ma.AlcoruGuru.ru

Како да се исчисти пијалак млеко

Млеко за чистење светлина

Правилно чистење на пијалак дома ви овозможува да се добие дома алкохол или малку подобро од скапи и луксузни дестилати. И кога ќе се разгледа на фактот дека продавниците често се наоѓаат на алкохолни пијалаци со сомнителен квалитет и често не се купи добар коњак или вотка, тоа е најдобро да се готви свој алкохол. Дестилат подготвени дома на докажан рецепт, првиот еко-пријателски, знаете на што производот е направен, и во умерени количини нема да предизвика повреда, од друга страна, цената на пијалокот е многу пониска од цената на дури и на најевтиниот продавница алкохол.

светлина во домот прво треба да се ослободи од штетните материи - isoamylalcohol. Ова е најопасниот состојка во составот на алкохол. Покрај вкусот и квалитетот дестилат влијае фузелово масла, кои, исто така, треба да биде делумно се исклучени од пијалок. Методи за третман на алкохол е доста. Дома, за тоа се користи: јаглен, калиум перманганат, сода, белка од јајце, млеко. Почетна дестилаторите знаеме дека чистење пијалак млеко е еден од најдобрите методи на лекување.Придобивките од тоа е дека тоа не е штетна, тоа е безбедно, главната работа во процесот на чистење, користете соодветна млеко и proportioning. протеини млеко се албумин и казеин супстанции кои се врзуваат фузелово масла и други штетни адитиви кои содржат светлина. Како резултат на сето ова "инфекција" снегулки предизвикана и чиста фракции се филтрира. Но, постои се вклучени еден недостаток на масти млеко, се прават светлина облачно, што го прави не е убаво да се погледне. Значи, ако не планираат втора фаза по чистење, тоа мора да се користи за чистење на не-масти млеко или со малку маснотии. И ако постои втора фаза, содржината на масти може да биде кој било.

Прочистување на млеко пијалак без втората дестилација


Овој метод на чистење на вотка е апсолутно безбеден. По тој не треба фракционо дестилација. Методот може да се комбинираат со други методи за прочистување. Како што е наведено погоре, недостаток на овој метод е заматеност пијалак. низок квалитет вотка исто така, може да биде прочистен според овој рецепт.житни култури во светлина

 1. Донесе на тврдина на вотка до 40-50 °, поголема од 60 степени не е неопходно да се алкохол во таква alcoholicity протеини ќе се свитка лоши. Во 5 литри на светлина да се направи 50 грама на ниско-масен пастеризирано млеко. За да се забрза реакцијата, заедно со млеко, можете да додадете неколку капки сок од лимон, тоа ќе го забрза процесот на чистење и пијалак станува prozrachnee-
 2. смесата додека не заврши млеко распуштање промешува. покритие капацитет и го стави во темно место со температура од 20-25 ° C. Речиси веднаш започнува да работи, млекото ќе почне да се сопрат, ќе ја формираат бели снегулки и талог. Во текот на петте дена на течноста периодично 1-2 пати на ден, потребен ви е добар vzbaltyvat-
 3. Потоа полека исцедена од пијалак тиња низ памучна газа филтер. Ако пијалок има премногу матна, потребно е да го филтрира повторно преку јаглерод филтер. По овие чекори, светлина е чиста, таа може да биде безбедно да се консумира.

Така, тоа е можно да се направи за чистење каша. Во 5 литри миење прелива еден литар свежо млеко, се промешува темелно. По два дена на намирување, преточи Брага со талог и да стигне.Видео рачно чистење пијалак млеко:

Чистење светлина млеко пред фракциона дестилација


Оваа опција трае значително подолго, но производството е чиста, јасна пијалоци, како солза.

 • До 5 литри пијалак се 0,5 литри на млечна маст во овој случај нема значење. Сила на алкохол, исто така, треба да биде во рамките на 45-55 °.
 • Истурете го млекото во пијалак, се промешува добро и добро капак.
 • Остави за една недела во темно место на собна температура. Еднаш дневно, смесата разнишан.
 • Пред вториот дестилација мешавина на алкохол е исушена од талог се филтрира со користење на памук филтер.
 • Филтрираниот суровини spirt- разредена со вода до 25-30 ° и да ги надмине со главата избор, телото и опашката. Подготвени дестилат е разредена до посакуваната тврдина, да шише и даде пијалок на "одмор" за неколку дена. И само тогаш служат.

Прочистување користење на сува млеко


Чистење на млеко во правДома, за чистење на пастеризирано млеко може да се замени со сува. Процесот е поделена во неколку фази:

 1. Подготовка на течност сила вода-алкохол од 40 степени.
 2. Млеко во прав во износ од 3-4 грама на 5 литри вотка, истурете топла вода за неколку часа.
 3. Пијалакот се прелива решение на сува млеко. Смесата се остава да се разбуди за 3-4 часа.
 4. По врнежите, сурова мешавини и дестилирана.

Штети и придобивките од фузелово масла. Во дестилат, направи дома се секогаш присутни фузелово масло, луѓето "сурова вотка", и тоа му дава пијалок незаборавен мирис. Повеќето луѓе погрешно веруваат дека овој ужасен отров од кој сакате да се ослободи од. Но, алкохолот е губење на вкус и арома на суровината од која се подготвува без фузелово масла. Во секој елита алкохолни пијалоци има мал дел од фузелово масла. На пример коњак содржи 2000 мг по 1 литар, а во уште виски: 4000 mg на литар.

Составот на масла во алкохол е разновидна и тие имаат како штетни материи и корисни. Некои компоненти се фузелово масла се дури и од корист за здравјето на луѓето. Тие се активира црниот дроб алкохол пред да почне да влијае на организмот и резултатот е значително намален ризик од зависност од алкохол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Методи за прочистување на воткаМетоди за прочистување на вотка
Исчисти светлина калиум перманганат едноставен метод наИсчисти светлина калиум перманганат едноставен метод на
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Чистење светлина белка од јајцеЧистење светлина белка од јајце
Кокос јаглен за чиста водкаКокос јаглен за чиста водка
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиумперманганатКако да се исчисти пијалак калиумперманганат
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
» » Како да се исчисти пијалак млеко