ma.AlcoruGuru.ru

Cahors дома со свои раце

Cahors дома со свои раце

Слатка збогатена вино на темно рубин боја одамна е Руската Православна Црква се користи за време на церемониите. Тоа е вино наречен Cahors. Таа се разликува од другите аналози висока содржина на шеќер (180 g / l) и алкохол (16%), како и различен пристап за термичка обработка на кантарион. Ова вино се случува да ви понудиме да се готви дома. Секое вино, по сите инструкции тестирани рецепти, може да се готви вкусна и високо-квалитетни Cahors, која е во никој случај не принос за чување аналогни.

За ова вино избрани сорти на црвено грозје со висока содржина на шеќер. Најпогодни се "Bulanyi", "каберне", "Saperavi", "Мерло", "Молдавија", бидејќи тие даваат можност да купат боја вистински вино рубин. Ако сакате, може да се готви Cahors и други црвени сорти грозје, како што се оние кои растат во вашиот давање ( "Лидија", "Регент" или "Изабела"). Во овој случај, на последната фаза на подготовка на вино треба да бидете сигурни да додадете повеќе шеќер.И уште еден важен детал - бобинки мора да бидат зрели и neporchenymi.

Состојки дома Cahors

 • Црвено грозје sortov- 5 кг;
 • шеќер - 600 грама + дополнителни 150 грама по 1 литар сок;
 • 100 грама било суво грозје;
 • деведесет степен алкохол - 500 ml (ако сакате).

Рецепт за домашно вино Cahors

Јас да вашето внимание, без објаснување на суштината, редоследот на вашите активности во процесот на подготовка на еден дом Cahors. Ако имате било какви прашања во врска со било каква акција или не ќе се разбере значењето на различни термини, ти си подобро запознаени со стандардната процедура на изработка на куќата вино.

Како да се направи Cahors со свои раце?

 1. Внимателно да се најде решение за грозје, отстранување на сите вишокот, оставајќи го само зрели плодови и недопрен.
 2. внимателно ги уништи сите плодови Со помош на тркалање игла или со голи раце.
 3. Како резултат на пулпа е ставен во специјално подготвени емајл тенџере.
 4. Simmered загреан кантарион 60-65 ° C, за да продолжи да се вари за три часа, при контрола на температура.
 5. Изладете ја мешавината за да се 25-28 ° C.
 6. Кантарион се олади додадете суво грозје, се промешува дрвена шпатула или чиста рака. Покријте со cheesecloth и го стави во топла темно место каде што температурата не надминува 23 ° C. Некои пати на ден сигурни да се разбуди како не толку формира густ слој на гроздовата каша.
 7. По појавата на првите знаци на ферментација (некаде околу 3-4 дена, ќе слушнете кисело мирис, Подсвиркват), мора да се исцеди на кантарион. Како резултат на пулпа е добро да се надминат, со цел да се одделат од него исто сок.
 8. Така подготвен сок вирус повторно преку cheesecloth, додадете 600 грама шеќер, се промешува и се става во садот за ферментација, со кои се воспоставуваат печат вода (наместо тоа можете да го користите медицински ракавици).
 9. Овој капацитет да се стави во темно топла соба.
 10. Три дена подоцна, еден мора да се "хранат", треба да додадете 50 грама шеќер на литар сок. Со цел да не се подигне талог се дренира преку цевка 1 литар сок, шеќер растворен во него, а потоа внимателно влегоа во заеднички сад и повторно да се воспостави печат вода.
 11. На седмиот и десеттиот ден на ферментација таква постапка се повторува со додавање на шеќер во исти пропорции.
 12. Десет дена по последниот прилог на процесот на ферментација на шеќер е запрена (во печат водата нема меурчиња, лабава талог на дното). Ново вино треба да се става преку цевка во чист нов контејнер многу внимателно, така што нема да влијае на талог.
 13. Мал дел од младото вино треба да се обидат да се утврди дали имаат сила пијалоци, сладост задоволни. Доколку е потребно, додадете шеќер или алкохол (во вкупниот обем на вино не надминува 20% алкохол). Како резултат на производ остана денови во темна ладно место.
 14. Повторно преку cheesecloth да се филтрира виното. Истурете го во чиста шишиња, плута цврсто. Стави во подрумот созревање и рафинирање (околу 45 дена).
 15. По овој период сите се прелива во шишиња, расипано нивните стопери. Сместат само виното на ладно место (подрум или фрижидер) во хоризонтална положба, проверка повремено излегуваат во јавноста стопери.


Сега дека знаете како да се готви дома Cahors. На рецепт, што имаме обезбедени за вас, ќе ви помогне да се добие совршен Cahors дома.

Cahors вашиот успех? Потоа се види на видео како да се направи одлична имуномодулаторно средство на Cahors вино, мед и алое!

Забележувам дека всушност Cahors - е името на еден француски суво црвено вино (Cahors), која била произведена во регионот Cahors. Таа претходно била исклучиво за потребите на црквата, на свештенството. сопствено производство на Cahors е основана во Русија под Петар I. Но традицијата да се јавите ова вино црквата и остана таму за да овој ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Авторски Cahors: колку степени него?Авторски Cahors: колку степени него?
Ова Cahors домаОва Cahors дома
За избор на Cahors во продавницаЗа избор на Cahors во продавница
Cahors историја виноCahors историја вино
Како да се избере CahorsКако да се избере Cahors
Алкохолен пијалок: вино CahorsАлкохолен пијалок: вино Cahors
Cahors како да се избере вистинскиот?Cahors како да се избере вистинскиот?
Cahors - виното, историјата на кој е составен од легендитеCahors - виното, историјата на кој е составен од легендите
Вино "Cahors"Вино "Cahors"
Cahors. варено виноCahors. варено вино
» » Cahors дома со свои раце