ma.AlcoruGuru.ru

Сок од портокал дома

Сок од портокал дома

Сок од портокал дома

Како да се готви сок од портокал дома?

И она што е корист од него? Но, може да се купи во продавница, и не се искапат.

Да може да се купи, но тоа не е исто сок, и сите течни и сок не може да се нарече.

Само погледнете во составот на пијалок, а потоа таму само не е. Значи, ако се заштеда на вашето здравје, тоа е најдобро да се купи неколку портокалова и да се подготви свеж почеток збогатени со сок од портокал.

Овој пијалок има многу корисни витамини и минерали, особено витамин "C".

                           Домашна сок од портокал

             состојки:

• Зрели портокал (4 парчиња)• вода (200 mL евентуално)

• Шеќер (По вкус. Факултативно)

             подготовка

Голем зрели портокали мијат добро под млаз вода. Да се ​​отстрани восок и сите нечистотии. Се разбира, тоа е најдобро да се користи на храната процесор или соковник со посебен додаток. сите само тука. Портокал сече на половина, и со помош на овој млазницата стискаш на сок.

Видео: Како да се направи вистински сок од портокал

Ако таква опрема не е, тогаш ќе треба да се отстрани кора, се сече на мали парчиња и се притисне со користење на најлон ткаенина. Така, може да се добие свежо (свеж сок од портокал).Па, тоа е пожелно да се пие веднаш. Во една таква отелотворување, неговата утилитарна е максимизиран. Свеж сок е пожелно да се складираат повеќе од два часа. Тој само почнува да ја изгуби својата корисни својства.

Ако за вас тоа е многу "силна" пијалок, може да се разреди со вода 1: 1 со додавање на шеќер. Исто така, направи голем живот-подобрување на пијалок.

Секој пастеризација и зачувување - тоа не е исто. Мислам дека подобро е да се поминат неколку минути и да добијат свеж и здрав пијалак. Особено што на продажба секогаш има свежо овошје.

Видео: 9 литри сок од 4 - Портокали

Како да се пијат сок од портокал

За да не се наштети на нивното здравје, тоа е најдобро да се пие пијалокот во периодот помеѓу првиот и вториот појадок, а не повеќе од половина чаша - ова се однесува на свеж неразреден сок.

Треба да се разбере дека концентрат, иако природно, но исто така голем износ на штета.

Корисни својства на сок од портокал

• Висок крвен притисок. Нормализира висок крвен притисок.

• Зглобовите. Тоа им помага да се ослободи од болката во зглобовите

• Осиромашување на телото. Се нормализира на нервниот и физичка исцрпеност

• Настинка. Со оглед на голема количина на витамин "C" се користи за настинки, грип разџагорени температура, АОР.

• Кога пушењето. Брише садови од никотин. За пушачите - тоа е многу важно.

          Ограничена употреба на сок од портокал

Оние кои имаат проблеми со дигестивниот тракт, тоа е подобро да се привремено да се откаже овој свеж пијалак. Строго се забранува употреба на гастричен улкус, ентероколитис, холециститис, панкреатитис, гастритис. Дијабетичарите треба да се воздржат од домашни сок од портокал.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели пресечеКоктели пресече
ИзгрејсонцеИзгрејсонце
Вино од портокалиВино од портокали
МелисаМелиса
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
Тинктура 33Тинктура 33
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
ЕпископотЕпископот
» » Сок од портокал дома