ma.AlcoruGuru.ru

Топла алкохолни пијалоци со виски, ракија, вотка

Топла алкохолни пијалаци се многу добри топло во студената сезона. Тие се пријатно и пријатен за вкус. со содржина на алкохол е ниска, и во умерени количини, тие нема да предизвика сериозна штета на здравјето на луѓето. Но, не заборавајте дека секојдневна употреба може да доведе до зависност и се движи кон посилна алкохол. Составот треба да содржат минимални количини на алкохол и имаат ефект затоплување.

Всушност алкохол во сите од нив не е многу многу, а и степенот е мал, но се загрее пијалаци се многу подобро отколку обичен чај или кафе.

А малку на историјата

Топли пијалаци со содржина на алкохол се користи за долго време. Особено популарни се користат во региони со суровата клима.

Топла алкохолни пијалоци

Кога е ладно, лигав, влажни, тоа е време да се топли пијалаци изготвен врз основа на алкохол.

Таа служи како средство за затоплување и да се спречи настинка.

  • Многу референци за топла алкохол остана во книгите на римскиот кулинарски рецепти Apitsiusa. Тоа беше Римјаните беа првите да се подготви mulled вино, кој се нарекува "блескав вино".
  • Меѓу британските морнари беше многу популарна грог. Ние сме подготвени тоа е лесно - темна соба се меша со вода во сооднос 1: 4. Со текот на времето, тој почна да се менува рецептот. Наместо рум почнаа да се слеваат вотка или коњак. Да се ​​даде повеќе префинет вкус и арома стави лимон, мед, разни зачини.
  • Во Русија, во античките времиња се користат sbiten. Ова беше подготвен од страна на ферментација на ХОПС, мед и вода. Додадено зачини, шумски плодови и билки. По ферментира смесата, се просејува и се додава топла вода. Овој процес беше доста време, па сега на технологија го смени. Наместо долго ферментација да се добие степени почна да додадете на вино, рум или ракија. Главната компонента е непроменета и мед, кој ги комбинира добро со билки и зачини. Sbiten има пријатен вкус и е одлична затоплување агент.

Со текот на годините, овие пијалаци се подобрени, се менува технологијата на изработка, состојки. Иако некои од нив останаа во својата оригинална форма со минимални промени формулација.

Модерни топли пијалаци со содржина на алкохол

Во наше време, алкохолни пијалоци се достапни во голем опсег. Тие не ја загубија својата популарност и топли пијалаци. Нивниот состав е толку различни, што може да доведе до забуна. Треба да се запомни дека злоупотребата на алкохол може да доведе до зависност и сериозни здравствени проблеми.

mulled вино

mulled вино

Жешка зачинет mulled вино врз основа на црвено вино

Превод од германски, тоа значи топла или блескав вино. Тоа може да се најде во речиси секоја земја. Составот може да се разликуваат во зависност од националните кулинарски традиции.

Главната компонента е сува или полусуво црвено вино. Но, во Германија тоа се додава мала количина на рум, и во Англија - џин. Во некои земји, наместо на црвено вино се користи бел.

Виното се варат заедно со зачини и шеќер. обично се додава овошје - јаболка, портокали и сливи може да бидат присутни. Како зачин се користат каранфилче, цимет, ѕвезда анасон. мед се користи за да се пренесат терапевтски својства.Тоа не е препорачливо да се готви mulled вино во големи количини, а потоа подгревањето таа ќе го изгуби својот имот и ќе ја изгуби вкусот.

Apple коктел со Калвадос
Прв пат се појави во Франција. го произведува со дестилација на јаболков. Се состои од Калвадос, сок од јаболко и ѓумбир.

Со вкус на коктел сервира во транспарентен очила. Тоа треба да биде топла, но не изгори.

Пијте тоа може да биде овошје, особено добро нагласи вкус на јаболка и круши.

грог

Традиционално, во класичната ракија наместо грог - рум, плус малку повеќе зачин за вкус.

грог
Прво подготви грог почна вицеадмиралот Едвард Вернон на британската флота. За да заштедат пари, тој почна да им даде на своите морнари рум разредена со вода. Како резултат на пијалаци беа лесни и не согорува. Тоа мораше да се жали на морнарите и грог стана многу популарен.

Како што се користи зачини цимет, каранфилче, ѓумбир. Тие се додаваат со сок од лимон во духови. Понекогаш рецепт вклучува млеко, ја омекнува жешкото својства коктел. Можете да додадете мед, кој ќе го направи тоа повеќе корисни.удар
Панч рецепт има многу варијации. Како основа може да послужи било алкохолни пијалоци. ги загрева до 60-70 степени, така вкус својства не се повредени.

Мора да присуствуваат на сок од агруми - портокал или лимон. Овошје се додава по вкус. Тоа може да биде јаболка, портокали, грозје или праска. За слатки стави мед или шеќер. Се додаваат зачини по желба, често ги користат цимет. Служат удар со овошје во голем сад.

ирски кафе

Да се ​​готви ирски кафе е потребно ...

ирски кафе
А комбинацијата на кафе и коњак тешко да изненади некого. Но, ако додадете некои компоненти, вкусот е сосема поинаква.

Ако го замени ракија со ирско виски, додадете шеќер и шлаг добие убав состав. Овие пијалоци се совршено пријатна и срдечна. Ладна крем комбинација со донесување изгореници кафе необичен пијалок.

За прв пат во ирскиот Кафе почна да се подготвува во Ирска, за да се загрее од зимскиот студ, но сега тие се многу популарни. Тоа треба да се консумира со претпазливост за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни болести.

sangria
Омилен пијалок Шпанците. Со тоа се пие во секое време од годината. Во летниот период, што се служи разладено, и малку се загреваат во зима.

Готви многу лесно да се меша виното со изворска вода е доволно. За подобрување на вкусот додадете парчиња од портокали. Како што се користи зачини цимет и каранфилче.

Многу вкусна добиени топла алкохолни коктели направени со пенливо вино. Совршено во комбинација со лимон и портокал.

Glegg
Глог - скандинавските пијалок БожиќРецептот се состои од основа истите компоненти како и во mulled вино. Но glegg многу послатка со додавање на суво грозје. додадете овошје, зачини и бадеми да се создаде мирис и вкус на поединецот.

Ресторани Шведска и Данска го нудат во различни толкувања. И на улица, може да се загрее во било кое место на glegg тезги истури во заеднички пластични чаши.

Коктел "Старата Том"
Виски е поврзан со топла вода, додадете сок од лимон и мед. Понекогаш во рецепт што е предложено во врела вода за да се стави цимет и лимон, а потоа се прелива алкохол.

Повеќето од овие топли пијалаци може да се ужива на англиски јазик кафулиња и ресторани.

Жешка коктел на пиво
Вкусот е доста специфичен, но гурмани ќе ја ценат својата уникатност. Да се ​​подготват потребните светло пиво. Во согласност со рецепт да камшик јајца со шеќер, додадете лимон и морско оревче. Сето ова е поврзано со топло пиво, се шири шлаг на врвот.

Постојат голем број на рецепти, кои може да се подготви топла алкохолни коктели дома. Изберете ги само квалитативни алкохол и потребните производи.

Топли пијалаци со алкохол - придобивките и штетите

Алкохолни пијалоци имаат пријатен вкус и арома. Голем избор на рецепти може да се создаде оригинални комбинации. Но, без разлика дали или не да ги третираат како единствен начин да се задржи топло во лоши временски услови.

корисни својства

  • Таквите коктели содржат алкохол и хранат со топла или топло. Затоа, ефектот на затоплување е тешко да се оспори.
  • Се состои од билки и плодови. Овие компоненти се богати со витамини и имаат корисни својства. Цитрусови плодови се богати со витамин Ц, кои се неопходни во борбата против инфекции и вируси.
  • Да се ​​подготви мед често се користи, кој е добро се бори против настинки и се состои од елементи во трагови неопходни за организмот.
  • Билки и зачини помогне да се подобри циркулацијата на крвта. Ѓумбирот има смирувачки и релаксирачки својства. Кардамон е добро за дигестивниот систем. Цимет намалува холестеролот во крвта.

повреда

  • Алкохолните пијалаци се опасни за здравјето на тоа кои содржат алкохол. Дури и мала количина на својата редовна употреба може да доведе до здравствени проблеми, па дури и алкохолизмот. Затоа, треба да се пие во умерени количини и само за специјални прилики.
  • Подгответе алкохолни пијалоци треба само високо-квалитетни алкохол. Инаку, наместо затоплување, и терапевтски ефект може да се добијат од здравствени проблеми.
  • Третираат со претпазливост на коктели се во продавница. Нивниот состав е тешко да се провери квалитетот може да биде доведена во прашање.

Топли пијалаци со алкохол со векови не ја изгуби својата популарност.

Топли пијалаци со содржина на алкохол се добро во умерени количини. И ако ги готви во согласност со рецепт и не се користат често, тие може да биде добар начин за затоплување и за превенција од настинка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вотка или пиво што е повеќе штетенВотка или пиво што е повеќе штетен
Sbiten - затоплување пијалок СловенитеSbiten - затоплување пијалок Словените
Алкохол и здравјеАлкохол и здравје
Штета и да имаат корист на коњак организмотШтета и да имаат корист на коњак организмот
Може алкохол во мали дози за да бидат корисни?Може алкохол во мали дози за да бидат корисни?
Дали можам да пијам алкохолДали можам да пијам алкохол
Топла јаболковина ванила - fotoretseptТопла јаболковина ванила - fotoretsept
Мека затоплување пијалациМека затоплување пијалаци
Дали можам да пијам алкохол со ладно?Дали можам да пијам алкохол со ладно?
Кафе и алкохол: најдобар кафе пијалациКафе и алкохол: најдобар кафе пијалаци
» » Топла алкохолни пијалоци со виски, ракија, вотка