ma.AlcoruGuru.ru

Кои пијалоци се корисни во ладно време?

Ладно во Русија имаат тенденција да се дојде сосема неочекувано. Понекогаш, отворете ги очите во раните утрински часови, и на прозорецот се сите покриени со "бел чаршав". Ветровит ветер, како да си игра со гранки и жици, ладен, да се привлечат внимание, особено со оглед на фактот дека луѓето на улица не е многу. Во такви временски услови, јасно се чувствува недостаток на топлина, постои желба да се скрие килим, седи со камин и да уживате во пијалок.

mulled вино

Европските граѓани во слични временски услови преферираат да пијат mulled вино. Овој пијалок содржи дел од сува или полусуво вино, мед и различни зачини. Оваа мешавина треба да биде загреана на температура од околу 40 степени, но во никој случај не се донесе до вриење, инаку веројатноста е голема дека mulled вино ќе ја изгуби својата вкус и да стане прилично непријатно течност со одвратен мирис и вкус. По пијат загрее му е потребен за производство, филтер, а потоа да се служи претходно влегоа во високи чаши. Ако тие не се во близина, костум и вообичаените чај чаши.Треба да се напомене дека експертите препорачуваат да го додадете овој пијалок само цели зачини, кои сигурно нема да квичат на забите. Покрај тоа, топло вино да додадете суво овошје, но тоа е само желба.Старите Римјани го измисли рецепт, според кој на вино е потребно за да додадете мед и овошје. Таквата технологија го направи можно за да се зачува сок од грозје, и во оваа држава може да го задржи својот имот за многу години. Покрај тоа, различни зачини и мед, заедно со најпозитивно влијание на вкусот на виното, кој станува поостри, но не и горчливо.

Малку подоцна, монасите донесе оваа технологија за совршенство и да го направи овој рецепт е завршена. Исто така, се покажа дека различни тинктури за алкохол не се само добар вкус, но исто така и за својата корисност. Можеби тоа е причината зошто тие се користат во медицинската индустрија. Денес mulled вино консумира обично е само за забава, но, исто така, вреди да се напомене дека овој пијалок е добро докажани во борбата против вирусите на грипот.

Алтернативен пијалаци mulled вино

Разбирливо е дека на mulled вино не е само пијалак, рецепт од кои човештвото има измисли некако да се разредува со тага во текот на есента бура. Многу земји имаат свои рецепти за своите пијалоци. Некои од нив се многу слични на блескав вино, а остатокот напротив задоволен со својата оригиналност. Ако зборуваме за првиот, тоа е да се потенцира шведскиот glogg или руски sbiten. Рецепт sbiten подготвена како што следува. Зачини готви со мед додаде само црвено вино. Glogga Рецептот е многу сличен на огнени вино, освен дека по готвењето, можете да додадете ореви, суво грозје или малку ракија.

Главната компонента на затоплување коктели може да послужи не само вино, но, исто така, различни дестилати. На пример, многу рум меша со конвенционалните овошен сок со тоа да се добие класичен удар. Ако додадете рум во врела сок со мед, ќе го добиете традиционалните грог. Можеби повеќето оригиналот е затоплување пијалок Ирски кафе. Според една легенда, составот на пијалокот бил измислен ирскиот шанкерот Џо Шеридан. Откако тој е во редовни кафе додаде сосема малку виски, а тој дури и немаше поим дека тој мораше да се добие рецепт за еден од најпопуларните пијалоци во светот затоплување. Со помош на ирското кафе не е само топло, но, исто така, да се расположи, овозможувајќи повеќе оптимисти за иднината.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кук варено бело виноКук варено бело вино
Mulled вино и готвењеMulled вино и готвење
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Mulled вино или огнениMulled вино или огнени
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
» » Кои пијалоци се корисни во ладно време?