ma.AlcoruGuru.ru

Како да се исчистат пијалак дома

Една од главните причини за повлекување (мамурлак) - труење на организмот фузелово масло содржани во прифаќањето на алкохол.

Содржината на несакани нечистотии во шопинг вотка останува на совеста на производителот. Но степенот на очистување на домашни производи, како што велат тие, во свои раце.

Почеток, можеби, тоа е потребно да се нареди производи со содржина на алкохол над 40 проценти ", ајде да одиме" фузелово масло е многу неподготвени. И бидејќи пред чистење треба да се разреди со чиста изворска вода или дестилирана вода до 32-35 проценти. Втората само за да се чистат и ладење супернатантот (по можност не помалку од еден ден) светлина, а не само протерани.

Како да се исчисти пијалак калиум перманганат

Пијалакот се додава калиум перманганат кристали (околу 0,5 лажичка по три-литарски тегла) и целосно измешани. По намирување, течноста по постигнување на апсолутна пијалак транспарентност со помош на црево е префрлен во чист сад, - за иста како бензин од резервоар за гориво во канистер, - во секој случај, без да се допира долниот слој со талог.

Чистење светлина активен јаглен
На вториот задолжително фаза - филтрација. Ви треба:

  • Активен јаглен (1 пакет 3 литри)
  • инка
  • филтер-хартија (или крпи хартија).

На дното на инка е ставен на филтер хартија на кој активиран јаглерод во прав се истури. Јаглен втората хартија покривен слој. За да се избегне "лебдечки" ефект на рабовите на горниот крпа малку prigruzhajut.По филтрација, на пијалак мора да се разреди со вода до содржината на 26-28 отсто алкохол и подложен на редистилиран. По процесот на чистење мора да се повтори. Во принцип, употребата на добиените производи, без многу штета на здравјето може да биде веднаш. Но, тоа подложување дестилација на високо и терцијарно третман, на излез ќе се пие со минимална содржина на фузелово масла.

Како подобро да се расчисти светлина: употребата на јаглен

Чистење светлина јаглен

Бреза јаглен е уништен во состојба на фини трошки влегоа во пијалак (за три-литарски тегла пијалак јаглен грст а), по што тегла беше запечатена. Во текот на неделата, многу вознемирен течност дневно, а потоа замина уште за 10 дена на -12 "на одмор".

Како да се исчисти пијалак млеко

Чистење светлина млеко (казеин)

Во индустриски размери за алкохол третман не го користи млеко, протеини и млекото - казеин. Тоа е прав што adsorbs на фузелово масла и други несакани нечистотии. Резултатот е производ со висока чистота.

Пра-баби и дедовци се користи свежо млеко и јајца протеини. Дел фузелово нечистотии минимизира и се населува на дното. Но, квалитетот на чистење е лоша.

Друг метод на дедо: vymorozki

Тоа е забележано: замрзнување вотка вода, замрзнати на ѕидовите на цевката, и зема со него фузелово нечистотии. Беше внимателно одделени одмрзната вотка.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Има светлина и калиум перманганат. Што ќе биде третман?Има светлина и калиум перманганат. Што ќе биде третман?
Стави Брага и да се направи светлинаСтави Брага и да се направи светлина
Чистење светлинаЧистење светлина
Ефикасно чистење на светлина: 8 најдобрите начиниЕфикасно чистење на светлина: 8 најдобрите начини
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиумперманганатКако да се исчисти пијалак калиумперманганат
Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домотКако да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот
» » Како да се исчистат пијалак дома