ma.AlcoruGuru.ru

Најдобар рецепт за домашна amaretto

Видео: Отстранување на влакна дома рецепт Shugaring / епилација, Shugaring [Рецепти дома

домашна amaretto

Во 90-тите години на минатиот век, amaretto е многу популарен меѓу Русите. Ова е една од првите странски алкохол, кој се појави на полиците на нашите продавници, бадем својот пријатен вкус е запаметен од страна на многу. Но постепено почнаа да пијат да се заборави и сега тоа е тешко да се најде во продажба. Предлагам да се реши проблемот во наједноставен начин - да се подготви дома за посебен рецепт amaretto. Тоа го прави полесно отколку што изгледа. Јас ќе кажам за сите нијанси.

amaretto - слатка италијанскиот ликер темно кафеава тврдина 21-28 степени, произведени врз основа на бадем, кајсија кернелот и зачини. Amaretto вкус наликува марципан - на конфекција направени од брашно и ореви. За прв пат на алкохол се појави во 1525 година во италијанскиот регион Saronno.

Amaretto однесува на десертни ликери. Тоа обично се пијат во чиста форма или додадете мраз во чашата со чај и кафе. Amaretto комбинира добро со овошје, чоколадо, ореви, сладолед. Други снек нормално не со него преку глава.

Благодарение на достапноста на состојки и едноставноста на подготовка amaretto ликер може да се направи дома. Слично на тоа, да се почитуваат технологија, може да се добие пијалок, вкус кој ќе биде што е можно поблиску до оригиналот.

Класичен рецепт за amaretto

состојки:

  • вотка - 0,5 литри;
  • кајсија јадренца - 50 грама;
  • Бадеми - 50 грама;
  • вода - 150 ml;
  • шеќер - 350 грама;
  • ванилин шеќер - 2 лажички;
  • цимет - 1 прстофат;
  • инстант кафе - 3 грама;
  • Каранфил - 2 пупка;
  • слатка пиперка - 3-4 грашок.


Проблеми можат да настанат само со кајсија јадренца. Тие се тешко да се најде во продавниците, па мора да се излезе од семки на кајсија. Поради комплексноста на овој процес во повеќето домашни рецепти не се користат amaretto јадренца. Но и без нив, вкусот на алкохол не е толку богата и различна од оригиналот.

кражба кајсија јадренца
Јадренца може да се купи во продавница
домашна кајсија
или impale себе

Подготовка:

1. Ставете ги бадемите со врела вода, кисна за 3-5 минути, чисти.

Видео: Рецепт божествена домашна хамбургер

2. исуши бадемите до светло кафена боја на сува тава. За 1-2 минути пред крајот на печењето додадете каранфилче и црн пипер.3. Измијте го јадренца кајсија, додадете ги на цимет и се промешува.

4. наздравија бадеми и кајсија јадренца спијат во чиста, сува стаклено шише или тегла.

5. Подгответе шеќерен сируп. За ова да се става во тава со шеќер слој не се лепи, додадете 50 ml вода и загреани да врие повремено мешање додека смесата не се појавува карамел боја. Потоа додадете ванилин шеќер, 100 мл вода и се меша.

6. Како резултат на шеќерен сируп полека се прелива во тегла со ореви.

7. Откако смесата се лади до собна температура, додадете водка и кафе.

8. цврсто затворете го шишето и се тресат неколку пати и го стави во темна ладно место за 30-35 дена. За време на инфузија препорачуваме периодично се тресат шише (3-4 пати неделно).

9. Филтер готовиот дома amaretto преку cheesecloth и се прелива во убави шишиња за сервирање.

како да се направи amaretto

На ладно, темно место, овој пијалак може да се чуваат за неколку години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Amaretto ликер од дива цреша дома (рецепт)Amaretto ликер од дива цреша дома (рецепт)
Алкохол Abrikotin: тајните на домашни рецептиАлкохол Abrikotin: тајните на домашни рецепти
Алкохолни коктели со amarettoАлкохолни коктели со amaretto
Алкохол "amaretto"Алкохол "amaretto"
Бренди, amarettoБренди, amaretto
Како да се пијат amarettoКако да се пијат amaretto
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
Коктел "бадем радост"Коктел "бадем радост"
СонСон
Amaretto ликер домаAmaretto ликер дома
» » Најдобар рецепт за домашна amaretto