ma.AlcoruGuru.ru

Светлина без мирис

За прв пат ќе се обидат домашна пијалак, многу трајно се откаже од неговата употреба. Причината за ова е непријатен мирис, кој "награда" фузелово масла и алкохол ваше загадувачи. За да добиете пијалак и без мирис, потребно е да ги ослободи од методот за прочистување на алкохол. Но, во почетокот треба да се спроведе на дестилација правилно.

Како да се готви на пијалак без "вкус"

Рецепти светлина без мирис сигурни да се вклучат технологија алкохол дестилација.

Сега, се прелива каша во единицата за дестилација. Изложувате на топлина до 70 степени. Сега, одбиеме и да чекаат за излез на пламен. По падот на првата капка е пожелно да се провери и евиденција на температурата на каша.

Бидете сигурни дека за да се види за контрола на температурата. Важни и падот брзината на капки. Дестилат треба да капе по стапка од 2-3 капки во секунда. Исто така може да се прелива тенок поток, сепак, неговата дебелина - не се подебели од еден натпревар главата. Мерење на температурата на пијалак. Ако тоа е на 30 степени - тоа е во ред. Инаку, или да се зајакне или олабави притисокот на ладна вода во серпентина (ако уредот е опремен со систем за ладење со вода).

Да се ​​добие навистина добар дух без мирис заборавајте да го одвои во дропки. Првите 10% од производството се нарекува глава. Тие се полни со нечистотии и фузелово масла. Тие го прават неверојатно мирисна пијалак. Последните 10-15% се нарекува опашка. Таа, исто така се собира одделно, како и за употребата на овој дел не е погоден. Опашката е почнуваат да се "отсечени" штом тврдината дестилат падне под 45 степени.

Средната дел - висок квалитет на дестилат, не постои силен мирис на светлина. Но, со цел да се подобри ефектот, нацртајте втората дестилација на ист начин како и првиот.светлина

Сотре "вкусови"

Често ние се соочуваат со задача да го уништи мириси на готовиот светлина. Постојат неколку многу ефикасни опции за да ви помогне лесно да се справат со оваа задача.

дестилација

Се разбира, на најефикасен начин да се отстрани мирисот на светлина помага повторно дестилација. За да го направите ова, ќе треба да поминат некои екстра време и напор. Сепак, овој процес е достоен за тоа - бидејќи производството е пијалок кој има речиси без мирис. Експертите се ослободи од мирис и вкус, а не само од страна на вториот дестилација. Понекогаш тие ги користат, а третиот, добивање на квалитетот на пијалок е без мирис.

Смрзнато-затоплувањезамрзнувач

Замрзнување фузелово масла - ние го користеле овој метод со речиси колку што постои светлина. Значи, се прелива алкохол во сад со високи маржи и чекање кога двете страни ќе биде ледената кора. Од алкохол не замрзнува во овој icicles содржи само вода, нечистотии и фузелово масло. После тоа се логирате на алкохол во друг сад, бидете внимателни да не се оштети кора од мраз. Ако сакате да се направи светлина уште пријатни на вкус, а потоа го замрзне повторно и повторете ја постапката.

Калиум перманганат спаси алкохол

Постои опција да се ослободи од "вкус" на светлина од конвенционалните калиум перманганат. По литар пијалак додадете 1 g на оваа материја. Измеша содржината на садот. Ние сега мора да почека додека не се појави на талог на дното. После тоа многу внимателно филтрирање на течност.

бикарбона

бикарбона

Samogonovary да се исчисти мирисот на светлина препорачуваме да користите сода бикарбона. На ова ние додадете 10 гр материјал на литар алкохол. По 12 часа, ќе видите суспензија на честички на површината на течноста. Тоа мора да биде многу внимателно да се отстрани и да се исфрли. Сода бикарбона - голем борец со фузелово масла, кои ја расипам мирис на светлина.

Бреза - спасител

Земете една кеса на ткаенина или газа и се стави на бреза јаглен. После тоа, одат преку него пијалак. Овој метод е многу поефикасна од употреба на конвенционалните активен јаглен.

Коренот на темјанушки

Интересна варијанта се смета дека инсистирањето на алкохолот врз orris. По 12 дена, во согласност со искусни луѓе, ќе добие светлина без мирис и без вкус.

Комбинацијата на овие методи ќе ви помогнат да се постигне најдобар чистење на силен алкохолен пијалок. Експеримент, се обиде, возбудливи резултати!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти светлина без мирисРецепти светлина без мирис
Пијалак на пиво на едноставен рецептПијалак на пиво на едноставен рецепт
Класичен рецепт вотка од шеќерКласичен рецепт вотка од шеќер
Што каша температура distillativeШто каша температура distillative
Правилната дестилација температура кашаПравилната дестилација температура каша
Очистување на вотка мирисОчистување на вотка мирис
Габична пијалак со шеќер и водаГабична пијалак со шеќер и вода
Која температура каша дестилација со пареа барабанКоја температура каша дестилација со пареа барабан
Температурата на moonshining, контрола над тоа е важноТемпературата на moonshining, контрола над тоа е важно
Подготовка на пиво на пијалакПодготовка на пиво на пијалак
» » Светлина без мирис