ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти од портокал алкохолни коктели

Цитрусни овошја и нивните сокови - чести компоненти на алкохолни пијалаци. Тие се добро во комбинација со речиси било каков алкохол. Користејќи ги овие едноставни рецепти може да се подготви свој вкусна пијалок со вкус на портокал.

слика рецепт
состојки:
 • вотка - 1/2 чаши;
 • сок од портокал - 0, 5, чл.

Како да се подготват алкохолни коктели со вкус на портокал

Ова портокал алкохолен коктел готви на овој начин:

Свеж сок од замрзнување во замрзнувач.

Во блендер, ставете водка и портокал мраз impaled.

Па сите се тресат, става во чаша и да пијат "портокалово свежина."

состојки:

 • 60 ml вотка;
 • 140 ml од сок;
 • портокалова парче.

Подготовка:

Во изладена чаша hayboll прелива ладна вотка, и на врвот - сок.

Компоненти се меша коктел лажица, чаша со парче портокал да ги красат.

состојки:

 • 20 ml вотка;
 • 60 ml сок од портокал;
 • ликер од лимон - 20 ml;
 • кора од лимон;
 • неколку коцки мраз.

Подготви коктел како што следува:

Со лимон кора од лимон се отстрани тенка спирала. Ставање на дното на широк ниско стакло.

Во една чаша со кора од лимон, се прелива вотка, ликер од портокал и се стави мраз. Измешајте добро, пијат преку слама.

Ќе ви треба:

 • вотка;
 • свеж сок од портокал и ликер од портокал;
 • свеж сок од лимон;
 • вода - 40 ml;
 • мраз - неколку блокови;
 • шеќер во прав - краен случај.

Сите течност компоненти, освен вода, треба да се земе во количина од 20 ml.

Стап препарати како шема коктел:

Вотка, бренди и свежи сокови се комбинираат во една чаша, додадете мраз. Се меша добро и се обидуваат преку цедилка или сито и обично.

Истурете ја филтрира течноста во голема чаша, додадете вода, додадете шеќер во прав.

Пијте коктел "молња", не е тоа мешање.состојки:

 • 250 ml вотка;
 • сок од еден портокал;
 • 200 ml од нане алкохол;
 • од еден лимон кора;
 • мраз.

Подготовка:

Со лимон, отстранување на кора, нанесуваат што на мал ренде.

Од големите стискаш сок од портокал.

сад за мешање поврзете нане алкохол, вотка, свежи и рендан кора од лимон.

На дното на чаши се стави мраз и се прелива врз нив коктел.

Мартини мешавини со различни FRESH - портокал, лимон, грејпфрут, па дури и калинка. Најчестите соодносот на сликата за оптимална подготовка на вкусна алкохолни коктели е односот на 1: 1.

состојки:

 • Мартини Бјанко - 100 ml;
 • свежо - 100 ml;
 • мал број на мраз.

Подготовка:

Течноста компоненти на коктел меша во шејкер.

Прелива смесата во чаша.Истурете мраз.

Авторски алкохолни коктели со сок од портокал

состојки:

 • вотка - 40 ml;
 • Мартини - 80 ml;
 • сок од два големи портокали;
 • за 1 час. L. какао во прав и шеќер во прав.

Оригиналниот алкохолен коктел со сок од портокал "Џејмс Бонд девојка" е подготвена како што следува:

Кора од портокал, да помине низ соковник.

Во високи чаши првиот прелива вотка, а потоа - мартини.

сок од портокал низ сито да се кваси, какао и шеќер во прав, се меша добро.

Смесата се внимателно истури во чаша, да не се меша со алкохол.

Истурете мраз и пијат преку слама.

состојки:

 • коњак - 20 ml;
 • 40 ml сок од портокал;
 • 10 ml Cointreau;
 • 20 ml на шеќер сируп;
 • жолчка;
 • ситно сецкани фстаци - h L ..

Инструкции за подготовка:

Сите состојки заедно со мраз да се стави во шејкер и победи добро.

Филтер во чаша, со помош на сито.

На врвот на коктел посеан со ситно сецкан печени ф'стаци.

Ако сакате, стаклото може да биде украсена со парче портокал.

состојки:

 • бела соба - 50 ml;
 • свеж портокал - 150 ml;
 • парче портокал;
 • 180 g на коцки мраз.

Подготовка:

Стакло hayboll пополнување на гребенот со коцки мраз.

Ставете на бел рум.

Прелива на врвот на сок од портокал, нежно се промешува со лажица коктел.

Гарнирајте со парче портокал стакло.

состојки:

 • сребро текила - 150 ml;
 • 10 ml Гренадините;
 • 150 ml сок од портокал;
 • 30 g од портокал;
 • мраз.

Подготовки за "Tequila Sunrise" на следниов начин:

Висока чаша пополни гребенот мраз.

Истурете во текила и му Свети.

Прелива на врвот на сок од портокал и се меша добро.

Гарнирајте со парче портокал и коктел се служи со тенок коктел слама.

состојки:

 • џин;
 • црвени вермут;
 • Кампари;
 • портокал - 30 g;
 • мраз - 120 g

Сите алкохол компоненти од кои се состои коктел "Negroni" треба да се земе во истиот износ - 30 мл.

Кук "Negroni" вака:

На широк обод ниски стакло пополни со мраз.

Истурете во тоа црвена вермут и Кампари.

Додади на џин и се промешува со сите лажица.

Ѕид стакло гарнитури со портокалова круг. Таа ќе треба да се јаде по коктелот е пијан.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
ВолгаВолга
Алкохолни коктели со воткаАлкохолни коктели со вотка
Коктели пресечеКоктели пресече
Коктел рецепти врз основа на Вермут "Бјанко"Коктел рецепти врз основа на Вермут "Бјанко"
Светлина алкохолни коктели: рецептиСветлина алкохолни коктели: рецепти
Тигар сокТигар сок
АлбаАлба
Алкохолни коктелиАлкохолни коктели
Коктели "Хавајски микс" и "мартини микс"Коктели "Хавајски микс" и "мартини микс"
Коктел "огнена топка"Коктел "огнена топка"
» » Рецепти од портокал алкохолни коктели