ma.AlcoruGuru.ru

Најдобрите светлина Чистење дома

Да се ​​направи најмногу од јасна светлина фузелово масла, треба да се избере најсоодветниот начин. Секоја техника е доста едноставна и се врши со користење на материјали кои се достапни во секој дом. Чистење светлина отстранува непријатната миризба и вкус, давајќи посебна мекост алкохол. Ослободете се од непријатен вкус може да биде на различни методи. Сепак, не сите методи се безопасни и помогне да се вози убав, висок квалитет на алкохол. Како да се исчисти пијалак на интерес на многу производители на овој национален пијалок.

содржина
 1. Што е фузелово масло
 2. Користење на достапните методи на лекување
 3. Употребата на калиум перманганат
 4. Сода бикарбона отстранува отровите
 5. Активен јаглен и
 6. Придобивките од млеко
 7. Јајца од живина

1 Што е фузелово масло

Светлина распространети за долго време. Начините за изработка на домашна алкохол се пренесува од генерација на генерација. Рецепти светлина не се брои. за своите прехранбени производи се предмет на различни, и затоа пијалак направен од различен квалитет. Овој фактор зависи од фузелово масла присутни во течна каша по дестилација.

Непријатен мирис и вкус не се единствените недостатоци на светлина. Здравјето на луѓето фузелово масла се опасни. Тие може да доведе до труење на телото. Тоа создава овие токсини во текот на ферментација каша. Повеќето од фузелово масло останува во него во текот на дестилација. Но, дури и мал процент од нив, пренесува во домот на вотка со алкохол гасови е сериозна опасност.

Што е фузелово масло
-Фузелно масло во светлина

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.

За да се намали износот на токсични масла и вози со висок квалитет на алкохол, треба да:

 • Обележувач Брага изработка на докажани состојки: шеќер, пченица, јачмен;
 • се обезбеди правилен начин на ферментација;
 • distillative придржуваат оптимална температура за греење.

-Фузелно масло - од страна на слатка супстанции во алкохол со непријатен мирис, генерирани во производството на алкохол од скроб, шеќер и овошје компонента во процесот на ферментација. Ако силна каша врие ја зголемува количината на испарува фузелово масла, кои потоа се кондензира во ладење цевка заедно со алкохол. Затоа следат температура каша греење во апаратот. Тоа не треба да надминува 90 Ц.

2 Користење на достапните методи на лекувањеПомеѓу достапните алатки кои се користат за чистење на домашна пијалак, најпопуларниот:

 • Калиум перманганат (калиум перманганат);
 • сода бикарбона;
 • активиран јаглерод;
 • јаглен;
 • млеко;
 • живина јајца.
Користење на достапните методи на лекување
Чистење јајца светлина

Тие се додаваат на пијалак произведен за поврзување и одвојување на алкохол од штетни компоненти. По формирањето на талог филтрирана страница вотка. Како да се исчистат пијалак со помош на овие средства?

3 Употребата на калиум перманганат

вотка технологија за прочистување користење на калиум перманганат едноставна. раса неа во произведени од дестилација на алкохол по стапка од 1 g на 1 литар. Измешајте добро за сите кристали се раствори целосно и оставете за еден ден да ги почитуваат. Комплетна белење течни и талог во форма на снегулки на дното на може да биде известен за завршување на процесот. Алкохолот останува вирус преку cheesecloth, здиплен во неколку слоеви. Со цел да се подобри процесот на филтрирање може да се стави на структурата на активен јаглен прав.

Употребата на калиум перманганат
вотка технологија за прочистување користење на калиум перманганат


Користете само одреден процент, голема количина на манган негативно може да влијае на телото и да предизвика труење.

4 Сода бикарбона отстранува отровите

За чистење на пијалак од штетни материи и не предизвикуваат штета на телото, може да се користи редовно бикарбона. Таа е широко се користи во печење и за други деловни намени во секој дом. За да го неутрализира на оцетна киселина која е во светлина, што се аплицира во количество од 1 g на 1 литар.

Сода бикарбона отстранува отровите
Сода на чиста вода

Имајте во предвид износот на една лажичка сода бикарбона без слајдови 12г. Користете ги овие параметри во пресметките, кога ќе се утврди колку ќе треба да додадете на пијалак. Акција сода трае најмалку 10 минути, по што мора да се филтрира неутрализира алкохол.

5 Активен јаглен и

Овие лекови се различни во составот, но слични во однос на нивните абсорбента својства. Тие се супстанции кои "стап" фузелово масла и други отрови во светлина. тие се користат на различни начини:

 1. Леј било јаглен филтрација кондензирана алкохол во наводнување може вата distillative каша.
 2. Стапка од 50 g на 1 литар на активен јаглен прав се прелива во тегла со алкохол дома и се остава да отстои еден месец. Дневен темелно се меша мешавина на светлина јаглен. Еден месец подоцна, смесата треба да се филтрира низ неколку слоеви на cheesecloth.
 3. Филтрација, исто така, да се спроведе со јаглен, но процесот на поврзување фузелово масла во светлина забрзана 30-3 дена. Затоа, во 3 дена, по филтрација, дома алкохол ќе биде подготвен за употреба.
Активен јаглен и
Филтрирање со јаглен

Чистење пијалак со помош на различни видови на јаглен трошки од највисок квалитет. Оваа техника може да се користи во завршна фаза во комбинација со други отелотворувања на алкохол од фузелово масло на располагање. Ова осигурува дека подготовката на Пречистата пијалок во moonshining дома.

6 Придобивките од млеко

Многу ефикасна прочистување може да се врши со помош на вотка млеко. Содржина на казеин и албумин предизвикува отстранување на штетни компоненти во домот regia на нивниот хемиски соединенија. Употребата на овој производ го прави возможно да се подготват високо-квалитетни домашна алкохол. Еве неколку методи на лекување со помош на млеко:

 1. Прочистување на млечна каша време дестилација. Оваа техника се користи за таложење на загадувачки материи и кондензација на пареа на чист алкохол без фузелово масла. Користење на соодносот: 1 литар млеко на 5l на Брага. Алкохолот дестилирана готви неколку пати додека не се јасни. Ефектот ќе ја зголеми употребата на активен јаглен за памук во кујната наводнување, кој капе-пијалак.
 2. Ако треба да се исчисти веќе дестилиран алкохол од вообичаените каша, користење на дел од 2 литри млеко по 10 литри на светлина. Во рок од една недела, создадена од страна на мешавина треба да се меша и се чуваат на темно место. Млечни протеини ќе се свитка кога се комбинираат со фузелово масла и се реши до дното. Постапката за отстранување на штетни нечистотии од алкохол прекинат со филтрација низ неколку слоеви на cheesecloth. Филтрираниот пијалак треба да стигне повторно.
Придобивките од млеко
Млеко за чистење на алкохол дестилирана

Користете само малку маснотии млеко, да не се непријатен вкус и матен пијалак.

Млеко за чистење со помош на безбеден и ефикасен метод, кој се карактеризира со својата едноставност и пристапност. По подготовката на чист алкохол со овој метод, ќе бидете пријатно изненадени од мекоста на вотка со рака.

7 Јајца од живина

Принципот на работа на белка од јајце да се отстранат отровите како техника на млечни производи. Во компоненти коагулација протеини врзани отровни нечистотии во раствор на алкохол и да се смести на дното. Да се ​​отстранат штетните честички од 1 литар дестилирана алкохол треба да се користи две јајца. Пред малку протеини размахване додека не се изедначи и потоа се става во сад со домашна вотка. Кога сите талог паѓа на дното, ќе треба да се направи за филтрирање алкохол со газа. Прочистениот светлина во секој случај не треба да остане снегулки со штетни честички. Обрне внимание на свежината на јајца. Ако тие не се потоне во вода, тие не треба да се јаде и се користи за прочистување на алкохол. Таквите јајца може да го отруе човек.

Јајца од живина
Принципот на работа на белка од јајце да се отстранат отровите

Често производители на домашна пијалак верува дека неговиот сопствен алкохол може да предизвика штета на телото. Но, не заборавајте да го чисти по дестилација каша. Таа содржи отрови. Бидете сигурни да ги користите следниве методи на прочистување на пијалок, за да се заштитат себе си од тоа да биде отруен. Само тогаш може слободно да се стави утаителни од домашна вотка за себе и гости, без страв од непријатни чувства за време на одмор, а следниот ден. Мора да се избере патот за чистење на пијалак. Грижете се за себе!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Чистење светлинаЧистење светлина
Чистење светлина замрзнувањеЧистење светлина замрзнување
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домотКако да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот
Светлина без мирисСветлина без мирис
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
» » Најдобрите светлина Чистење дома