ma.AlcoruGuru.ru

Готвење рецепти донесе до вас и целото семејство

Видео: А срдечна оброк за пени - confit на пилешко коморите! - Сите Bude добро. Издавање 754 од 02/09/16

Не се збуни овој пијалок со мед и особено со медовина. Sbiten (исто така, понекогаш погрешно наведени Zbitnev) - е мајчин јазик Руски пијалок кој не е ништо друго од лушпа на зачини и билки, засладено со шеќер или мед (меласа). На првото спомнување на истиот датира од 1128 година. Дури и тогаш тоа беше се користи како затоплување пијалок, кој има антиинфламаторно дејство. Но, тогаш се викаше малку поинаку - се вари, а потоа задушени овошје / со теренот.

Рецепт за класичен sbitnya продолжи Pohlebkin

Рецепт за класичен sbitnya

Еве јас ќе се претстави со рецепт, го зедов еден прилично реномирани извор (сите исти В Pohlebkin, кои што споменав во статија за грог). Всушност, благодарение на Вилијам пијалоци најде втор живот.

Рецепт мајчин јазик Руски (Москва) sbitnya

Sbiten традиционалниот руски пијалоксостојки:

 • 1 кг бела меласа;
 • 200 g на мед;
 • 5 чешне пупка;
 • 2g цимет;
 • 2 лажички мелен ѓумбир;
 • 10 грашок црн пипер;
 • 6-8 кардамон капсули;
 • 3 анасон запчаникот;
 • 5-6 литри вода што врие.

Подготовка:

 • Се раствора во врела сируп и мед (тоа може да се додаде подоцна, ладење течност до 40 степен-па тоа не ја изгуби својата корисни својства) и се готви за 15 минути;
 • додадете сите зачини и варете уште 10 минути;
 • по одлевање топло и пијан како чај.

За нашите предци (Источните Словени), sbiten доста долго време и беше наместо чај. Кога Русија влегоа евтини кинески чај на Sbitnev заборавени. Силниот пад беше по Октомвриската револуција, болшевиците не чини во себе да пијат популарниот пијалок. Подоцна, за време на советската ера, sbiten обидува да се промовира на масите веќе во стаклени шишиња пиво. Идејата, се разбира, не успеа - некогаш сте виделе чај, навива во шише (ладна пластични не се брои)? Sbiten толку добро што е топло и свежо.

Служат sbiten е можно и во конвенционалните фацетирани стакло. Па дури и спектакуларноКако што споменавме порано, не се збуни ова со мед пијалок. Мед - пијалаци приготвува на температура од мед, вода, хмељ и зачини, а потоа се внесе, мед пиво во целина. Сам по себе sbiten - производ мека, но можете да додадете суво црвено вино или вотка ако го сакаат тоа. Дека е во право, ќе добиете нешто како mulled вино или сите исти грог. Подолу ќе ви даде некои едноставни рецепти со кои можете лесно да се готви sbiten дома.

Рецепти Sbitnev преживеани

Подготовка беше соборен во домот не бара никакви огромни moonshining знаење или вино. Вие сте само бара доследност рецепти (иако ова е глупост - експеримент без размислување). Во принцип, сите состојки се лесно достапни во секое самопослуга. Зачини, ако е можно, да се на пазар во источниот државјанство - тоа е толку сигурен. Зачинета со обвиненија за пакети не се тркалаат.

Sbiten зачинета

Sbiten зачинет со цимет и ѓумбирсостојки:

Видео: Едноставни рецепти (појадок, ужина, ручек, салата, супа) [OSIA]

 • 150 гр шеќер;
 • 150 g на мед;
 • 2 парчиња лисја;
 • чешниња лук, ѓумбир и цимет по вкус;
 • 5 g кардамон;
 • 1 литар вода.

Подготовка:

 • Се раствора во вода што врие, мед и шеќер;
 • додадете сите зачини и врие за 15-20 минути;
 • како резултат на gelled вирус пијалаци низ сито и служат топли.

Sbiten хоп (без инфузија)состојки:

 • 50 g шеќер;
 • 100 грама мед;
 • 0,3 g на цимет;
 • 0.2 g на каранфилче;
 • 0.2 g на пеперминт;
 • 3 g на ХОПС;
 • 0,5 литри вода.

Подготовка како и во претходниот рецепт.

Урбан sbiten 6 l

состојки:

 • 500 g на мед;
 • 700 g на бел сируп (шеќер може да се дебели сируп);
 • 500 зачини (пеперминт, хмељ, цимет, каранфилче);
 • 6 L на вода.

Подготовка:

 • во вода што врие фрли сите состојки и се вари 30 минути;
 • топла пијалок, како во старите добри чај.

Sbiten вино за љубителите на посилни

Sbiten вино слични на mulled вино

состојки:

 • 150 g на мед;
 • 1 l суво црвено вино;
 • 2-3 чешниња;
 • по вкус мелен цимет и морско оревче;

Подготовка:

 • вино за да се загрее до 70-80 степени;
 • додадете мед и зачини, малку топло, но не донесе до вриење;
 • Инфузии до 30 минути, а потоа се исцеди и се сервира топло.

Петровскиот пијалок (деликатес на Петар I, ладна поради некоја причина)

состојки:

 • 1 l kvass;
 • 2 часа мед;
 • 3/2 лажичка рендан рен.

Подготовка:

 • квас desirably подготвени самостојно, тоа е можно дури и од концентрат, но не се користи;
 • Измешајте пијалак со мед и рен и стави кисна за еден ден;
 • овој пијалок е пијан ладно со мраз.

Зимата е долга, па затоплување пијат рецепти ќе се појави на Рум дневник уште не е еден месец. Во однос е донесена надолу, а потоа го пијат колку ладно или чувствуваат студ. се уште може да се користи заедно со зачини билки: кантарион, подбел, итн Само да ги пијалак одделно, а дури потоа се меша со sbiten подготвени од страна на една од горенаведените рецепти. Во летниот период, пијалоци може да биде лесно да се лади и се користи како одличен начин на жед.

Sbiten - не е само вкусен и здрав, но исто така убави.

Не е изгубена, коментар за моите напори, се уште има многу интересни работи. Рецепти најде необичен затоплување пијалаци - за нив подоцна (zhzhenka, светлина, итн.) За mulled вино и грог нема да се спомене - ако сте редовен читател на списанието, е добро запознаени со овие пијалоци (да станат такви, не заборавајте да се регистрирате за надградби).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Sbiten елаSbiten ела
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Sbiten - затоплување пијалок СловенитеSbiten - затоплување пијалок Словените
Грог: рецептГрог: рецепт
Грог рецептГрог рецепт
Sbiten со ѓумбирSbiten со ѓумбир
Домашна пивоДомашна пиво
Грог - класична трикови за готвење и други верзии на пијалокотГрог - класична трикови за готвење и други верзии на пијалокот
» » Готвење рецепти донесе до вас и целото семејство