ma.AlcoruGuru.ru

Чистење на пијалак со помош на калиум перманганат

Чистење светлина калиум перманганат

Од античките времиња, луѓето направија свои пијалак. Благодарение на ова дома пијалак може да биде направи добар коњак и виски дома

. Често во развојот на алкохол во него има нечистотии кои можат да му наштетат на телото. Дека алкохолот стана јасно и транспарентно потреба да се трошат за чистење. Да го земеме еден одблизу како да се чисти вотка со калиум перманганат.

содржина

Зошто јас треба да го исчистите пијалак?

Ако пијалак не е јасно, тоа може да биде опасно за организмот.

Во прилог на прочистен етил алкохол алкохол се состои од фузелово масла, ацеталдехид, метил и амил алкохол, мравја и оцетна киселина и други супстанции кои се штетни за луѓето.
За производство стана безопасно, тоа е потребно да се изврши својата хемиско или биолошко прочистување, дестилирана неколку пати, филтер и нека пијалак.

Чистење треба да се направи откако ќе ги престигнале Брага за прв пат. По филтрација, алкохолот се разредува со вода до 40 степени и беше дестилирана повторно. Ако имате планирано да дестинации светлина три пати, првите 40 ml од пијалок треба да се исцеди во посебен сад. По сите три спојува запарвам филтрира.

Бришење на мирис на алкохол

Едноставен светлина, домашно зготвена, има не многу пријатен мирис. Поради овој недостаток на овој вид на алкохол, некои луѓе претпочитаат да се замени со виски или коњак, иако и двете се подготвуваат да пијат од неа.

Загуби од непријатен мирис треба да се изврши едноставна акција. На важна точка! Колку посилни пијалаци, уште потешко да се ослободи од штетни материи кои се испуштаат непријатна миризба.

Пред чистење алкохолен пијалок треба да се разредат до 40 степени и да започне да се отстранат штетните супстанции и мириси.

Како можеме да ја исчистиме пијалак?

За да го отстраните штета вотка дома, за прочистување на неговиот користи леб, млеко, калиум перманганат, сода, активиран или јаглен од кокос, белка од јајце или замрзнување.

Калиум перманганат - кристално темно виолетова. Кога тие се фрлени во вода, станува магента. Калиум перманганат може да се купи во било која аптека, па затоа често се користи за прочистување на вотка или светлина.Активиран јаглерод и сода може да биде во комбинација со калиум перманганат и применува заедно, или одделно за чистење алкохол.

Ова треба да знаеш! Со помош на калиум перманганат е невозможно да го убие целосно фузелово масло и нечистотии. Манганот се однесува само на некои од штетни материи. За да победи на други видови на загадувачи треба да се применуваат на сите методи на прочистување, или пак неколку пати дестилација напиток.

опрема за чистење

Правилно да се изврши чистење светлина калиум перманганат е важно да се следат сите елементи опишани подолу:

 1. За еден литар дестилирана алкохол додадете два грама манган кристали. Измешајте добро;
 2. Оставете го да отстои најмалку дванаесет часа. Колку подолго, толку подобро;
 3. Кога течноста ќе го исчисти целосно и станува транспарентна конзистентност на дното на садот може да се види талог кои мора да бидат отстранети од страна на филтрација;
 4. За да го филтрирате резултира талог, пијалок може да се пренесе преку cheesecloth и се прелива во чиста шише;
 5. Филтер пијалак може да се купат и користење на филтри за вода. Важно е дека за алкохолни пијалоци, филтерот е еден, а другиот за вода. Дури и ако по филтрирање алкохолот кој го замени филтерот делови, филтер за вода низ него ќе имаат специфичен вкус и манган честички.

Едноставни чекори за филтрирање овозможи за производство на чиста и вкусен пијалок за секој празник.

Дали корисни калиум перманганат третман?

Чистење светлина калиум перманганатНекои луѓе веруваат дека процесот на калиум перманганат е штетно за здравјето, како во пијалок може да остане манган кристали. Нема потреба да се грижите многу за тоа. доволно добри за филтрирање на алкохол по завршување на постапката, и тоа ќе биде чиста, без манган талог.

За да го избришете пијалок од различни нечистотии освен манган пожелно да се користи друг метод на чистење на домот.

калиумперманганат може да се обидете да се чисти, продавница-купи вотка како експеримент. На крајот на третманот ќе се најде на дното на талог од садот. Бидејќи во големи растенија, дури и со повеќето скапи и добро адаптирани многу тешко во исто време да се ослободи од штетните материи и фузелово масла.

Методи за прочистување на алкохолПостојат многу различни начини за производство на третман, вклучувајќи и со помош на калиум перманганат:

 1. Комбиниран метод на чистење во домот-пијалак. Во топла вода (300 ml), се разредува перманганат три грама. Додадете како резултат на решение за литар пијалак четириесет степен. Промешајте со помош на дрвена ножот. По дваесет минути, се промешува повторно и додадете сода бикарбона и јодизирана сол - секоја компонента на лажица. Оставете ја смесата на ноќта трибините. Утрото на проверка надвор, на талог формиран и добро филтрирање на алкохол;
 2. За чистење на готови запарвам еден литар пијалок треба да се земе една чаша млеко. Се меша темелно, се покрива со капак и ставете го на темно место за една недела. Од време на време ќе треба да се промешува смесата. Со текот на времето, се филтрира низ памучна волна и активен јаглен. тогаш разредува пијалак 40 степени и да ги надмине уште еден време. Пиење се земе само на половина пат дестинации.

На важна точка! По седум дена, на талог нема да биде. За да ја тестирате својата подготвеност да се капе две капки сок од лимон и се меша добро. Талогот се појавува по неколку минути. по Млеко за чистење на светлина, тоа треба да се чистат со леб;

 1. Бришење на светлина 'рж или свежо печен леб. Поради глутен пијалок од жито може да се чистат од сите лоши работи кои можат да предизвикаат штета. Кршење парчиња свежо hlebushek, додадете го на пијалак. По литар алкохол треба 100 грама леб. Протресете добро на маса и се остава да отстои за два дена. По некое време, вршат филтрирање;
 2. Бришење на пијалак бикарбона. Со сода може да се ослободи од оцетна киселина. Таквите чистење се препорачува пред чистење манган. Литарски тегла на светлина за потребата да се земе еден грам на сода бикарбона (на врвот на нож). Се промешува и се остава да отстои за десет минути. Потоа се филтрира и и да се направи за чистење на калиум перманганат пијалаци;
 3. Со користење на различни видови на јаглен може да се направи за прочистување на вотка. На литар на алкохолни пијалоци, додадете 50 грама мелени активен јаглен. Потопете на дваесет и еден ден, тресење секој ден добро. Потоа се остава да отстои за седум дена во мир и вирус.

Ако сакате да го користите јаглен, чистење е направено тоа. Со возраста на дрво до педесет години, отстранување на кора, се сече гранки и јадро.

Го запали огнот. Се соберат повеќе топла јаглен на мала количина на топлина, дува пепел од нив. Затворање на јаглен во тенџере со капак. Кога тие ќе излезе, и се фаќа низ сито. Јаглен е најдобро да се земе бука, бреза, липа, даб, трепетлика, Алдер или топола. Подготвени јаглен (50 грама), се раствора во еден литар вотка. Нека седат за три дена, а потоа се филтрира.

На сличен начин се подготви јаглен од кокосова лушпа. Кокос совршено апсорбира супстанции кои се штетни. За еден литар алкохол треба да се вкупно 10 грама кокос јаглен. Исто така, инсистираат три дена, а потоа филтрирана;

 1. Светлина може да се разредат белка од јајце и се остава да отстои за неколку дена. Потоа се филтрира. Протеини збира под дејство на алкохол, а со тоа ги апсорбира сите штетни супстанции. Користење прочистен протеински во готвење супа за супа.

еден од следните методи можат да бидат избрани за прочистување на вотка. Многу често се користи уште неколку видови на прочистување.

Што може да се филтрира?

За филтрација на алкохолни пијалоци може да се користи филтер за вода. Ако тоа не е во домаќинството, филтрација се врши на следниов начин. Земете пластично шише. Направи на нејзината инка. На дното на инка, ставете парче памук со адсорпција. На адсорпција може да се земе активен јаглен или аптека пилула "Karbolit". Кога затнувањето на филтерот, заменете ги со нови.

По филтрација, на готовиот пијалак надмине еден повеќе време.

Совети за чистење на алкохол

Од сите погоре, може да се заклучи дека:

 1. Мамурлаци обично се јавува како резултат на труење фузелово масла, кои се содржани во алкохолни пијалаци;
 2. Проверете шопинг вотка за содржината на супстанции кои се штетни за здравјето е невозможно. Но, тоа е јасна светлина, лично направени можно со помош на опишаните методи на лекување;
 3. Тоа не е исто така важно да се знае дека алкохолот од над четириесет степени се многу подложни на очистување од фузелово масло. Затоа, пред чистење е потребно да се растури со чиста вода за 35 проценти;
 4. Може да се чисти само олади а супернатантот не е помалку од еден ден светлина, а не само да направи;
 5. Со следниве едноставни правила, може да се постигне чисто кристално јасни алкохолен пијалок.

Сега дека знаете како да се чисти светлина манган и други начини. Обидете се да работат самостојно со алкохол, а вие ќе бидете изненадени од резултатот. И вашите гости ќе бидат среќни да се напијам нешто е навистина вистински дом-пијалак без понатамошно мешавини и адитиви штетни за организмот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Чистење на пијалак бикарбонаЧистење на пијалак бикарбона
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Има светлина и калиум перманганат. Што ќе биде третман?Има светлина и калиум перманганат. Што ќе биде третман?
Чистење светлина јагленЧистење светлина јаглен
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиумперманганатКако да се исчисти пијалак калиумперманганат
Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
» » Чистење на пијалак со помош на калиум перманганат