ma.AlcoruGuru.ru

Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот

Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот


Оние кои се вклучени во најмалку еднаш дестилирани живот, знае како непријатен мирис има оваа само-направени алкохол производи. Но, некои занаетчии уште се наоѓаат доста ефективна, но едноставни методи на чистење на мирисот на светлина во вашиот дом.Значи, ајде да видиме како како да се чисти дома пијалак на непријатен мирис. Ние нудиме на твоето внимание најинтересните и популарни методи кои се тестираат во пракса.

Шест методи на чистење на домашна пијалак со мирис:

  1. Земете калиум перманганат во прав, додадете 2-3 грама на три литри вотка. Чекај, додека на дното на садот се додека не се талог формиран. Ако навистина сакате да се намали времето, можете да се тресат тегла и се става во водена бања на 50-70 ° C за 10-15 минути. Потоа внимателно отстранете на пијалак од талог.
  2. За еден литар вотка да се земе 8-10 грама сода бикарбона, се меша добро и оставете да отстои половина час. После тоа светлина повторно се меша темелно и оставете уште 10-12 часа. По ова време прочистен пијалак внимателно се става во чист сад без допирање на топчиња. Сода бикарбона совршено ги отстранува фузелово масла, со што се елиминира мирис.
  3. Тоа е античкиот рецепт, па не е погодна за сите. 12 дена да се инсистира на чист пијалак orris, потоа се става внимателно, не нарушувајќи талогот. Доста тешко да се најде orris корен, но на ефикасноста на ваквиот третман е висока.
  4. Ставете на пијалак во стакло или метал сад и ставете ја во замрзнувач. Во процесот на замрзнување на водата заедно со нечистотии ќе замрзне и нема светлина. Потоа, таа се става во чист сад. Овој процес на замрзнување може да се повтори ако сакате. прилично едноставен метод, бидејќи тоа не бара никакви дополнителни вештини, и има фрижидер во секој стан. Во некои села, изграден посебен подземни глечерите истовремено да се прочисти големи серии на светлина.
  5. Подготвени светлина може да се разреди со вода и повеќе престигнувања време. Начинот, се разбира, одзема време, но тоа е со право се смета да биде многу ефикасна. Овој метод е еден од најпопуларните чистење пијалак дома.
  6. Вие исто така може да се земе на бреза јаглен, мелење и навивам во неколку слоеви на газа ткаенина. Преку овој вид на филтер прескокнете пијалак. Активен јаглен не е соодветен, бидејќи тоа е направен од животински коски, па се абсорбира може само големите молекули фузелово масла.

Чистење светлина мирис од замрзнување - Видео

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Подобрување на пијалак редистилиранПодобрување на пијалак редистилиран
Најдобрите светлина Чистење домаНајдобрите светлина Чистење дома
Чистење светлинаЧистење светлина
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
Светлина без мирисСветлина без мирис
Чистење на пијалак со помош на калиум перманганатЧистење на пијалак со помош на калиум перманганат
Очистување на вотка мирисОчистување на вотка мирис
» » Како да се исчистат пијалак на непријатна миризба во домот