ma.AlcoruGuru.ru

Чаши за коктели

Чаши за коктели

Чаши за коктели

  Чаши за коктели се основниот симбол за одреден пијалок. Тоа е коктел чаша нагласи вкус, силата и квалитетот на широк спектар на пијалаци.

Ова јадења секогаш треба да биде беспрекорно чиста и атрактивен изглед. Чистотата на стакло се провери многу лесно.

Треба да се погледне преку стаклото на светлината, и ќе видите на дамки одеднаш. Да се ​​ослободи од нив, треба да се избрише јадења тенка крпа.

   При изборот на очила за висок квалитет на коктели тие треба да звучи "високите ноти" со светлина стегање на зглобот. Кога правите коктели, а потоа користете различни уреди (на пример, мешалка за коктели).

Затоа коктели ќе биде многу пријатно да се погледне тој посебен квалитет на стакло за коктели.                        Главните видови на очила                                     ниско стакло

  ниско стакло. Ова садови се користи за коктели со мраз. Прво, стави коцки мраз или искршен мраз и истури на врвот на основните состојки.                                                                                     коктел чаша

  коктел чаша. Таа, исто така служи мартини. Во облик на широк инка, која е во прилог на тенки стебленца. Држејќи чаша од овој член не се чувствува температурата на пијалок, и тоа топло со своите прсти.

  гимнастик. Тоа е исто така се нарекува highball. Тој има доволно гимнастикДобиваат 250-350 ml на течност. Тоа се користи за да се направи високо софистицирана коктели. на пример "Блади Мери" или "Богородица" се сервира во такви очила.  "Колинс" стакло. Во принцип, се користи само за коктел  Колинс стаклосо исто име "Том Колинс", како и многу од нејзините варијанти. Тој има повеќе капацитет од претходните чаши и станува 350-470 мл. пијат.

  Стакло "ураганот" Еден од најпознатите обемист очила, капацитет           стакло ураган е 0,7-0,8 литри. Во суштина тоа со цел да се хранат на најубаво украсен коктел. Пијалаци направени со користење на рум и многу овошје.

    Една чаша "куп". Материјалот на опкружувачки како стакло керамика може да биде, Bokalok чашастакло, метал, или дури и дрво. Капацитет не е помалку од 200 ml. Чаши се користат за снабдување на пиво, вода и коктели.

Видео: Видови на очила

    Кафе стакло (Ирска). Ова стакло се користи за кафе, Една чаша Ирскакоја се меша со алкохол.

                        Располага со коктел чаша

  стакло. Постои посебен поглед на составот и квалитетот на стаклото. Постојат некои видови:

       - синтетички стакло. Во производството на таа е составена од пластика
материјали. 
Таа има висока јачина. Но на површината има висока
чувствителност
кога ваше влијание.

Видео: коктел чаша "леќа" 310 ml

       - кристално стакло. Тука, главниот елемент е олово, и дека
         Тој им дава на квалитетот на кристално (сила, транспарентност, чесност).

       - од вообичаените. Ова е обично најевтиниот јадења, кои исто така го користи
          успех.

Видео: Стакло d / коктели 350 ml (притиснато стакло)

    печат. Овој процес во голема мера влијае на квалитетот на очила и обработката на нивните рабови.

  пери-до. Не сите очила може да се перат во машина за миење садови. Кревка стакло или украсени со разни златни елементи не се погодни за перење на возила.

Чаши за коктели секогаш се сметаат за многу важни индикатори за која било класа институција. И често во лентата за дома се случува на многу јадења, што треба да го користам правилно само.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели, digestivesКоктели, digestives
Коктел "Титаник"Коктел "Титаник"
Алкохолни коктели со воткаАлкохолни коктели со вотка
Мешалка за коктелиМешалка за коктели
Интересно коктел рецептиИнтересно коктел рецепти
Како и со што да се пие џинКако и со што да се пие џин
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Лето коктели - 2 часа.Лето коктели - 2 часа.
Прибор за на маса и служат виноПрибор за на маса и служат вино
Зошто Фрост коктел очила?Зошто Фрост коктел очила?
» » Чаши за коктели