ma.AlcoruGuru.ru

-Фузелно масло во светлина, и други алкохолни пијалаци: влијанието, бенефиции, штета и лекување

За време на одмор празници се направи без алкохолни пијалоци. духови домашна побарувачка денес. Добрите познавачи на таквите производи преферираат да се направи тоа на свој, во согласност со нивните докажани рецепти. Таа се разликува од фабриката на алкохол, а во неговото производство е потребно да биде во согласност со рецепт, има некои искуство и знаење. Многу луѓе сакаат да го користат пијалак куќата, и дека тој бил дома добие одличен квалитет, морате да се придржувате на следниве правила:

Видео: хемиско чистење светлина манган

  • користат само тестирани суровини (шеќер, пченица, јачмен);
  • создавање на услови за ферментација;
  • distillative обезбеди соодветна температура.

како чиста фузелово масло: Првата фаза - дестилација

Во текот на ферментација во Брага освен етанол оксидација производи се појави - фузелово масло. Присуството на овие компоненти не е желба, тие лесно може да биде отруен, па пијалак треба да се чистат. Првата фаза на прочистување е дестилација. Греење на каша да врие, пареа кондензација доведува до отстранување на повеќето од фузелово масла и нечистотии. Провери на чистотата на светлина во следниве начини:

  • мирисот - слабо исчистени пијалак има непријатен мирис;
  • на согорување - чинија горат пијалак и ако, по гори во долниот лев агол на мрсна течност, а потоа таа содржи штетни супстанции.

Но, како чист пијалак од фузелово масла целосно? Потребно да се исчисти еден од методите наведени подолу.

Видео: светлина, повеќето едноставно пијалак за 45 рубли

чистење на фузелово масло

Методи за чистење светлинаФузелово масла присутни во светлина може да се отстрани различни пристапни методи, кои му даваат одлични резултати.

Видео: протеини реакција на алкохол

од активиран јаглерод (Таблети продава во аптеките). За секој литар вотка да се земе 50 грама на јаглен, се стави во шише. Во текот на 1-3 недели за да ги размрда сад 3-4 пати на ден. Во рок од една недела да им даде на алкохол да се реши, а потоа се филтрира.раствор на калиум перманганат. Во 1 литар вотка се зема 1-2 грама манган кристали (тие треба да се разредат во мала количина на вода што врие), лево за 8 часа, а потоа се исцеди.

бикарбона. Земете 10 грама сода микс со 10 ml вода и се додава во 1 литар дестилирана алкохол. Капацитет Протресете добро. Оставете да делува 30 минути, а потоа повторно се меша и се остава за 12 часа. А потоа да помине низ филтерот.

белка од јајце. До 1 литар со мешање пијалак 2 прелива шлаг жолчките. Тие се под дејство на алкохол пати, апсорбирање честички фузелово масла. Оставете го да отстои и се филтрира.

млеко. Во 1 литар вотка истури 100-200 мл млеко, почекајте да се минимизира, а потоа помина низ филтер.

од vymorozki. Капацитет на светлина се става во фрижидер. Вода со нечистотии замрзнува на ѕидот на крвниот сад и само чист производ, кој треба да се исцеди во друг сад.

Со средно playout. Пред дестилација пијалак е разреден со вода, доведување до 20 степени. И така тоа не стане облачно, тоа треба да се истури вотка во водата.

По прочистување со филтрација се врши. Филтерот мора да се reassembled во следниот редослед: инка да се стави на крпа, а потоа волна, која се прелива калциниран песок слој од 2 см, на ткаенината повторно. Брзина пијалак кој поминува низ филтер од 0,5 литри на час. Во случај на таква доверба адаптација, филтерот може да се користи за прочистување на водата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобрите светлина Чистење домаНајдобрите светлина Чистење дома
Чистење светлинаЧистење светлина
Чистење светлина белка од јајцеЧистење светлина белка од јајце
Чистење светлина млеко е познат уште од античките времињаЧистење светлина млеко е познат уште од античките времиња
Што каша температура distillativeШто каша температура distillative
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Предности и штети на здравјето на светлинаПредности и штети на здравјето на светлина
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Начин на масло за чистење пијалакНачин на масло за чистење пијалак
Колку калории во светлинаКолку калории во светлина
» » -Фузелно масло во светлина, и други алкохолни пијалаци: влијанието, бенефиции, штета и лекување