ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви оброк и mulled вино?

Знаете, она што на некој начин да се задржи топло во студените зимски е најдобар? Се разбира, тоа е mulled вино - жешка, слатка и многу, многу миризливи! Ние ќе ви покаже што таа одлучи да имаат закуска.

Што е mulled вино?

mulled вино

Име на пијалок доаѓа од него. «Gluhende Wein», што значи топло вино. Сепак, виното е многу популарна не само во Германија туку и низ цела Европа. Во Швајцарија и Франција, тоа се нарекува "Ванг Shuo".

Mulled вино - чаша црвено вино со шеќер и зачини, загреани до 70-80S. Исто така, тоа е често додадена на јаболка, грозје, мед.

Како зачини треба да се додаде на пијалок обично се користи каранфилче, цимет, ѕвезда анасон, ѓумбир, лимон и кора од портокал.Понекогаш, за давање на необичен вкус, mulled дополнување ловор, црн пипер, кардамом, allspice.

Mulled вино - традиционални и омилен пијалок за време на празниците Божиќ и Нова Година во поголемиот дел од Европа, каде што секоја земја има свои особености и нијанси на подготовка на алкохол пијалок.

Како да се готви mulled вино

Зачини за подготовка mulled вино

Во светот постојат толку многу рецепти за овој божествен пијалок. Сепак, тоа е најдобро да се подготви, во јавното мислење, во швајцарските Алпи и францускиот град Val d'Isere.И тука е класичен рецепт mulled вино, што уште повеќе може да се разликуваат на вашиот вкус:

 • 750 ml - вино-црвени во прав,
 • 6-7 парчиња. каранфилче,
 • 1 лажица шеќер,
 • 1/3 чаша вода,
 • А малку морско оревче по вкус.

Сите состојки се мешаат во мал емајл тенџере и топлина над средна топлина, мешајќи постојано. Откако шеќерот се раствора, околу 10 минути повеќе да се загрее, не врие.

Многу важно: температура на греење не треба да надминува 80 ° C, во спротивно пијалок ќе биде срушен.

Мешајте со дрвена лажица се препорачува и зачини се користат не се земјата, бидејќи во спротивно ќе се обидуваат да биде многу внимателно пијалок.

Како да се пијат и снек од mulled вино

Обично пијат mulled вино во големи чаши или високи чаши со пенкало. Ова е многу пријатна, интимни пијалок кој е совршено прилагоден за заедничка подготовка и лежерно ужива во вкусот и аромата на пријатели.

Исто така, овој затоплување пијат, и се користат во Европа за време на Божиќните празници, кога тоа се продава на улиците на саем Нова Година. Значи зима ладна, топла mulled вино и месо и колбасите на скара - совршена хармонија!

Општо земено, тоа ретко се користи само по себе - овој пијалок е направен за да имаат закуска, и различни опции може да дејствува како додаток:

 1. Од најпопуларните опција - снек торта mulled вино или различни колачињата, колачи, но не смее да биде премногу слатка.
 2. Класиците на жанрот - джинджифилово, кој одамна дополнети со вкус на пијалок.
 3. Корпоративни италијанскиот опција од снек овој пијалок - mustachcholi. Овој тенок тестенини во облик на ромб, кои се подготвени со вино, мед, овошје, јатчесто овошје и зачини.
 4. Mulled вино со кардамон може да биде ужина јадења од јагнешко месо, гуска или мелено шунка.
 5. Повеќе сладок пијалок божествено во комбинација со свинско месо.
 6. Mulled вино, во кое е главен зачин каранфилче, најдобар закуска игра.
 7. Германците сакаат да пијат пијалок топла колачи, meringues или песок колачи.
 8. Холандија - со или крофни крофни.
 9. Во Франција, оваа затоплување пијалок снек биено сирење, суви бисквити и солени овошје. Особено голема комбинација на mulled вино и сирење стапчиња.

Што и да одлучи да не имаат закуска mulled вино, тој е сигурен да ве загрее и даде добро расположение.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Mulled вино или огнениMulled вино или огнени
Затоплување пијалоци - како да се готви mulled виноЗатоплување пијалоци - како да се готви mulled вино
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Се готви вкусна mulled вино црвено виноСе готви вкусна mulled вино црвено вино
Mulled виноMulled вино
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
Mulled виноMulled вино
» » Како да се готви оброк и mulled вино?