ma.AlcoruGuru.ru

Начин на масло за чистење пијалак

Чистење светлина нафта

светлина на низок квалитет содржи фузелово масла и други нечистотии непожелни за употреба. Поради тоа се препорачува чистење пијалак пред пиење.

Прочистување пијалак дома може да се врши на различни начини, од кои една - употребата на растително масло има посебен имот: тоа го распушти сите фузелово масло, додека етил алкохол (имено, во основата на пијалак), и вода - не. Во исто време тоа е многу важно да се користат високо-квалитетни, рафинирани производи е без мирис, како посебен мирис може да остане во светлина после чистење.

Како е третман на светлина?

Па, да продолжи директно на технологија за чистење во домот.

1. Се разредува пијалак вода до 15-30% на тврдината. Додадете вода само светлина, а не обратно. Ние препорачуваме употреба на големи стаклени шишиња.

2. кошница на нафта во сооднос од 1 до 50 (по 1.000 ml на пијалокот 20 mL масло).

3. Затворете го садот со капак и темелно се промешува за една минута.Не грижете се, кога пијалок станува облачно - тоа е нормално. Кога ќе престанат да се тресат тоа многу брзо станува јасно, повторно, е поделено во еден дел.

4. оставете неколку минути да се пијат за да се реши, а потоа се повторува тресење. Препорачливо е да се репродуцира оваа акција 2-3 пати повеќе.

растително масло

5. Поместување на сад на ладно и темно место и оставете го таму за најмалку 12 часа (подобро - на ден).Стратификација на течност за чистење на нафтата е поинтензивна кога е студено (но тоа е важно да се спречи замрзнување на производот, односно не може да биде подложен на ладење под 5 степени Целзиусови).

6. По одредено време, ќе видите на површината на нафта филм на течноста - тоа е пијалак содржи средства за чистење.

7. Потоа се става надвор од прочистена пијалок. За реализација на оваа во домот, нежно се шири на горниот слој (тоа е можно да се надува преку канила) за формирање на дупка малку поголем дијаметар црево. Вметнете го цревото, паѓајќи тоа во близина на дното, и се прелива прочистен алкохол во друг сад.

Да се ​​прелива течноста од еден во друг сад со помош на црево, почнете да го влечат низ воздухот додека на проток на течности. Отстрани устата на цревото и веднаш се намали на вториот брод кој е на прво место.

8. Остварување на импровизирани филтер газа и јаглен и помине низ него чистење на производот да се отстрани масло честички кои може да остане.

9. Направете повторно дестилација.

Чистење светлина масло (зеленчук) лесно може да се репродуцира дома, како што е во секоја куќа. Покрај тоа, јас препорачувам читање на написот "Чистење на леб пијалак."

Но, во исто време како што беа во можност да се забележи, овој метод има еден многу значаен недостаток - во неговата примена бара двојна дестилација. Но, тоа не се направи за доброто на пиење вашиот омилен пијалок, и да не се плашат за своето здравје, не е тоа?

Патем, останатите контаминирани масло се става по избор, може да се користи по некои обработка. За таа цел се прелива во метален сад (на пример, во тава) се загрева на температура од 150 степени за половина час. На оваа температура сите фузелово масло ќе исчезне и нафтата ќе биде подготвен за употреба повторно.

Оди на линкот и купување на најдобрите на пазарот пасти до 120 литри

Ако сте запознаени со чистење пијалак дома со масло не е кажувањата, туку од сопствената животно искуство, да се сподели со читателите во коментари под член.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Чистење на пијалак со помош на растително маслоЧистење на пијалак со помош на растително масло
Чистење светлинаЧистење светлина
Чистење светлина белка од јајцеЧистење светлина белка од јајце
Чистење светлина замрзнувањеЧистење светлина замрзнување
Кокос јаглен за чиста водкаКокос јаглен за чиста водка
Чистење светлина млеко е познат уште од античките времињаЧистење светлина млеко е познат уште од античките времиња
Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домотКако да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
Чистење светлина растително маслоЧистење светлина растително масло
» » Начин на масло за чистење пијалак