ma.AlcoruGuru.ru

Коњак на светлина дома

прави дома коњак на светлина

Ова ракија е направен од грозје алкохол, но занаетчии-moonshiners никогаш не престана. Тие знаат како да се направи ракија од светлина со минимални трошоци. Ние гледаме на два од најдобрите рецепти кои добиле национално признание.

Предупредување! По готвењето ќе се напијам нешто, само нејасно потсетува на коњак во боја и мирис. Ние нема да се користи грозје дух, се придржуваат до класична технологија и одржување на дестилатот во дабови буриња. Овој рецепт не се поврзани со оваа ракија.

состојки:

  • пијалак - 3 литри;
  • permanganic киселина - неколку кристали;
  • партиции ореви - 1 мал број;
  • црн чај - 1 лажица;
  • Каранфил - 6-7 пупки;
  • ким - 1 лажица;
  • ванилин шеќер - 1 лажица;
  • лимонска киселина - 3,2 грам.

Рецепт ракија светлина

1. Во три-литарски тегла на светлина додадете калиум перманганат. Ова е да се осигура дека фузелово масло предизвикана. Ако наместо тоа се светлина вотка, тогаш не е потребно калиум перманганат.Светлина ракија може да се чистат со други методи или направи двојна дестилација. Главната работа - да се добие квалитет алкохол база.

2. Додадете во тегла мал број на добро исушени внатрешни прегради ореви, црн чај и каранфилче пупки.

3. Покривање на ким и ванилин шеќер.4. последниот банка во краен случај, додаде лимонска киселина.

5. Цврсто затворете го капакот и тегла хексанонска инсистираат Бренди пијат за 3-4 дена на собна температура.

Домашна ракија издржат подолг од 7 дена е бесмислено, бидејќи тоа не се подобри вкусот.

6. Во последниот чекор за филтрирање на резултантните ракија преку чиста памучна крпа или памук газа филтер.
слика коњак од дома-запарвам

Има алтернатива рецепт за домашна ракија на светлина (на видеото), технологијата на неговата подготовка е иста како и на првиот метод, но се користи на други состојки. Симулирани боја и вкус се постигнува со додавање на дестилат дабови кората, ловоров лист и каранфил.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти: коњак на светлинаРецепти: коњак на светлина
Како да се направи ракија од светлина?Како да се направи ракија од светлина?
Домашна ракија од светлинаДомашна ракија од светлина
Како да се направи ракија од светлинаКако да се направи ракија од светлина
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Коњак на светлинаКоњак на светлина
Подготовка на ракија пијалак домаПодготовка на ракија пијалак дома
Како да се направи и како да се пие ерменски коњакКако да се направи и како да се пие ерменски коњак
Како да се направи ракија од алкохолКако да се направи ракија од алкохол
Коњак брза хранаКоњак брза храна
» » Коњак на светлина дома