ma.AlcoruGuru.ru

Како да се исчисти пијалак калиум перманганат

Чистење светлина манганЗа повеќето луѓе, тоа е поврзано со светлина алкохол од низок квалитет и со многу лош мирис на вотка. Да, навистина, ако светлина не почитување на технологија, со користење примитивни апарати за дестилација и употребата на слабиот квалитет на суровините, резултатот ќе биде да го стави благо не пијат производот. Со користење на различни методи на шемата за прочистување и може да се добијат соодветни алкохол дома. Тие се користат за чистење на различни опции како хемиски и механички, како и комбинација верзии. Прочистување пијалак неопходно потребно, за време на дестилација на алкохол формирана зелени тело штетни материи, што е штетно влијание врз здравјето на луѓето.

Меѓу нив, фузелово масла, изоамил алкохол (C5H11OH), ацеталдехид, и различни естери. Ако се голтне, тие предизвикуваат човечки труење на телото, па оттука и мамурлак, главоболки и депресија. Различни видови на несакани нечистотии може да се отстранат со помош на низа мерки. Тука и јаглен, млеко, сок, манган и сол. Со правилно почитување на сите чистење чекори, излезот е прилично чист производ, речиси без мирис. Еден од најпопуларните начини за чистење пијалак се бикарбона и калиум перманганат. Како да се исчисти пијалак бикарбона и калиум перманганат, како што треба да се земе секоја супстанција и дали е можно да се комбинираат метод со други е опишано подолу.

Предупредување! Помалите тврдина на пијалак, толку е полесно да се исчисти на загадувачи. Затоа, пред дестилат се разредува со вода до саканата alcoholicity а потоа да продолжи со постапката за прочистување.

Чистење светлина калиум перманганат
Тоа е вреди да се знае дека манган за чистење светлина не го отстранува целосно сите штетни примеси и алкохол и не се во можност целосно да се исчисти на пијалак, па за најдобри резултати, бара понатамошни дополнителни прочистување со други методи.

 1. Правилно да се исчисти светлина калиум перманганат мора да биде еден литар на производот да се 2 грама калиум перманганат кристали.
 2. Ставете на прав во светлина, темелно се промешува и се остава за најмалку 12 часа. Повеќе последната реакција, толку подобро за пречистување.
 3. По алкохол ќе стане целосно транспарентен и осветлување, и да падне на долниот слој на талог мора да се запарвам филтрира низ памучна газа филтер. Да го направите ова, се вклопуваат специјални филтри за прочистување на водата.
 4. Филтрираниот пијалак да шише и се користи како режисер. Пијалокот е веќе добива многу подобро, но ефектот ќе биде поизразена ако, во прилог за да се произведе повеќе чист сок!

Видео водич за чистење пијалак калиум перманганатЧистење на пијалак бикарбона


Сода бикарбона чистење се врши како самостојна верзија и комплекс на сличен начин. Чистење на пијалак бикарбона е популарен во земјата, бидејќи на едноставност и достапноста на суровините, калиум перманганат продаваат во секоја аптека и е во вредност од еден денар. Со децении, сода беше искористена за да се повлече на алкохол и други штетни материи од пијалак. Некои луѓе веруваат дека ова не е ефикасен метод за чистење, па дури и штетни. Фактот дека реакцијата на алкохол и сода форма штетни нуспроизводи кои се наоѓаат во талог при чистење. Затоа, со користење на оваа технологија мора внимателно да се филтрира пијалак, и тоа е подобро да се користи пред вториот фракциона дестилација.

 • Подготовка на вода сода раствор. 1 литар вотка треба да се земе 10 грама сода бикарбона. Поголема количина на сода ќе се зголеми на талогот во раствор на алкохол, вкус и даде непотребни пијалок. Вода и сок се меша во еднакви делови. Значи, за 5 литри на светлина треба да се земе 50 грама сода, се меша со 50 мл вода.
 • Подготовка на суровини и алкохол. Силен пијалак забавува реакција процес така што мора да се разреди со вода. Обично го прават сурова сила на 40 степени, ако се планира втор дестилација на сурова, замокот може да се намали до 20-30 степени
 • Мешање. Истурете ја смесата во пијалак, се промешува содржината, оставете 40 минути.
 • Инсистирајќи на тоа. Измешајте ја содржината на садот повторно и оставете го на темно место за 12-18 часа.
 • Филтрирање. Да се ​​утврдат неколку слоеви на газа и внимателно вирус на пијалак. Можете да ги користите памучни тампони. Доколку е потребно, филтер алкохолен раствор двапати. Прочистена сода дестилат се испраќа на фракционо дестилација. Резултатот е прилично добар пијалок без фузелово мирис.чиста сода светлина

Чистење сода, манган и алкали


Овој метод го максимизира јасна светлина многу нечистотии. Permanganic киселина чисти производот од фузелово масло, сода бикарбона неутрализира киселина и алкали отстранува други штетни продукти формирани за време на ферментација. Методот е заедничко меѓу дома дестилаторите и популарни. квалитет на пијалаци, како резултат на овој комплекс, достигнува високо ниво. Во рецепт одреден процент од 10 литри на светлина.

 1. стакло возбуда вода 15 гр манган.
 2. Во посебна чаша мешаат 100 ml вода и 100 грама сода.
 3. Во сад со алкохол се прелива сода решение, се промешува и се додава раствор на калиум перманганат, се промешува.
 4. Оставете решение за 30-40 минути.
 5. 20 грама на алкално Прелива 20 ml вода. Истурете го растворот во пијалак.
 6. Затвори сад со цврста капак светлина и оставете 12 часа да стои на темно место. Во ова време на талог формиран на дното.
 7. Спроведе темелна филтрација и пијалак користење памук газа филтер. Покрај тоа филтрираат преку активен јаглен или.
 8. Прочистена сурова алкохол стигне филтрирани повторно со собирање на дропки.

Чистење метод светлина калиум перманганат придобивките и штетите


Во реакцијата на алкохоли и манган се формира штетни соединенија штетни за организмот, но тоа не е причина за целосен неуспех на овој метод. Талози и други нечистотии кои се отстрануваат со внимателно дестилација. И она што ќе биде можно да се отстранат нив е потребно да се спроведе вториот дестилација во кој остатоците од нечистотиите исчезнуваат. Чиста калиум перманганат самиот пијалак обезбедува минимална корист.

Идеална цел за прочистување на вотка е малку време со метод на калиум перманганат. И да се избегне хемиско чистење манган е потребно да се применат високо квалитетна опрема направени од материјали кои не реагираат со алкохоли и не се несакани нечистотии. Дестилат со соодветна дестилација, не мора да се чистат и нема да предизвика штета на здравјето ако се консумира во својата дозволените количини.

Што се однесува до сода, придобивките и штетите на овој метод нема убедливи одговори. дестилаторите заедница поделени во два табора. Сода како калиум перманганат и форми нуспроизводи во интеракција. Но, главната плус на сода е дека сите штетни супстанции талог кој едноставно се филтрира. Сепарирање на талогот од решение на алкохол, не постои загриженост за штетните ефекти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Најдобрите светлина Чистење домаНајдобрите светлина Чистење дома
Чистење светлинаЧистење светлина
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиумперманганатКако да се исчисти пијалак калиумперманганат
Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
» » Како да се исчисти пијалак калиум перманганат