ma.AlcoruGuru.ru

Правилната дома-приготвува на температура пиво да вотка. Видео готвење каша на пченица

Подготовка на мешавина од шеќер, пченица без квасец

Брага да се направи светлина од различни состојки. Меѓу нив, главната се: вода, шеќер, квасец. Но, може да се подготви домашна пиво, и без квасец. Наместо последниот користен житни слад, т.е. пченица микроб. Многу bootleggers истакна карактеристика на светлина, која е базирана на пченица се користи Брага. Како да се направи вистинскиот Брага за производство на пченица и шеќер, без употреба на квасец.

Рецепт каша од одгледува пченица без квасец

Да се ​​подготви каша, потребни ни се следниве состојки: пченица, шеќер и вода. Пропорциите се приближно како што следува:

Првично пченица треба да 'ртат. На првиот чекор е наполнет во контејнер зрна (1 kg.), Тоа израмнување рамномерно во текот на целиот дното површината на контејнерот. Следна пополни чиста вода, така што ја покриваше жито слој 5 сантиметри. Затворете го садот и оставете го за неколку дена на ладно место, додека тие 'ртат.



По пченица никне додадете половина килограм шеќер и се меша добро. Ако како резултат на вриење се добива многу дебели. а потоа додадете малку вода за да го. Заврзана сад со газа и оставете уште за околу една недела во топла соба. Со овие активности, добивме стартер, кој ќе биде алтернатива на квасец се користи за подготовка на домашно пиво.

Следниве активности не се различни од подготовка на соодветна каша со шеќер и квасец. Голем капацитет полниме 3/4 соба со вода, се раствора шеќер во него (3 кг) и додадете 3 кг. пченица. Измешајте добро и оставете го на топло место за една недела. Многу често овие активности со користење на голем стаклено шише, на кои носат гумени ракавици вратот со мали дупки на прсти. Со овие активности, ние може да се поправи на процесот на ферментација. Фактот дека хемиска реакција во прилог на формирање на алкохоли, јаглерод диоксид се ослободува како спореден производ, поради што ракавица брзо се надувува на шишето. Брага ќе се смета за завршена кога надува ракавици се смирува, т.е. јаглерод диоксид престана да бидат распределени за слабеење на процесот на ферментација.

Како да се направи домашна пченица пиво од квасец



За разлика од претходниот рецепт во прилог на жито квасец се користи тука.

Првата акција мелење 4 кг. пченица. Како резултат на оброк се додава во 3 литри вода, потоа се става 1 кг шеќер и 100 грама квасец. Како резултат на решение беше ставен на топло место за 5 дена. По ова време, додадете 18 литри вода, 15 кг. шеќер и 50гр. квасец. Се меша темелно и оставете го повторно во исто време. Како резултат на тоа по 10-12 дена од почетокот на подготовката на дома-приготвува на температура пиво да вотка од пченица, квасец и шеќер е подготвена.

Видео - ферментирано каша на диви пченица квасец

Видео - Како да се направи правилен домашно пиво од пченица и шеќер

Препораки за подготовка на домашно пиво од пченица

Така што нема да се откажеме од придобивките на вотка од пченица треба да се користи едноставни упатства кои ќе ви помогнат да се подготви точни Брага. Пред ртење треба да бидат темелно исчистени ако е валкано, а потоа исплакнете темелно, го ослободи од странски мириси и нечистотии. Тоа е пожелно на пченица никнува добро. Многу луѓе не се чека за појавата на бактерии и да започне процесот на готвење предвреме. Постојат случаи кога житото не 'ртат (жито не е "во живо") - оваа компонента не е погодна за подготовка на домашно пиво.

Откако пченицата е подготвена да Брага и зрна се реши не треба да брза да го фрли. Од останатите зрна може да се направи уште неколку порции на домашно пиво. Ова бара користи пченица за да се пополни иста количина на шеќер, додадете вода - ќе започне процесот одново. Покрај тоа, повторно да се приготвува на температура пиво направен од пченично излегува дури и подобра од првата. Но, по 3 врти подобро тоа веќе не се користат, бидејќи дома пијалак светлина квалитет за многу полошо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Насловна запарвам пченицаНасловна запарвам пченица
Пченица воткаПченица вотка
Светлина пченица се направиСветлина пченица се направи
Вино од житаркиВино од житарки
Светлина на пченица во домотСветлина на пченица во домот
Пченица светлина рецептПченица светлина рецепт
Како без квасец да се направи домашно пиво од пченицаКако без квасец да се направи домашно пиво од пченица
Рецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага домаРецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага дома
Светлина пченицаСветлина пченица
Пасира рецепт врз основа на пченицаПасира рецепт врз основа на пченица
» » Правилната дома-приготвува на температура пиво да вотка. Видео готвење каша на пченица