ma.AlcoruGuru.ru

Цреша светлина

цреша светлинаОтстранете ја цреши од коските, се пасира, каша и се става во умерено топло место во посебен сад. За време на ферментацијата капацитетот на покритие и за два дена од време на време да се промешува. Цреша камења и фунта на крајот на ферментација се меша со пулпа и да стигне. Подготвена за пијалок светлина нема боја. Откако процесот на дестилација тој почнува да се згусне, тоа треба да се собираат во посебен сад. Мади пијалак може да се дестилираат повторно. Цреша камења даде резултат пијалак посебен бадем вкус и мирис. Сува цреша е исто така погоден за изработка на светлина. За таа цел потребно е прво да се стави во топла вода, а потоа кога црешите омекне, се водат tolkushkoy. Овој процес се врши на сличен начин како погоре. Ферментација во овој случај е побавно.

Отстрани пијалак со инфузија го на јаглен (види. Методи за прочистување). Цреша пулпа и мелени коски прелива прочистена светлина и да стигне. Пополнете подготвени за светлина шише свежи цреши и се прелива дестилирана светлина, светлина, така покриени цреши до 8 см, и инсистираат. Подготвеност пијалоци се определува на следниот начин: ако пијалак држиме до стакло, тоа може да се испушти, дека е подготвена за употреба. Понекогаш во како пијалак на шеќер се додава на стапката на 100-300 g шеќер на 0,6 литар.

Видео: цреша светлина P1Отстрани јами од цреши, каша каша и го стави на 2 дена на ладно место за распределба на сок. Тогаш веб пулпа преку стискаш и лушпи се меша со кршен камен, истурете 3,5-4,5l францускиот regia (види. Рецепт) и да стигне. Како резултат на пијалак разредена стапка цреша сок од 2: 1, додадете шеќер, се меша добро и се филтрира.

Марко 30-36 кг цреши, отстранете коска, пулпа стискаш преку cheesecloth или двојна платно. Пулпа и коска фунта и преклопени во vederny коцка се става францускиот вотка (види. Рецепт), додадете 1,2 литри млеко и да стигне. Со додавање на дестилирана пијалак цреша сок и шеќер во прав, добро промешајте и филтер (1 l пијалак - 3 литри сок и шеќер во прав 600-650 g).

Видео: цреша вотка за новата година!

5 l двојно дестилирана алкохол, 65 g на цимет, 25 g кардамон, 15 g на каранфилче, 15 g на морско оревче, 600 мл вода, 4 неколку мелени цреша јами дестилираат додека се уште не се чиста вотка присилува сок од свежи цреши, ја истурам во сад, се остава да стои, а кога основи ќе исчезнат, на мозоци. Прелива со сокот во сад, додадете шеќер и варете додека врие 1/3 волумен, а потоа додадете цимет, кардамон, каранфилче, покријте и врие на тивок оган без врие, а потоа се излади. 1,2 литри сок -400 g шеќер, 15 g цимет, кардамон 6 g, 10 g на каранфилче. Подготвени разреден сок добиени пијалак (стапката на 2 дела сок, 1 дел дестилирана алкохол), се промешува и филтер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nastoechka стариот чичко zyutkaNastoechka стариот чичко zyutka
Цреша вотка вистинскиот рецепт (Кирш)Цреша вотка вистинскиот рецепт (Кирш)
Рецепт цреша ракијаРецепт цреша ракија
Кирш - цреша воткаКирш - цреша вотка
Рецепт светлина црешиРецепт светлина цреши
Ликер црешиЛикер цреши
Цреша ракијаЦреша ракија
Цреша воткаЦреша вотка
Цреша пијалак: пијалак рецепт на германски аристократиЦреша пијалак: пијалак рецепт на германски аристократи
Рецепти каша на слатки цреши на вештачки и див квасецРецепти каша на слатки цреши на вештачки и див квасец
» » Цреша светлина