ma.AlcoruGuru.ru

Како да се стигне по втор пат светлина

содржина

Потребата од вториот дестинации

Добиени на тој начин се водат пијалак содржи многу повеќе штетни примеси и фузелово масла. Производ добиен над тврдината, посилни обврзницата и нечистотии растворен во него фузелово масла.

ed2527e6e8b7240a19f13c17810Вториот дестилација на светлина е потребно прво на сите да се ослободи од фузелово масла. Тие се отровни и отровни материи. При интеракција со кожата во својата чиста форма може да ја напушти термички изгореници, а фузелово масло од кои влегуваат во човечкото тело преку респираторниот систем може да предизвикаат кашлање и задушување. Сепак, тие се користат за индустриски цели.

Најсигурниот решение за овој проблем ќе биде вториот дестилирани светлина. Фактот дека ние се дојде до излезот, наречен двојно дестинации светлина, која по својот вкус е далеку поголем од оригиналниот производ. Затоа, трошењето на овие операции не се многу пари и време, ние се добие навистина чиста и високо-квалитетен производ без надворешен мирис и нечистотии.

Подготовка за дестилација

Првото нешто што треба да направите е да се разредува пијалак за вториот дестилација. Тоа мора да се направи со истурање во ладни пијалак, и што е најважно чиста вода до тврдината нема да биде 35-40%.

Пред повторно дестилирана вотка треба да се чистат со активен јаглен, или да користите било кое физичко абсорбента. Активиран јаглерод мора да се користи во пропорција од 50 g на 1 литар вода. Филтер за производство - вата, слој на газа, јаглен, и јаглен газа повторно. Филтрира низ филтер. Исто така можете да притиснете на јаглен за оваа недела. По периодични мешање, се исцеди преку ткаенина или газа.

maxresdefault

Прочистување со филтер

Исто така, за очистување од нечистотии пијалак може да се користи раствор од калиум перманганат. Земете 300 ml на топла вода и растворен во него 3 g на калиум перманганат. Ваквите пресметки се однесуваат на 1 литар пијалак. сето тоа се меша во право пропорционално и оставете да кисна за еден час. По разредена лажица сода бикарбона или заеднички сол, се меша добро и оставете за 2 часа. Откако инфузија на пијалак, тоа мора да се филтрира низ газа филтер.Во прилог да се исчисти вотка на фузелово масло може да се користи млеко. На сооднос на млеко за производство е 1: 5, 1 литар на пијалок треба да се разреди со 200 ml на млеко. По темелно и оставете го да отстои 30 минути. Производот е подготвена, и лесно може да го стигне.

По овие операции може да продолжи директно на вториот дестилација.

Процесот на вториот дестилација пијалак

Таму ќе биде конвенционален процес на дестилација, како и дома пијалак. Како да се стигне? Ние ги имаме истите светлина, но се мијат, без каша остатоци, мали парчиња овошје или семе. Впрочем, остатоци од Брага во иднина може да се користи на карактеристиките вкус на пијалок. Пред почетокот на вториот дестилација треба да се обрне внимание на оригиналот тврдина производ. Тоа треба да биде околу 60-65%.

Со вториот процес на дестилација не е многу различен од првиот. Но, на излез од фрижидер, да добиеме голема пијалок, затоа што на оригиналниот кантарион тврдина над. Време ќе потрошите помалку.

20150302_213738Во вториот дестилација треба да се подели и да стигне како резултат на пијалак во дропки. Поделба ќе се случи на "опашката" и "глава", како и повеќето пријатно дел од пијалок - на "тело".Ние се разгледа на следниве точки:

  • Типично, "главата" на околу 10-12% од вкупниот волумен. Како резултат на производот е контраиндициран за употреба, тоа е штетно за нашето тело. Идеален за употреба во технички апликации, како што се чистење површини и за дезинфекција на разни објекти во домот.
  • За да се утврди на главниот дел, како и кога се собира, користи нивното чувство за мирис. По добивањето на 10% од течноста треба да мириса. Ако нема луто мирис, така што во процесот на "доаѓа" основна акција. "Тело" замокот, може да биде околу 84%. Во некои случаи производ со јачина од 96%.
  • Кога почетниот материјал замокот ќе биде околу 45%, користете контејнери за собирање на "опашка". За континуирано следење на силата на пијалок, употреба во домаќинството alcoholmeters. Тогаш ќе се реагира на време и не се мешаат овие мали нечистотии од главниот дел. Делот кој содржи овој дел - 10%.

Значи, "главата" резерва за домашна употреба. Каде да се применуваат на "опашки"? Се ослободи од нив ќе биде грешка, можете да ги користите за подобрување на тврдината на суровини, кога се додава на Брага.

Доби 80% од "тело", по вториот дестилација на светлина, тоа не е достоен за тоа

следење на температурата во делот

следење на температурата во делот

читливост дополнителна обработка и филтрирање. Разредува само со соодветна сила и пијалок е подготвена за консумирање.

Пијалак по вториот дестилација нема да содржи штетни примеси или тешки метали и да стане транспарентна.

За да не се расипе целиот резултат на тоа, ви го свртам вниманието на следниве точки. Кога температурата достигна 65-68 ° C, почнува изборот на светлината нечистотии.

Резултира со температурен опсег од 65 ° C до 80 ° C пијалак да бидат токсични и несоодветни, во овој период е доделен "главата". Тоа е лесно да се утврди од страна на мало на алкохолни мирис и кондензат поделба во фрижидер.

Во моментот на преминување на силна топлина, ќе биде на повеќето од суштинско значење. Од вас се бара да остро намалување на стапката на топлина, инаку пијалак само изгори. Потоа, на сите кои го направија својот пат ќе биде залудно.

Идеална средина за најдобар пијалак е, температура во опсег од 80-84 ° C. Оваа температура треба да се одржува за остатокот од дестилација.

Дестилација финиш следува кога на трговската марка од 85 ° C. По постигнување на таква температура запира избор на етил алкохол, и дестилираат останатите нечистотии и фузелово масло отпад не треба.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Подобрување на пијалак редистилиранПодобрување на пијалак редистилиран
Чистење светлинаЧистење светлина
Дестилирани светлинаДестилирани светлина
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
Вториот дестилација на домашна пијалакВториот дестилација на домашна пијалак
Правилната дестилација температура кашаПравилната дестилација температура каша
Фузелово масла во домот светлинаФузелово масла во домот светлина
Светлина без мирисСветлина без мирис
Чистење светлина млекоЧистење светлина млеко
» » Како да се стигне по втор пат светлина