ma.AlcoruGuru.ru

Топла mulled вино. рецепт

Топла mulled вино. рецепт

Видео: Рецепт за mulled вино. Есен mulled вино на огнот: храната во кампањата бр 7

Неговото потекло топло вино се навраќа на Стариот Рим. Mulled вино беше почитуван одамна во средновековна Европа. Во моментов, овој пијалок не ја изгуби својата популарност. Нејзината сите добро како Европејци, а тоа е насочен на други пијалоци за време на Божиќните празници. На територијата на Русија топло вино користи речиси никој. Ние треба да се пијат mulled вино ладни. И за добра причина. "Огнени вино" - тоа е како името преведува од германски mulled вино. Како основа користи mulled mulled вино. Пијалокот се додаваат зачини и други состојки.За да се подготви mulled треба суво црвено вино. Можете да ги користите полу-сува. Постојат различни опции за подготовка на mulled вино. Понекогаш тоа се додаде ракија, род, но овој рецепт не е класичен, и како тоа не е сè. На концентрација на алкохол во mulled вино варира. Таа одлучи да го поддржи не повеќе од 7% алкохол во составот на топло вино.Размислете два основни рецепт готвење топла вино mulled вино: со вода, и без него.

Рецепт топло вино без додавање на вода

 • 1 шише црвено вино
 • 5 грашок allspice
 • цимет на врвот на нож
 • 5 чешниња исушени цветни пупки
 • морско оревче и кардамон (по вкус)
 • 1 лажица масло. лажица мед
 • сок од лимон (1/2 лимон)
 1. Црвеното вино се загрева во огноотпорни сад на тивок оган, со додавање на зачини: каранфилче, allspice, цимет, кардамон и морско оревче.
 2. Потоа додадете на вино 1 лажица масло мед и малку сок од лимон.
 3. Во текот на времето на подготовка на пијалокот се меша до исчезнување на бела пена. Пената се формира на површината на виното се должи на зачини кои ние ги додале.
 4. Исклучување на оган, покријте го со вино, покријте и оставете го 20 минути.
 5. По 20 минути mulled може да се истури во чаши и служат unrefrigerated

Рецепт топло вино со додавање на вода

Составот на овој пијалок е сличен на претходниот. се додава само вода.

 1. 100-150 ml на чиста вода се донесе до вриење
 2. Додадете вода allspice, каранфилче и други зачини
 3. По 10 минути игра го исклучите топлина и се вари водата кул даде
 4. Ладење вода се раствораат 1 лажица масло мед и додадете сок од лимон, се меша добро
 5. Истурете вода во вино. 100-150 мл вода 1 шише (0.7L) вино.
 6. Топла mulled вино е подготвена да се напие. Послужете со чоколадо или овошје.

Дополнителни состојки може да се користат во овие рецепти: јаболко, портокал и други плодови. Медот може да го замени шеќер. Особено внимание се посветува на температура затоплување. Виното не треба да се вари да испари алкохолот. Не додавајте земјата зачини (подоцна мора да се филтрира пијалоци).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled виноMulled вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Mulled вино или огнениMulled вино или огнени
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Mulled виноMulled вино
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
» » Топла mulled вино. рецепт