ma.AlcoruGuru.ru

Портокал

"Тоа е добро и добро - ќе може да се каже. - А каде се витамини "?
Овде. Тоа е - во портокалово. Темнината множества.
портокал stogrammovom има 60 mg на витамин Ц karotina- 0,05-0,30 mg 0,03-0,07 mg на витамин B1 и B2 0,2 ​​mg витамин П.

Видео: Досадни портокал (117 серија) [Глас: Магла]

И минерали се исто така доста: 197 mg на 100 g калиум, 34 мг калциум, магнезиум 13 mg, 23 mg фосфор, железо 0.3 mg, 13 mg на натриум.
И портокал е најважниот извор на инозитол, супстанции корисен ефект на нервниот систем.

А посебна потреба за инозитол доживува срцев мускул и нервното ткиво на мозокот.
На медицински трактати на средниот век може да се разбере дека дури и ако лекарите не знаеше за корисните својства на портокал и широко ги користи.

Доктор Pequeno особено, напиша: "Портокаловата треска и quenches жед, тимари гнилоста во сокови и за тоа да предизвика треска, треска и други болести со употреба на користени може да биде."
Денес, таму е земја каде што не се плаши од зборот - култот на портокал. Ова, се разбира, САД.За Американците, портокал - тоа е главниот извор на витамин Ц во исхраната. Американските експерти веруваат дека оптималната доза на витамин Ц - 200-300 mg на ден, минимум - 60 mg. Ова е минималниот износ се најде во половина чаша свежо исцеден сок од портокал.

Видео: Карикатури за најмалите - Orange (Среќен Рингишпил број 8)

Оние кои секојдневно пиеле сок од портокал, нема да добиете било настинки.
Целата портокал е тешко да се јаде на маса. Затоа, добра идеја да додадете портокал парчиња во различни салати.

На пример, како оваа:
Сицилијанската портокал салата со ореви
Ќе ви треба: 3 портокали, 100 грама ореви, шеќер, цимет, сок од портокал, зелена салата.Со остар нож, чистење на портокали од кожата, внимателно го намали белата пулпа околу портокал.
Стави марула салата сад. Исечете портокал парчиња и да ги поставите на служат сад (рецепт служи 2).

Рамномерно посипете малку портокали шеќер (може да се користи шеќер во прав) и цимет, се прелива сок од портокал.
Ореви СРЈ, се исецка и посипете со ореви портокали.

Видео: [досадни портокал] портокал и Куната белка е тенок (Рус од Rissy)

Покрие секој сад со проѕирна фолија и се става во фрижидер за 2 часа.
Но, никој не може да се јаде салати.
Па јас предлагам да се готви тука е луксузен јадење:
SNOW Пилешко со портокал

Ќе ви треба: 1kuritsa, 3 портокал, сол, бибер, 3 јајца, лимонска киселина.
Disembowel пилешко, исплакнете темелно.
Портокалите се сече на парчиња со кожата, пополни пилешко со портокали, прицврстете го со чепкалки за заби или дупки тема, сол и бибер по вкус.

Пилешко во рерна за 1 час, basting повремено издвоите сок да се формира јасни.
Во меѓувреме размахване протеини со мали количини на сол и лимонска киселина.

Овие протеини треба да се постават на врвот на пилешко и малку се одржи во загреана рерна.
Пилешко излегува многу нежна и вкусна! Yum!
Антена со пилешко, можете да го красат на конзервирана пченка и грашок.

Видео: Досадни портокал 2.Tykva (руски превод)

Се многу светло и убаво.
Уживајте во вашиот оброк!
Мила Гончарова

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Свеж сок од морковСвеж сок од морков
Ликер од портокалЛикер од портокал
ИзгрејсонцеИзгрејсонце
БронксБронкс
Соба зајдисонцеСоба зајдисонце
МелисаМелиса
Ликер од портокалЛикер од портокал
Тинктура 33Тинктура 33
ЕпископотЕпископот
Тигар сокТигар сок
» » Портокал