ma.AlcoruGuru.ru

Интересно коктел рецепти

Видео: салата-коктел интересно. Mamulino рецепти

Интересно коктел рецепти

Коктел - пијалок микс пијалоци тинктури, сокови, вино, ракија, рум, сокови од овошје, бобинки и павлака, јајца, мед, сладолед, сладолед храна и конзервирано овошје (главно цреши и цреша). Коктели готвење g јако и десерт. Обично тие се измешаат во метален контејнер. Некои коктели не бараат мешање, тие се подготвени директно во чаши вино очила.

Коктели може да се разликуваат и во тврдината и во вкусот: една за апетитот, другите - како освежителни пијалоци и жед-калење.

Коктели во посебни стакло или кристал сад - вино очила или очила. Ако нема специјални јадења, за снабдување на коктели очила се користат за Мадеира 75 cm3 капацитет, чаши за шампањско капацитет 125 cm3 или 250 cm3 очила.

Повеќето коктели да пијат преку слама (вештачки), кои се доставени заедно со пијалок.

За моќен коктел како мезе, можете да поднесете мала отворена или затворена сендвичи, десерт - овошје, бисквити, чоколади и други производи konditerskie-. Коктели, кои вклучуваат шампањ или пенливи вина и пијалоци сочинуваат директно во чашата, во кој се служи. Во поголемиот број на коктели, откако веќе се појавиле во соодветен сад, направени за да додадете конзервирано овошје - цреши или вишни без сируп.

Рецепти за коктели се за една порција.

Коктели, кои се подготвени во чаши за вино, чаши за вино или една чаша

Chartreuse - 20 ml, јајца (жолчка) - 15 g коњак - 20 ml. Во една чаша се прелива алкохол, да додадете суровини жолчка од јајце исхраната јајца и внимателно врвот konyak- жолчка од јајце мора да биде цел број. Коктели три бои: зелена (алкохол), жолта (жолчка), Браун (коњак).

Шампањ - 20 мл, грозје - 20 ml, морско оревче бело - 10 ml алкохол бенедиктински - 5 ml, ракија - 5 ml, конзервирано овошје - 5 g мраз - 10 g.Таквите коктел подготвена со мешање на шампањ, вино, алкохол, ракија со додавање на јастив мраз. Во производството на големи количини на овој коктел смее да се меша во jorum или на друг сад, а потоа се става во чаши капацитет од 75 cm3 и додаде конзервирано овошје (цреши или вишни). Коктел служи пресекот сум почнуваат банкет.

Диња - 3000 g шеќер - 500 грама, бело вино - 150 ml од црвено вино - 150 ml, шампањ - 200 ml, вотка - 200 ml алкохол - 150 ml, сода - 1000 ml.

Диња изми, се сече врвот, извадете го семето и на каша беше отстранет со лажица, се сече на коцки, се меша со шеќер, вино и вотка истури смесата и туркање на студ. Сад диња, исто така, ладење. Пред сервирање, чашата е исполнет со мешавина подготвени и замрзнати производи, разладено и влегоа во добра форма. Служи со лажичка.

Шеќер - 200 g, шампањ - 300 ml, вермут - 300 ml сок од лимон. Шеќер се меша со вермут и сок од лимон, додадете шампањ и се става во чаши, додадете коцки мраз. Овој коктел е пијан преку слама.

десерт коктели

За подготовка на коктели или чаша вино чаша стави сладолед, потоа се става во сок од лимон, шеќер сируп, ликер, алкохол и вино. Сите овие производи се меша со лажица. После тоа, се стави на конзервирано овошје коктел и подготвени. Од технологијата на изработка по истиот коктели, само им даде подготовка на рецепт.Тинктура горчлив смрека - 60 мл ликер од црна рибизла - 40 ml алкохол Корнел - 15 мл сок од лимон - 30 мл, шеќерен сируп - 20 ml, конзервирано овошје - 26 g на мраз - 40 гр.

Цреша горчлив тинктура - 40 ml, ракија - 10 ml, шери - 50 ml, Каберне вино - 15 мл сок од лимон - 10 мл, шеќерен сируп - 15 ml, конзервирана цреша - 30 g на мраз - 60 g.

летен коктел

Тинктура смрека - 60 ml, Јужна алкохол - 25 ml алкохол ароматични - 25 ml, шеќерен сируп - 30 ml сок од лимон - 25 ml, мраз - 40 g.

Каберне вино од грозје - 60 ml, Јужна алкохол - 30 ml, шеќерен сируп - 15 мл сок од лимон - 15 мл, конзервирано овошје - 40 g на мраз - 70 гр.

Видео: Млеко јагода коктел шејкер

Ризлинг вино од грозје - 60 ml, тинктура Старк - 20 ml алкохол Ароматични - 40 мл сок од лимон - 20 мл, шеќерен сируп - 15 ml, конзервирано овошје - 35 g на мраз - 40 гр.

Црно кафе - 130 ml, ракија - 20 ml алкохол Ароматични - 30 ml шеќер - 15 гр сок од лимон - 10 мл мед - 25 гр.

Коктел "во лет"

Шампањ - 55 мл, тинктура Роуан на konyake- 30 ml алкохол ванила - 10 ml, конзервирано овошје - 10 g на мраз - 20 g.

Видео: Коктел рецепти

Шампањ - 50 ml, Јужна алкохол - 30 ml, ракија - 20 ml сок од лимон - 15 ml, шеќерен сируп - 15 ml, конзервирано овошје (цреши) - 40 g на мраз - 60 g.

Шампањ - 50 ml, Јужна алкохол - 15 ml алкохол ароматични - 15 ml, шеќерен сируп - 10 ml, плодови - 10 g сок од лимон - 5 ml мраз - 20 g.

Каберне вино од грозје - 50 ml алкохол Лимон - 20 ml, шеќерен сируп - 30 ml сок од лимон - 35 ml, сода - 25 ml, плодови - 20 g на мраз - 50 g.

Ароматични алкохол - 30 ml алкохол словенски - 40 ml алкохол Пинк - 10 ml, шампањ - 50 мл сок од лимон - 20 мл, конзервирано овошје - 30 g на мраз - 50 гр.

Мраз - 50 g сок од лимон - 20 мл, шеќерен сируп - 20 ml алкохол цреша - 20 ml алкохол Јужна - 30 ml алкохол Малина - 20 мл вотка Митрополитот - 40 ml, конзервирано овошје - 30 g.

Алкохол ароматични - 40 ml> Лимон алкохол - 10 ml алкохол словенски - 20 мл вотка Митрополитот - 40 мл сок од лимон - 15 мл, шеќерен сируп - 25 ml, конзервирано овошје - 30 g на мраз - 50 гр.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чаши за коктелиЧаши за коктели
Коктели, digestivesКоктели, digestives
Коктели, аперитивиКоктели, аперитиви
Изработка пијалаци пред да им служиИзработка пијалаци пред да им служи
Млеко РецептиМлеко Рецепти
Како и со што да се пие џинКако и со што да се пие џин
Форма очилаФорма очила
Лето коктели - 2 часа.Лето коктели - 2 часа.
Прибор за на маса и служат виноПрибор за на маса и служат вино
Зошто Фрост коктел очила?Зошто Фрост коктел очила?
» » Интересно коктел рецепти