ma.AlcoruGuru.ru

Домашна ракија од алкохол

Традиционалните ракија се готви во специјални дабови буриња и внесе за неколку години. Ракија алкохол земени за своето производство, кој е добиен со двојна дестилација на бело вино. Грозје е основа за поголемиот дел од алкохолни пијалаци, како вино, ликери и други. елита пијалоци технологија е сложена и одземаат многу време, па вистински добар ракија никогаш не е евтин.

Меѓутоа, во некои случаи, може да се користи повеќе едноставен начин, и да се направи пијалок сличен вкус и арома. Коњак на алкохол може да се подготви многу побрзо - тоа не е неопходно да се задржи пијат за неколку години. цената на чинење на домашни алкохолни пијалаци ќе биде многу пониска од набавната, па можете да уживате во пријатен ароматични коњак не е на штета на семејниот буџет. И покрај фактот дека на домашна ракија од алкохол нема да се чувствуваат уникатен букет, кои нудат производители оригиналниот пијалок, вкус и вкус нема да ве разочараме.

слика рецепт
состојки:
  • Алкохол - 1,5 l
  • Oak кората - Член 2.5. l
  • Каранфил - 2-3 компјутер
  • Burnt шеќер - 1 лажиче.
  • Морско оревче - 1/4 лажиче.
  • Ванилин шеќер - 1 пакет

Како да се направи ракија од алкохол

Што се тврдината класичен коњак околу 40 степени, алкохол, храна ќе треба да се разреди со вода. Да се ​​пие купени традиционалните дабови арома, што се чува во специјални буриња, па ако имате таква пакување на фармата, пијалок може да бидат подготвени, без додавање на кората. Ако немате барел, во домот на коњак алкохол може да бидат подготвени во конвенционална стаклена тегла.

Алкохолот треба да се прелива во тегла и додадете изгорени шеќер. Готви тоа многу едноставна - се става една лажица и држете го во оган. Кога станува кафеав шеќер, додадете го во тегла и се меша добро со алкохол.Пред да се направи ракија од алкохол, ја подготви потребната вкусови на вашиот избор - тоа може да биде каранфилче и цимет, малку морско оревче и ванила. Кога шеќерот се раствора во алкохол, да додадете дабови кора. Тоа може да се купат во вашата локална аптека или се подготват. Ако сакате да експериментирате со алкохол, можете да го користите на дабови иверки.

Рецепт на коњак алкохол е многу едноставна - да се меша сите состојки и се стави на ладно место. Главната тајната на овој пијалок е дека мора да се чуваат најмалку еден месец.

Тегла со содржината треба да се затвори цврсто со пластични или завртка капа - ова ќе помогне да се задржи вкусот пијалок зачини.Подготовка на коњак алкохол во оваа фаза може да се смета за целосна. Останува само чекаат моментот кога пијалок станува заситен килибар и тоа вирус. По се протегаат на пијалок станува транспарентна и употребливи. Чувајте тоа треба да биде во затворени шишиња на ладно место.

Домашна ракија од алкохол во традиционален начин

Античка винарите подготвени од ракија алкохол. Оваа истата технологија е сега производители се придржуваат до широк спектар на пијалаци. И покрај комплексноста на процесот, овој метод се смета дека е најприфатлива. Ова се должи на фактот дека само грозје алкохол може да се добие пијалок кој навистина може да се нарече коњак.

Рецепт за домашна ракија од алкохол од грозје, ќе бара трпение и упорност. Грозјето ќе треба да се подготви кантарион - каша и со Бери семиња кои тие нека сок и го стави во топлина за еден ден. Како резултат на мешавина ќе треба да помине низ соковник и се остава да ферментира за три недели.

Коњак алкохол од свои раце подготвени во неколку фази. Прво ќе се готви на вино од грозје - износот на грозје се на барање. Но, пред да се подготват на ракија од алкохол, имајте на ум дека, бидејќи на 9 литри вино ќе добие само 1 литар на духови. По околу 20-25 дена, куќата вино е подготвена и можете да одите на следниот чекор.

За да се подготви на алкохол, вино, ќе треба да ги надмине два пати, за ова ќе треба дома дестилатор или редовни светлина. Понатаму тоа е можно да се користи класичната коњак рецепт од алкохол е опишано погоре.

алкохол пијалок во виното да биде побогат вкус и арома од конвенционалните храна.

Домашна ракија од алкохол трае 30 до 60 дена, по што тоа е веќе возможно да се обиде. Но, не смееме да заборавиме дека коњак - еден од ретките пијалаци чиј вкус се открива со текот на времето. Затоа, ако сакате да се добие навистина висок квалитет на парична казна коњак, ќе треба да се одржи во пијалок на ладно место не помалку од една година. Затоа, пред да ракија од алкохол, да изберете повеќе соодветен начин. Можете да уживате во ракија во еден месец, и тоа може да трае со години, и ќе откриете уникатна тајна на овој прекрасен пијалок, при што често се нарекува "алкохол на боговите".
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ракијаПроизводство на ракија
Коњак на вотка - рецепт од тинктура-симулација на една кората даб и бобинкиКоњак на вотка - рецепт од тинктура-симулација на една кората даб и бобинки
Домашна ракија воткаДомашна ракија вотка
Почетна ракијаПочетна ракија
Коњак на светлинаКоњак на светлина
Како да се направи и како да се пие ерменски коњакКако да се направи и како да се пие ерменски коњак
Коњак kazumianКоњак kazumian
Коњак на светлина домаКоњак на светлина дома
Производство на ракијаПроизводство на ракија
Коњак е различна од брендот? Што е подобро: коњак или ракија. видови на ракијаКоњак е различна од брендот? Што е подобро: коњак или ракија. видови на ракија
» » Домашна ракија од алкохол