ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од портокал

ликер од портокал

ликер од портокал

Ликер од портокал за денес е доста популарна.

Ова е разбирливо, бидејќи тој портокал содржи потребни и корисни витамини во ПП2- Свети1 и елементи во трагови: железо, магнезиум, фосфор, натриум, пектин, целулоза, јаглени хидрати.

Видео: портокал алкохол на овошје !!!

Но, како дел од кора се сите пријатен етерични масла. Затоа, ликер од портокал содржи сите овие хранливи материи.

Укинувањето на тинктура од дива цреша, овој пијалок се одликува со силна и пријатен мирис на цитрус. Основа за такви пијалаци е храна алкохол, со добар квалитет вотка или Прочистена дома запарвам.

Патем вотка стекнува помек вкус, мирисот не останува. И така, им понуди на популарни и докажани рецепти ликер од портокал.

                           Рецепт 1. ликер од портокал (на лесен начин)

           состојки:

• Водка (Pint)

• портокал овошје (Едно парче)             подготовка

Добро измиени портокал, овошје, се сече на четири дела, и натопи во стаклени кварта тегла со вотка (светлина). Потоа веднаш се запечати капакот на теглата и да ја доведе во подрумот.

Еден месец подоцна, вирус и се прелива во шише, може да се чуваат во фрижидер. Сите ликер од портокал е подготвена.

       Рецепт 2. портокал тинктура (кора од портокал)

         состојки:

• Кора од портокал (400 грама)• ѓумбир корен (25 грама)

• Водка (2,5 литри)

        подготовка

Видео: Подготовка на куќа на портокал Тинктура со вотка

Мелење на ѓумбир корен и портокал лушпи. Стави во стаклено шише со три литри. Следно, се прелива вотка (светлина), се покрива со капак и се одвива во две недели во подрумот.

Потоа вирус и се прелива во шишиња и се чува во фрижидер или подрумот. Тинктура од кора од портокал подготвени.

   Рецепт 3. портокал тинктура (природно вкус)

      состојки:

• портокал (Едно парче)

• цимет (Три стапчиња)

• Кафе (Петнаесет зрна)

• Шеќер (Двесте грама)

• Водка (Pint)

      подготовка

Па мијат и сушат портокал. Во стаклена тегла стави шеќер, цимет, кафе, грав, се прелива вотка. Покријте и добро протресете за да се раствори шеќерот.

Потоа се сече на портокал во четвртини и стави тука во истата банка. Тегла цврсто покривање и да ја доведе во подрумот за десет дена.

Потоа, течноста на мозоци, се прелива во шише и чување во фрижидер или во подрумот. Излегува голем ликер од портокал со благ вкус на кафе. Овој пијалок е особено дами како. Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
МимозиМимози
Коктели со воткаКоктели со вотка
Коктели со вотка и шампањКоктели со вотка и шампањ
Коктели пресечеКоктели пресече
ИзгрејсонцеИзгрејсонце
Коктели со џин и вискиКоктели со џин и виски
Коктели со коњакКоктели со коњак
МелисаМелиса
Ликер од портокалЛикер од портокал
Дали темата: зелени ореви во nochino рецепт алкохолДали темата: зелени ореви во nochino рецепт алкохол
» » Ликер од портокал