ma.AlcoruGuru.ru

Како да се исчисти пијалак млеко: 2 антички начини

Тегли на светлина

Сурова пијалак е исклучително штетно за здравјето. Овој пијалок содржи голем број на штетни материи. Токсични алкохол, ацетон, фузелово масло, итн Овие компоненти даде пијалак задушувачки мирис и гаден вкус. Да се ​​елиминира токсични супстанции се користат различни методи: двојна дестилација, употребата на калиум перманганат, цимет, активен јаглен, боење во златна боја, инсистирајќи на дабови кора. Но најефикасен е очистувањето на вотка млеко.

Овој метод се смета за најстара и безопасно. Ајде да видиме како се спроведува оваа постапка во домот, и да дискутираат за два начини за производство на чиста - без и со дестилација.

штетни фузелово масло

Кои се фузелово масла? За да ги види од прва рака, капе на лажица малку светлина и да се запалат. Кога течноста е толпата, на лажица ќе остане мрсна капки. И така тоа изгледа фузелово масло.

Многу луѓе погрешно веруваат дека супстанцијата - е исклучително отровни, и да се ослободи од него, тоа е императив. Всушност, фузелово масло содржи алкохол, но во различни износи:

 • коњак: 2 000 mg по 1 литар;
 • Виски: 4 000 mg / 1 L;
 • пиво: околу 100 mg / 1л;
 • Вино: околу 600 mg / 1л;
 • вотка 5-15 mg / 1 l.

Без фузелово компоненти алкохолен пијалок губи вкус и арома, вкус станува неколку пијалаци течноста. Составот на овие масла се различни: тие содржат и штетни и корисни елементи. Очистување на вотка произведени со цел да се елиминира изоамил алкохол, што е околу 60% од вкупниот обем на фузелово масла. Оваа компонента е навистина опасно за здравјето и е високо токсичен: навлегува во респираторниот тракт, тој предизвикува кашлање и задушување, и во контакт со кожата, може да остави тешки изгореници неа.

Банка истури пијалак со млеко за чистењеОстанатите компоненти на фузелово масла во одреден степен дури и корисни за здравјето. Тие се активира црниот дроб, долго пред на алкохол почнува да дејствува врз телото. Како резултат на тоа, тоа го намалува ризикот од зависност од алкохол.

Како прочистување

Протеинот вклучува компоненти млеко, како што се албумин и казеин. Тие се обдарени со капацитет да се врзуваат молекулите на штетни супстанции содржани во фузелово масла и излез нив да талог. И тогаш таа се елиминира со филтрација.

Но, млеко содржи масти, исто така, и така, доаѓаат во контакт со пијалак може да го лиши од својата транспарентност, што облачно. За да се избегне ова, при чистење на пијалак дома, само го користите малку маснотии производ. Сепак, ако планирате да се пие дестилирана, вид на млеко не е важно.

Прочистување без дестилација

Овој метод е од најстарите и широко распространета. Нејзината предност е тоа што е едноставен и безбеден и може да се користи во комбинација со други методи на лекување. Во недостаток е тоа што на пијалак може да стане досадна и ако ненадејно ќе падне млеко.За чистење на млеко пијалак дома без последователна дестилација:

 • Земете 100-150 g пастеризирано млеко (содржина на масти на производот треба да биде минимално) и се меша со 10 литри пијалак. со што се тврдината таа треба да достигне 40-55 степени, бидејќи на пониски нивоа на алкохол едноставно не е протеин ќе се свитка. Веднаш по спојувањето на два производи во дното на банките ќе падне бели снегулки. Овие се токсични нечистотии кои влегуваат во телото заедно со слаб квалитет на алкохол.

  Предупредување! Наместо пастеризирано млеко е исто така погоден сува. За да ја врати во нормала, се разредува со топла вода и оставете ја да стои 2 часа пред прочистување.

 • Измешајте ги состојките, печат капак сад и се утврди за 6-7 дена во темно место. Температура треба да биде на собна температура. Првите неколку дена, садовите мора да биде од време на време да се тресат енергично.
 • По овој период се филтрира пијалак низ густа памук филтер. И ако течноста е малку матна, врши филтрација повторно. На памук филтер одложен целиот талог, го стави во неколку јаглен таблети. По се протегаат пијат безбедно може да се служи.

Запарвам банка со талогот

Предупредување! Ако сакате, може да го замени млеко белка од јајце. На односот на едно темелно шлаг протеин по литар од светлина. Чистење постапка идентичен со погоре.

Прочистување со дестилација

Овој метод е повеќе rezultativen, компатибилен со други методи за чистење, но потребно многу повеќе време од првата.
Технологија за чистење:

 • На 1 литар пијалок Земете 100 мл млеко (масти има). пијалак жилавост, како и во првиот случај, треба да достигне 45-55 степени.
 • Состојките се темелно се меша и се затвори цврсто.
 • Капацитетот собата за 6-7 дена во темно место (температура треба да биде на собна температура). Во текот на првите 3-4 дена треба да се меша содржината на банките.
 • Кога да истече периодот на инфузија, течноста мозоци од талог внимателно се филтрира водата и се шири половина. Потоа редистилиран удар производ. И само потоа им овозможи на пијалак на масата.

Шише вотка на маса

Чистење светлина млеко - најбезбедно и повеќето природен начин. Опасноста лежи само во фактот дека во текот на постапката дома лесно нарушен температура состојба. И тоа може да доведе до фактот дека производот ќе се здобијат со мирис на кисело млеко. И да ги отстрани овој мирис ќе биде невозможно.

Кога млеко исто така може да помогне да се расчисти вотка ако нејзиниот квалитет го прави да се сомневам во тоа.

Детални упатства за чистење пијалак млеко е прикажано во видеото:

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Најдобрите светлина Чистење домаНајдобрите светлина Чистење дома
Чистење светлинаЧистење светлина
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Светлина без мирисСветлина без мирис
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
» » Како да се исчисти пијалак млеко: 2 антички начини