ma.AlcoruGuru.ru

Влијанието на фузелово масло на светлина, вино и други пијалоци

како да се отстрани фузелово масло од светлина

-Фузелно масло може да се нарече "душата" на било кој алкохолен пијалок. Во многу аспекти тие се утврди вкус, арома, боја и јачина на мамурлак. Луѓето во градот веруваат дека овие нечистотии се непожелни, штетни за здравјето и грабеж на вкус. Всушност, сè е многу покомплицирано, во повеќето случаи, нивното присуство е од витално значење, како и соодветен третман елиминира проблемот.

фузелово масло - група на супстанции, мрсна конзистентност на бледо жолта или црвена-кафеава боја со непријатен мирис, кој е нус-производ на алкохолна ферментација на шеќер, скроб или суровини овошје. Во различни концентрации содржани во секоја алкохол пијалоци (освен чист алкохол е исправена).

За фузелово масло на доволно да се прелива во една лажица сурова пијалак се запали и да чекаат додека не заврши согорување дома. Останатите во лажица трулеж течност и ќе "алкохол" (популарно име). Друга слична супстанции може да се види во светлина дестилација со пареа барабан.

Филтрирани време дестилација (индустриски производство на алкохол) фузелово масла не се трошат, но се користи за производство на амил алкохол, кои пак се користи како растворувач во кондиторски и млечни индустрии.

Фото фузелово масло
Темно концентрирани фузелово масло
светла фузелово масло
и полесни


Составот на фузелово масло вклучува околу 40 супстанции, конвенционално поделени во две групи. Во првата група се течности чија температура на вриење е пониска од онаа на етил алкохол (78.4 ° C), маслото е оцетна етер, ацеталдехид и ацетон. Во втората група е претставена со супстанции кои имаат точка на вриење над 78.4 ° C: пропил, изопропил, амил, изоамил, изобутил алкохол, furfural, ацетил и други токсични соединенија. Најопасните е изоамил алкохол (S5N4ON), кои сметките за 60% од обемот на вотка. По контакт со концентриран isoamylalcohol повреда на кожата прв reddens и чеша, тогаш постојат плускавци исполнети со полесни течност.

Предности и штети на фузелово масло

За составот и концентрацијата на фузелово масло е под влијание на суровини, од типот на квасец и технологија температурата на ферментација готвење (дестилација, исправка или дестилација отсуство). Од оваа гледна точка, најчистиот пијалок е вотка, лошо третирани - виски.

Видео: митови за алкохолот. На штета на алкохол. употреба на алкохол. алкохолизам

пијалок-Фузелно масло содржина (mg на литар)
вотка5-15
пиво25-100
вино100-630
коњакдо 2000
виски4000

Проблемот е во тоа што фузелово масла се состане духови карактеристични органолептички својства. (Премногу, но помалку изложеност ефект во дабови буриња), и вкус на вино или пиво ќе се промени драстично без овие супстанции виски и бренди стане разреден алкохол вода. Од друга страна, пак, на прекумерна количина на вотка причина интоксикација, труење, тешка мамурлак.Повреда и бенефиции во однос фузелово масло - утврдени од страна на составот и (или) на концентрацијата на супстанции во пијалок. Секој самопочитување производителот се обидува да се отстранат токсични нечистотии колку што е можно, оставајќи го само потребно и безопасно со кои се утврдуваат органолептички својства. Затоа, технологијата на производство на водка, вино, пиво, коњак, виски, текила различни и квалитетни пијалаци зависи од применетите методи за чистење.

суровини вотка коњак
Без фузелово масло не е ракија

На пример, тоа не е точно да се споредат штета на виски и вотка. На прв поглед се чини дека виски, првично содржи 260-400 пати повеќе фузелово масла, се многу поопасни. Но, со соодветна чистење виски ќе биде уште повеќе безопасни вотка (аргументот во следниот параграф). Можете да ги споредувате помеѓу квалитетот на еден вид на алкохол, на пример, два производители на ракија, но кога проценка на ризикот од разни алкохол е тешко да се направи вистински одлуки.

До неодамна, вотка се смета за повеќето едноставен алкохолен пијалок како благодарност исправка содржи минимум фузелово масла. Но, во исто време, остана нејасно зошто 70% од луѓето кои страдаат од зависност од алкохол, имено вотка алкохоличари. Истражувањето на професорот на Институтот за истражување на зависности од Министерството за здравство на Руската Федерација Владимир Павловиќ Nuzhny фрли светло на ова прашање.

Излегува дека некои фузелово масла се заштити телото од штетните ефекти на алкохолот, што предизвикува црниот дроб активирана пред алкохолот почнува да разурнувачки ефект. На почист отров (во овој случај, етил алкохол), па затоа е поопасен и високо зависност. Тоа е тажно дека овие наоди се знае дека неколку.

Чистење фузелово масла

Секој дом алкохолен пијалок содржи одредена количина на штетни фузелово масла. Но, за да ги тргнат од вино, пиво или ракија, без губење на вкус невозможно. Во овој случај, единствената опција - користат високо квалитетни суровини и строго се придржуваат до технологијата на изработка. На пример, сорти грозје Изабела време на ферментацијата даде исклучи многу на hydrocyanic киселина, бидејќи тоа е подобро да не се пие во исто време, многу од вино или мора пред ферментација се меша со други сорти.

Видео: SCSS

Не е лошо исчистени шеќер, овошје и слад дестилати. За да почнете ве советуваме да се запознаат со шест најдобрите методи на лечење на светлина, кои се користат за шеќер и нерафиниран жито.

Отстрани фузелово масла од овошје дестилат (јаболко, грозје, круши, сливи, итн) ќе им помогне на најефикасен начин - со двојна дестилација на светлина поделба влегуваат фракции ( "глава", "телото" и "опашки"), кој се користи во готвење ракија, виски, Калвадос и други алкохолни пијалаци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлинаЧистење светлина
Медалјони од ној филеМедалјони од ној филе
А заврши класификација на етил алкохол: бренд, видови, сортиА заврши класификација на етил алкохол: бренд, видови, сорти
Светлина во домот: чистењеСветлина во домот: чистење
Проверка на палење на воткаПроверка на палење на вотка
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Предности и штети на здравјето на светлинаПредности и штети на здравјето на светлина
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Начин на масло за чистење пијалакНачин на масло за чистење пијалак
» » Влијанието на фузелово масло на светлина, вино и други пијалоци