ma.AlcoruGuru.ru

Технологијата на изработка на вотка Круша

содржина

светлина Круша

Дома пијалак круша Излегува не само вкусни, но исто така многу слатка. Крушите се во можност да го задржат својот вкус дури и во дестилат - за овој квалитет цената што тие се само-тркачи.

плодовите од сите сорти се погодни за подготовка на домашно пиво, се додека тие беа зрели и послатка подобро. висока содржина на шеќер на позитивно влијание врз бројот на излези. Оценката не зависи само вкус, но исто така и на вкус. Повеќето мирисна видови Вилијамс, Duchesse, итн Irista Круши wildings -. Не е најдобра опција за подготовка на домашно пиво. Тие имаат ниска содржина на шеќер и juiciness.

Традиционален рецепт круша каша

Каша со додавање на квасец и шеќер брзо талка. Мирисот на круши, по дестилација не е многу изразено, но бројот на излези може да изненади. Ако квалитетот на суровините, на штета на каша ризици се минимални.

Составот и правилна пропорции:

 • 10 кг круши;
 • 300 грама на компримиран квасец;
 • 4 кг шеќер;
 • 20 литри вода.

Подготовка на каша.

Измијте круши, отстранете го расипуваат и скапани области, се сече на јадро со семиња. Мелење на поголема или мелење на пире. Истурете во садот за ферментација. Топ до 10 литри вода.

Останатите вода се загрева до 30 ° C, додадете шеќер. По целосно растворен, се прелива сируп да се круша тежина. Додади растворениот квасец и се промешува.Остави резервоарот за ферментација во топлина под задржи водата. Периодично подели формиран на површинскиот слој на супернатантот течност каша. По 7-10 дена, процесот на ферментација е завршена, а потоа Брага круши ќе биде подготвен за истегнување. Принос по дестилација: 5.6 литри на 45-степен пијалак.

Класичен рецепт за мешавина од сок од круша

Брага Круша

Готвење Брага на круша сок е многу полесно отколку од круша Пире, не треба притискање на пулпа преку ткаенина пред дестилација.

состојки:

 • 10 литри сок од круша;
 • 100 грама на компримиран квасец;
 • 2 кг шеќер;
 • 2 литри вода.

Чекор по чекор секвенца.

Свеж сок се става во садот за ферментација. Вода да се загрее и распуштање на шеќер во него. Како резултат на сируп е додадена на сок. Растворете го квасецот во согласност со упатствата на пакувањето и го стави во Брага. Сите се меша темелно.Инсталирајте стапица вода и ставете го садот на топло место. Ферментација трае околу една недела или така. Кога ќе престане, каша е исцедена од талог, и вирус преку cheesecloth. По превезуваат добие голема пијалак на круши.

Рецепт бесквасен круша каша со мед

За таа цел, начинот на подготовка користи неизмиено овошје скинат од дрвото. Ако круши се валкани, избришете ги со чиста сува крпа. Активатор на ферментација ќе бидат "диви квасец" кои живеат на површината на круши.

состојки:

 • 10 кг круши;
 • 500 грама мед;
 • 10 литри чиста вода nekipyachonoy.

Подготовка на каша.

Неизмиено овошје изгние и чисти на јадра мелење било лесен начин (на ренде, мелница за месо). Прелива каша во садот за ферментација, на вратот на капакот со газа. Оставете го на топло место за 2-3 дена. Два пати на ден, не заборавајте да се промешува.

Мед растворени во 3 литри на топла вода, вриење. Се вари 10 минути и отстранување на пена постојано мешање. Избриши од топлина. Кога сирупот се олади на 25-28 ° C за да се меша со останатите вода и се прелива во сад со круша пире.

По мешање, да се инсталира печат вода. Брага стави на топло место за ферментација, која ќе трае околу еден месец. По целосна зрелост, каша е исцедена од талог, вирус и двојно дестилирана. Принос: 1,5-2 литри вотка од 40 степени.

Бесквасен пијалак со рок на достасување подолг од со вештачки квасец, но нејзиниот квалитет е значително подобра. Светлина е мека, здрава со овошје и мед белешки.

Дестилација (дестилација)

Целосно зрела и да ја брани Брага исцедена од талог, вирус и стискаш на пулпа преку ткаенината. Наполнете го alembic и да почне век. Заврши тоа паѓа сурова алкохол тврдина под 30 степени.

Светлина по првиот дестилација да се добие малку матна, и поради тоа бара понатамошно прочистување. Редистилиран не само подобрување на квалитетот на дестилат, но, исто така, да се зачува овошна арома.

Пред повторно дестилација да се мери alcoholmeters тврдина суровини и да се пресмета износот на чист алкохол. Тогаш тоа се разредува до 20 степени.

За време на ре-дестилација намали малициозен првиот дел (100-150 ml ѕидниот 10 литри). "Телото" да се соберат паѓа тврдината под 40 степени. Последните долниот дел може да се собира одделно.

Подгответе се пијалак со висока содржина на алкохол од 40-45 степени за да се разреди со вода. Пред употреба, стои 2-3 дена да се стабилизира.

Одат и да купат најдобрите светлина

Круша вотка, исто така може да бидат подготвени со додавање на јаболка - тоа ќе го направи пијат повеќе оригиналот. Главната вкус е круша и вкус е малку богати јаболко мирис на овошје.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Круша ликерКруша ликер
Светлина КрушаСветлина Круша
Круша ликер домаКруша ликер дома
Светлина КрушаСветлина Круша
Круша ликерКруша ликер
Круша виноКруша вино
Брага од круши за производство домаБрага од круши за производство дома
Absolut - сега со круша вкусAbsolut - сега со круша вкус
Рецепт каша крушиРецепт каша круши
Вкусни пијалак на круши: 3 Едноставен рецептВкусни пијалак на круши: 3 Едноставен рецепт
» » Технологијата на изработка на вотка Круша