ma.AlcoruGuru.ru

И знаете што sbiten?

sbiten

Античките Руски пијалок

Sbiten или Zbiten - древна Русија пијалак подготвен од вода со мед и зачини. Многу често се додава кон неа билки: Забелешка Hypericum, жалфија, нане, итн, што беше првично се користи во Русија самовар имено готвење sbitnya .. Покрај тоа, се подготвува не само дома, туку, исто така, се продаваат на пазарите и плоштадите. Sbiten обично се пие топла или топло во текот на студената сезона како затоплување и анти-воспалителни агент, но постојат и други опции за нејзината изработка. На пример, во текот на летото или по бања жед угасне ладна sbiten. Имаше алкохолни рецепти, со додавање на хмељ и квасец.
Обично Sbitnev служи Mochenov слатки бобинки, јаболка, круши или џем, бонбони, захаросани малини и джинджифилово.

Видео: Русин кој се Дали знаете да се погледне низ бомба? !!!

рецепти sbitnya

Ако не сте веќе се обиде sbiten, тогаш понуди да го стори тоа, по руската традиција. Рецепти прикажано подолу се појавуваат слични, но на сметка на различни зачини и променлив број на главни компоненти, вкусот на конечниот пијалок се добива поинаква.
Sbiten едноставна:
- 6 литри на вода-
- 500 g moda-
- 700 g на меласа (може да се заменат со мед) -
- 10 g на зачини (каранфилче, цимет, хмељ, нане)
Донеси вода да зоврие, го мед, меласа и зачини додадете и се вари 30-35 минути. Потоа се става пијалок во чаши и помогне себе си!sbiten
Sbiten зачинета Божиќ:
- 1L вода-
- 200 g moda-
- 100 гр шеќер peska-
- 5-7 звезди gvozdiki-
- 1 ловоров leaf-
- 5 грама земјата imbirya-
- нотка на цимет.
Донесе на врела вода, се раствора во неа мед и шеќер, додадете зачини и ловоров лист и се вари 15-20 минути. Потоа 01:00 инсистира во запечатен сад. Подготвени да пијат вирус. Обидете се да се готви оваа sbiten во термоизолациски сад, па тој немал време да се излади.

sbiten
Sbiten зима:
- 4 лажици. вода-
- половина чаша шеќер peska-
- 5 лажици moda-
- 2-3 семиња (овошје) kardamona-
- неколку звезди gvozdiki-
- 1 ловоров leaf-
- нотка на цимет.
Донеси вода да зоврие, додадете го во шеќер, мед и зачини и се вари за 10-15 минути. Потоа вирус и да им служи топло.мед
Sbiten палачинка:
- 150 g moda-
- 1,5-2 литри вода-
- 100 гр шеќер peska-
- 2-3 ч. Лажици сува трева zveroboya-
- 2 часа. Лажица myaty-
- 1 ч. Лажица koritsy-
- 2 ѕвезди gvozdiki-
- 5-6 грашок црна pertsa-
- 1/4 лажиче мелен ѓумбир.
Вари мед со една чаша вода, отстранување на пена. Исто така, се вари со шеќер со чаша вода. Потоа поврзете го мед со шеќер и како да се вари на тивок оган - треба да биде хомогена маса со минимални вода (активни вриење, обидете се да се избегне!). На преостанатиот износ на вода, се вари 15-20 минути зачини под превезот, а потоа отстранете од топлина и оставете 10 минути и вирус. Поврзете се на мед мешавина со зачинета вода и топлина без врие. Послужете топло.

sbiten

Видео: Дали сте знаеле дека крие огледало и неговите можности ...

Дејствија и освежувачки Sbitnev

Како што забележавме погоре, се сведе не само жешко, но, исто така, пијан, и мека. Ние ви нудиме две едноставен рецепт на двете опции.
Малина sbiten:
- W l вода-
- 1 kg на голем број на медали
- 1 кг maliny-
- 1 лажица квасец.
На бобинки стискаш на сок и останатите пулпата се прелива вода, се вари, се лади и вирус. Добиените малина вода додадете мед, донесе до вриење, додадете сок од малина и да ги отстрани од топлина. Растворете квасец во чаша со вода и се додава да се лади до околу 40 ° C мед малина пијалок. Смесата се стави на ферментација на топло место за 8-12 часа. По одредено време, се прелива шишиња пијат, да ги затвори и го стави во фрижидер. Под дејство на алкохол sbiten ќе биде готова за околу 2-3 недели.

sbiten
Мека Петровскиот sbiten:
- 1 l kvasa- месо
- 2 лажички moda-
- 2-3 лажички рендан hrena-
- коцки мраз.
Подгответе квас (продавници нема да одам!), Додадете мед и рен, се меша добро и во следните неколку дена инсистираат на ладно место. Вирус и пијалок, додавајќи sbiten чаши со коцки мраз.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Sbiten елаSbiten ела
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Sbiten - затоплување пијалок СловенитеSbiten - затоплување пијалок Словените
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
Медовина рецепт домаМедовина рецепт дома
Sbiten со ѓумбирSbiten со ѓумбир
Како да се готви mulled вино дома, користејќи универзален рецепт за варено виноКако да се готви mulled вино дома, користејќи универзален рецепт за варено вино
Достапно витамини - сок од брусницаДостапно витамини - сок од брусница
Руската honeysРуската honeys
» » И знаете што sbiten?