ma.AlcoruGuru.ru

Oak чипови (чипс) за вотка, коњак

Oak чипови за светлина

Oak чипови за светлина

Видео: дабови иверки - процесот на производство

Oak чипс или чипс се користи за да кисна вотка, домашна ракија, вино и други пијалоци.

Зошто го направи тоа? Што е поентата? И сè е многу едноставна.

Како што е познато дека сите популарни коњак, ракија, рум, вино, виски и други пијалоци се чува во дабови буриња.

И тоа е целосно потопено пијалоци имаат нивната вредност. И колку повеќе време на експозиција, повеќе вредни пијалок.

Дома, исто така, може да се чуваат во мали дабови буриња за различни алкохолни дестилати. Но, јас ќе го кажам ова, дека квалитетот дабови буриња - не се евтини.

Затоа, во овој случај, можете да лажеш малку, со дабови чипови, чипови за стареењето на рафинирано вотка, или други домашни алкохолни дестилат (ракија или вино). И, во принцип, калориска вредност пијалок не се менува со овој процес.Многу производители на блендата нивните пијалоци со дабови буриња изгорени внатре. Зошто? И тука лежи тајната. На состав вклучува целулозни влакна даб 23-50% сува тежина од дрво.

Значи, кога дрво е изгорена, целулозата се претвора во гликоза. И во зависност од степенот на отпуштање на глукоза дава посебен вкус и арома.

       Подготовка на даб чипови (чипс) за вотка, коњак

Колку дабови иверки, чипс, како и она што се потребни за нивната големина за користење на нашата вотка или други дестилат? Јас го направив на математика за три-литарски стаклени тегли.Па, како е ова шише е најпрактичниот во домот. Зедов како основа на внатрешна површина на шишиња 3 литри. И да се пресмета колку ќе треба да даб чипови со специфични димензии на нивната површина е приближно еднаква на внатрешната површина на шишето.

• Димензии на дабови иверки. Така што повеќето оптимална големина за да се добие даб клинови големина 0.5 cm x 15cm x 3.0sm.

Видео: Oak чипови, бербата технологија во домот

• Бројот на дабови иверки. Точна пресметка покажува дека треба да се 9 од даб brusochkov. Но, ако се стави во тегла сите 9 чипови, нето износ во шише е намален за 202,5 ​​см3 = 202,5 ​​ml.

Или во националните - обемот е намалена за околу 200 грама на пијалок. Ова значи дека треба помал број на чипови.

Значи 6 од даб чипови ќе биде доволно за да кисна вотка, или други домашни дестилат.

• Отпуштање. Таквите чипови во склопот горат на шпорет на гас. Во зависност од нивото од следниот отпуштање пијалок ќе има некои или други арома и ароматични својства.

- мало горење. Ова создава повеќе нагласена жолта боја. На пијалок ќе добиете букет цвеќе, овошје и ванила.

- средната гори. Боја е светло кафена боја. Пијалокот ќе се претвори со мирис на карамела, зачини, кокос, бадеми и со нагласена вкус на ванила.

- силна горење. Oak чипови се на темно кафеава боја. По инфузијата пијалаци изненадување заситени чоколадо и чадот ефект.

Инсистираат пијалак потреба во подрумот за најмалку една година. Знаеш, во повеќе - толку подобро. Но, како што покажува практиката, овој пат повеќе овие пијалоци не остане.

Дабови иверки, чипс за инфузија пијалак може да се користи во принцип без ограничување. По дабови буриња по една употреба никој не фрла. Ви посакувам успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инсистирањето светлина на дабови иверкиИнсистирањето светлина на дабови иверки
Инсистирањето на домашна пијалак од дабови кораИнсистирањето на домашна пијалак од дабови кора
Коњак на светлинаКоњак на светлина
Буриња за ракијаБуриња за ракија
Тинктура од светлина на кората од даб и даб деланкиТинктура од светлина на кората од даб и даб деланки
Oak чипови за светлинаOak чипови за светлина
Домашна ракија од дома-запарвамДомашна ракија од дома-запарвам
Домашна ракија во кората дабДомашна ракија во кората даб
Даб и пламен: раѓање барелДаб и пламен: раѓање барел
Како и колку да ја запази КоњакКако и колку да ја запази Коњак
» » Oak чипови (чипс) за вотка, коњак