ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви sbiten

Како да се готви sbitenSbiten беше омилен пијалок на Русите со 12 и до 19 век. Неговиот пијалок наместо чај или кафе, неколку чаши на ден. Без овој мирисна пијалок не прави никаква забава и веселба, и тоа беше особено популарен во текот на зимата.

Во тие денови, кога мраз цврсто Оковано земјиште продавачи врши sbiten во чајници, кој заврши топло работи. Популарност загуби својот пијалак околу почетокот на револуцијата.

Постојат многу различни рецепти донесе долу, кои се разликуваат во бројот на компоненти и технологијата на изработка. Постојана состојка во сите рецепти е природен мед.

Видео: Sbiten сите правилаЗа да се добие вкус на старите, можете да се подготват едноставна sbiten. За да го направите ова: мед - 500 гр вода - 6l- меласа - 700g- зачини - '10

Водата треба да се донесе до вриење, ја стави во сите состојки, се вари сите заедно за 30 минути. По ова време, sbiten е подготвена, што треба да го пијат топла.

Видео: Sbiten. Античките Руски пијалокМожете да готви sbiten мирисна месо. За тоа ќе бара такви производи: бело мед - 1 kg- вода - 3 n- течноста квасец - 0,5 stakana- ХОПС - 40 r зачин (цимет, каранфилче, ванила) - по вкус.

Прво треба vkinut мед во врела вода и се меша додека не заврши распаѓање, потоа да го исклучите шпоретот и оставете мед вода за еден ден. Потоа повторно донесе водата да врие и врие за 2 часа додека мешајќи постојано. Неопходно е да не заборавиме да се отстрани пена која се произведува во текот на подготовката на пијалок.

Видео: Sbiten дома [како да се направи]

15 минути пред крајот на вриење, додадете sbiten мед, зачини и хмељ. По сите состојки се добро Prokip, истурете ја смесата во чиста дрвени барел. Неопходно е да се чека за целосно ладење на смесата и додадете ја течноста квасец.

Цврсто затворете го садот, го донесе до 2 недели на ладно место. Потоа sbiten треба да се декантира, се прелива во шишиња, ги стави во фрижидер. Пијалокот на овој рецепт се користи само ладно.

Овој вкусен, здрав, слатка и миризлива пијалок секој може да се готви дома. Ние треба само да се запамети дека не можете да користите sbiten оние кои се алергични на мед или боледува од дијабетес, мали деца.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Топла алкохолни пијалоци со виски, ракија, воткаТопла алкохолни пијалоци со виски, ракија, вотка
Sbiten елаSbiten ела
Подготовка на пијалак од виноПодготовка на пијалак од вино
Како да се готви sbitenКако да се готви sbiten
Sbiten - затоплување пијалок СловенитеSbiten - затоплување пијалок Словените
Интересни рецепти јас час со вискиИнтересни рецепти јас час со виски
Затоплување пијалоци - како да се готви mulled виноЗатоплување пијалоци - како да се готви mulled вино
Пијалак на домашно виноПијалак на домашно вино
Варени ракови - најдобар закуска на пивоВарени ракови - најдобар закуска на пиво
Како да се направи грог дома?Како да се направи грог дома?
» » Како да се готви sbiten