ma.AlcoruGuru.ru

Јагода ликер

         состојки:

• Зрели јагоди (600 грама)

• храна алкохол 60%, и може да биде светлина излупени тврдина (180 милилитри)

• храна алкохол 95% (230 милилитри)

• Шеќер (380 грама)

• Водата 300 (Милилитри)

               подготовка

Зрели јагоди вид (гранчиња, листови, извадете расипан). Додај во тава и се пасира, додека не се изедначи.

Потоа го ставаат во стаклено шише и се прелива алкохол 60%, во близина на тегла и кисна во темно место за две недели.

Тогаш ви треба за инфузија, присилува од останатите каша. Можете да ги користите најлон ткаенина.

На тивок оган готви шеќерен сируп, се отстрани пена да се излади. Измешајте ги филтрира инфузија со шеќерен сируп. Истурете во стаклени шишиња, се чуваат во подрум, тоа е можно и во фрижидер.

Тоа е сите јагода ликер е подготвена. Укинувањето на орев ликер, овој пијалок е едноставно неверојатно за нејзиниот вкус и вкус, особено во текот на зимата. Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јагода daiquiriЈагода daiquiri
Коктели со млеко сладоледКоктели со млеко сладолед
Ванила ликерВанила ликер
Spotykach рецептиSpotykach рецепти
Домашна јагода ликерДомашна јагода ликер
Како да се направи јагода и јагода ликерКако да се направи јагода и јагода ликер
Две докажан рецепт на ванила ликерДве докажан рецепт на ванила ликер
Јагода ликерЈагода ликер
Насловна Инфузија на јагодиНасловна Инфузија на јагоди
Мандарина ликерМандарина ликер