ma.AlcoruGuru.ru

Коњак на светлина

Коњак на светлина

Коњак на светлина

    Коњак од пијалак е многу едноставна, како основа, тука е готови алкохол - вотка.

Народот има многу широк спектар на рецепти за производство на ракија светлина.

Но јас сакам да нудат едноставен рецепт, кој се добива со пијалок многу слични на производство на ракија. Коњак добиени како резултат на двојна дестилација младото вино од грозје посебен каде што дестилатот потоа се одржува во отпуштен буриња (даб).

                                Домашна ракија од светлина

Но, бидејќи тоа е практично невозможно целосно да се придржуваат до дома технологија на производство, тоа е можно да се направи пијалок, кој е многу сличен на нејзиниот вкус карактеристики на вистински коњак.                    Главните компоненти:

Целосно рафинирано пијалак (Три литри)

дабови иверки (Да се ​​пополни во шише 3-литарски)                            подготовка

И така ние треба сува дабова шума. Тоа може да биде во шумата за намалување на некои дабова гранка, или да преземе отпад од даб пилана.

Се сече на чипови, и тие треба да биде малку singe. Тие не мора да светне. Но, бојата треба да се претвори темно кафеава.

Зошто го правиме тоа? Можно без чипови, ако имате дабово буре, но за жал тоа е скапо и не е секогаш на дофат на раката.

Значи во дрво од даб има сахароза, а кога тоа е изгорена, излегува ефектот на изгорени шеќер (карамел дома).

Кога инсистирајќи светлина стекнување килибар боја и сладок вкус на ванила со специфичен пријатен мирис.

Видео: Бренди на светлина. коњак рецепт

Напред, пополнете шише со 3-литарски prebaked даб schepami и се прелива исчистени светлина Јачина на не помалку од 45%, тоа е можно и многу повеќе. За време на инфузија тврдина малку намален.

Ние извади шишето во подрумот за најмалку три месеци. Се разбира, толку подолго тоа подобро. Но, во подрумот на домот на коњак вотка поради некоја причина тоа не остане долго.

Тоа е начинот на кој до дома, може да се готви многу дури и квалитетот на тие што пијат коњак на светлина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто е скап коњакЗошто е скап коњак
Буриња за ракијаБуриња за ракија
Како да се направи ракија од алкохолКако да се направи ракија од алкохол
Коњак на светлина домаКоњак на светлина дома
Тајните на коњакТајните на коњак
Производство на ракијаПроизводство на ракија
За коњакЗа коњак
Коњак TranscarpathianКоњак Transcarpathian
Како и колку да ја запази КоњакКако и колку да ја запази Коњак
Рецепт ракија светлинаРецепт ракија светлина
» » Коњак на светлина