вино се става во чист стаклено шише. Тоа е подобро да се користи црево за храна.

Видео: Тимур Pochanov и декан Aldabergenova вино од портокали

Потоа повторно се стави заклучување на вода, и едно шише со ново вино се извади подрумот. Тука мора да се подложи на кристализација, прочистување, разјаснување.

Во принцип, на подолго, толку подобро, но по три месеци можно е вино од портокали се прелива во шишиња, плута и внимателно се чува лежи во подрумот.

Тоа е сите портокалови вино е подготвена. Сега можете да се со вашите пријатели уживаат во оваа прекрасна мирисна пијалок. Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од бозел цвеќињаВино од бозел цвеќиња
Технологијата на изработка на вино од портокалиТехнологијата на изработка на вино од портокали
Куќата вино од портокалиКуќата вино од портокали
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Вино од ливчиња од розаВино од ливчиња од роза
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
ПортокалПортокал
Рецепт за домашно вино од портокалиРецепт за домашно вино од портокали
Сок од портокал домаСок од портокал дома
» » Вино од портокали