ma.AlcoruGuru.ru

Sbiten - затоплување пијалок Словените

како да се готви sbiten

Многу земји имаат национални рецепти топла алкохолни пијалаци служи за топлина за време на студената сезона. Словенски грог одговор и mulled вино е sbiten мед, кој е многу повеќе корисни од "странски" колеги. Подготовка беше соборен во домот не бара ретки состојки и не ги зема многу време. Со предложените алкохолни и безалкохолни рецепти за готвачи на сите нивоа на вештини да се справат.

Sbiten - е старословенски пијалоци се состои од вода, мед, зачини и други состојки. Се карактеризира изречена мед зачинет со билки вкус, анти-воспалителни и затоплување ефект. Често алкохолни и безалкохолни, служи или топла или ладна. Вкусот потсетува sbiten медовина, но се подготвува за полесно и побрзо технологија.

Во словенските хроники Првиот спомен од Sbitnev датира од 1128 година. Во многу региони, овој пијалок е наречен "свари", "лушпа" и "со теренот." Понатаму мед е додаден во кантарион, ѓумбир, ловоров лист и Salvia на Свети Јован. По 1917 година, таа се сведе на популарноста нагло опадна, последните обиди да се воспостави комерцијално производство не успеа, побарувачката е многу ниска.

алкохолни sbiten

состојки:

 • Суво црвено вино - 1 L;
 • Мед - 150 g;
 • цимет, каранфилче, морско оревче - по вкус.

Подготовка:

1. Се меша вино и мед.2. вријте ја смесата на тивок оган, отстранување на пена.

3. Извадете ја тавата од топлина, да додадете зачини, капак, оставете за 25-30 минути.

4. Пред употреба, вирус преку cheesecloth и топлина на саканата температура.

дома sbiten

Мека sbiten со ѓумбирсостојки:

 • ѓумбир корен - 3 cm;
 • цимет - 1 стап;
 • шеќер - 6 лажици;
 • мед - 5 лажици;
 • вода - 1 литар.

Подготовка:

1. Излупете го и ситно се исецка корен ѓумбир.

2. Се вари вода, се стави цимет, каранфилче и ѓумбир.

3. Додадете шеќер и мед, се вари на тивок оган за 8-10 минути, отстранување на пена.

4. Исклучување на топлина и се даде на пијалак пијалак за 25-30 минути.

5. вирус преку cheesecloth.

како да се направи алкохолни sbiten
со ѓумбир

Руската sbitnya Ова олицетворение може да бидат доставени во ладна или топла. Пред употреба, загрева (ладење) на саканата температура. Друга безалкохолни рецепт е прикажано во видеото.

Придобивките од дома сведе:

 • Го зајакнува имунолошкиот систем;
 • Таа содржи витамини од групите Б и Ц;
 • е превенција на заразни болести, респираторни заболувања и настинка;
 • намалување на воспаление;
 • Тоа ви помага во болести на непцата и усната шуплина;
 • Тоа убива патогените микроорганизми.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Почетна грог - класичен и алтернативен рецепти пијалокПочетна грог - класичен и алтернативен рецепти пијалок
Кои пијалоци се корисни во ладно време?Кои пијалоци се корисни во ладно време?
Готвење рецепти донесе до вас и целото семејствоГотвење рецепти донесе до вас и целото семејство
Топла алкохолни пијалоци со виски, ракија, воткаТопла алкохолни пијалоци со виски, ракија, вотка
Sbiten елаSbiten ела
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Рецепти безалкохолни mulled виноРецепти безалкохолни mulled вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
» » Sbiten - затоплување пијалок Словените