ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи цреша вино дома. рецепт

Како да се направи цреша вино дома. рецепт

Цреша Бери е многу популарна и тоа доста често се користи за производство на вино во домашни услови. Во оваа статија ние ќе се погледне во тоа како да се направи домашна цреша вино. Направи вино од цреши е прилично едноставна, а тоа ќе се добие секој кој не има дури и голема желба. Составот на вино е прилично едноставна, а сите потребни состојки може да се купи во секој супермаркет.За подготовка на вино, ние треба:

Видео: Како да се направи цреша VINO.Chast 1

  • 4 литри вода
  • 1-2 kg на шеќер
  • 2 лимони
  • 3 kg на цреши

За нашето вино можете да го користите било која сорта на цреша, главната работа што цреши се доволно зрели.Вино треба само сок и пулпа од зрели плодови, па мора рачно да се подели на коските. Коски може да даде премногу кисел вкус вина, така што тие не можат да се користат во готвењето. Исто така, виното дома може да се направи не само од цреши, но исто така и од лисјата на дрвото.

Рецепт домашна цреша вино

За производство на вино, ние треба овошје, без дршки. Следно, треба да се отстрани камењата од цреши како нежно што е можно за да не се изгуби сок. Вари вода и се прелива во нашата тежина на сок и пулпа. Потоа се става на готовиот пијалок во тегла и го стави на топло место. Пред нашето вино почнува да ферментира, ние треба да го вирус преку cheesecloth, така што на дефектот не е бескорисна за нас цреши. Во нашата пијалок се прелива шеќер и се притиска на сок од два лимони. Сите се меша добро да се раствори шеќерот целосно. Сега ние треба да го поставите на вратот на гумена ракавица или стапица вода, ако ги има. Сепак, ракавица е во ред и не треба да се трошат за печат на вода. Ние се стави нашето вино на топло место и да чекаат за неколку недели. На виното беше неверојатно вкусна не треба да се мрзливи и секој ден од мешање. Ова ќе го спречи појавата на оцетна зони. Веднаш по завршувањето на вино е значително посветло или гумена ракавица, кој го најдовме беше издувана, виното може да биде последен пат да се филтрираат преку крпа газа и се става во стаклени шишиња и плута цврсто како е можно. Таквите вино треба да има доволно време да се подготви неговата потреба да се остави на ладно место или во фрижидер.

Една година подоцна, кога виното има доволно инфузии, неговата сила ќе биде околу 11-13%. Овој пијалок се доста вкусен и тие можат да ги третираат нивните соседи и блиски пријатели. Виното не е расипан за долго време, ако се правилно складирани, а не да го отворите шишето. Една од главните правила на чување е дека не можете да добиете на виното надвор од фрижидер или подрумот исто како што, таа брзо може да се влоши.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на домашна цреша виноПодготовка на домашна цреша вино
Подготовка на домашна цреша виноПодготовка на домашна цреша вино
Како да се подготви домашна вино со цреша. рецептКако да се подготви домашна вино со цреша. рецепт
Одлично домашно вино од црешиОдлично домашно вино од цреши
Цреша Gingerbread пијалациЦреша Gingerbread пијалаци
Десерт закуска "цреша (цреша) црвено вино"Десерт закуска "цреша (цреша) црвено вино"
Цреша виноЦреша вино
Светлина црешиСветлина цреши
Цреша ракијаЦреша ракија
Технологијата на изработка на куќата вино со црешаТехнологијата на изработка на куќата вино со цреша
» » Како да се направи цреша вино дома. рецепт