ma.AlcoruGuru.ru

Чистење светлина калиум перманганат: придобивките и штетите

содржина

Не е најефикасен, но тоа е многу популарен, бидејќи на чистење достапност својот метод дестилат - раствор на калиум перманганат. Но, што е уште поважно да се исчисти светлина калиум перманганат, корист или штета? Никој не е особено загрижен за тоа, потпирајќи се на фактот дека "секој го прави тоа". И можеби тоа е во вредност од детална анализа на овој едноставен метод? Манган не може да биде најдобар начин за кои произлегуваат од фузелово масла вотка и други штетни материи? Одеднаш прочистен на овој начин да се здобијат со други алкохол, не е помалку опасна за здравјето имот?

Постапката и точни пропорции на калиум перманганат

ochistka_samogona_14-e1446071113496-640x413Кој не знае како да се чисти пијалак калиум перманганат, беше изненаден од тоа како едноставна. калиум перманганат во прав, кои може да се купат во која било продавница за дрога, се става во сад со дестилат без претходна подготовка. Ниту калциниран ниту разредена во вода калиум перманганат не е потребно. Со светлина, истера од дома, ништо не е премногу не треба да се направи.

Чистење на пијалак манган во два начина.

Со првиот метод

Земјата во прав се става во шише алкохол и го стави во темно место за 10-12 часа. Светла црвена боја на решение во ова време во голема мера бледо. темно талог се појавува на дното на резервоарот. Се постигне овој конкретен цел - нарушување на растворени во светлина штетни соединенија компоненти фузелово масла.

Сега можете да започнете филтрирање дестилатот. Тоа е лесен за употреба филтер домаќинство вода бокал а. Во единица кертриџ филтер на таков уред е мешавина на јаглерод во прав и јонизирачко смоли. Во времето на истекување на течност низ филтер материјал, јаглен апсорбира и содржи штетни компоненти, а со тоа подобрување на квалитетот на производот. Светлина станува транспарентна, помек вкус, го губи карактеристичен мирис на вотка.

Вториот начин

Со вториот метод на чистење на светлина манган е поинаква. Дестилатот се предлага да се загрее, носејќи го на температура од 38-40 C. Само потоа се става на калиум перманганат во него. за униформа 1316404636_klyukovka3распуштањето на хемиска течност е потребно секогаш да се промешува со дрвена лажица.Кога решението ќе стане дури и розова боја, се остава да стои во темно место за 3 дена. Реакцијата се одвива на ист начин - манган реагира со прав содржани во дестилат, и ги поврзува. Овие супстанции се во форма на густа талог паѓа на дното. Samogon малина станува бледо розова.

По препорачува време алкохолен раствор се филтрира. Можете да ги искористат предностите на предложениот начин - преку домаќинство филтри за вода за пиење - или да направите дома домашна филтер инка, каде што на филтерот слој се користи вата, газа, прав јаглен.

И сега најважен. За третман на манган дома запарвам донесе само добро и направи никакво зло, ние секогаш мора да ги почитуваат пропорциите на првата и втората компонента. По литар дестилат зема точно 2 g калиум перманганат. Во зависност од обемот на течност се зголемува со тежината манган. Тоа е, на 5 l дестилирана алкохол треба да се земе 10 g на манган, 10 l - 20 грама, итн Ниту повеќе ниту помалку ...

Не се штетни за користење манган од хемиска гледна точка?

Калиум перманганат, калиум перманганат - е антиоксидант. Односно, реагира со различни супстанции, таа ги оксидира. Оксиди формирана во растворот паѓа како тиња.При чистење на пијалак манган во домот истото се случува. Но! Исто така, непотребни, опасните супстанции, калиум перманганат реагира со етанол. Како резултат на формирање на соединенија кои можат да предизвикаат штета на човечкото тело. Меѓу најопасните оксиди:

  • KaliumpermaКалиум хидроксид (2KOH) - агресивен алкално. Во прехранбената индустрија се користи како додаток на храна (Е-525) за регулирање на нивото на конзерванси, киселост производи.
  • Ацеталдехид (3CH3CHO) - заедничка силна канцерогена. Во мали количини во некои овошја. Вклучено во чадот од тутун и кафе. Зависност, со акумулација во телото предизвикува развој на рак.
  • Манган оксид (2MnO2) - кафеава снегулки предизвикана.

Ацеталдехид (ацеталдехид) - производ на метаболизмот. Со пиење алкохолни пијалоци на црниот дроб се претвора етанол ацеталдехид, а потоа во оцетна киселина. Ако пијалак чисти пред употреба калиум перманганат, концентрацијата на алкохол во тоа се намалува, и износот на оцетна киселина, напротив, се зголеми. Како резултат на тоа, оштетување на телото од алкохол како станува уште поголема.

Предности и штети на третман со калиум перманганат вотка од фузелово масло

Човек не треба да мислат дека ако на интеракцијата на манган и етанол доведува до формирање на штетни оксиди и ацеталдехид од процесот на овој пијалак досадни прочистување одбие целосно. Како реакција на оксидација и да внесете други, предизвикувајќи помала штета на супстанца во телото.

Друга работа - не сите нечистотии може да се отстрани само со помош на манган. Идеално чистење светлина мора да се направи сеопфатно, со користење на не еден, туку неколку техники.

Покрај тоа, манган оксид производи е вода. Зголемување на неговата содржина во дестилат автоматски ја намалува силата на пијалок. Тоа е, во следните сортирање на вотка пред вториот 458504стигне од процесот може да се елиминира. Треба да се сфати дека тврдината на пијалак се намалува малку, бидејќи пропорциите на калиум перманганат, кои се користат за прочистување на дестилат во домот, не е доволен за да се неутрализира алкохол.

Излегува дека употребата на калиум перманганат е мошне мал. Маса штетни супстанции, фузелово масла кои можат да се изведат од дестилиран алкохол со пречистување со калиум перманганат, е минимална. А штетата е многу поголема. Ако методот хемиско чистење ви овозможува да ги отстрани сите на алкохол решение на загадувачи, тоа долго време се користи во индустриското производство на алкохолни пијалоци. Но, денес чист алкохол фабрики се исклучиво пат на исправка на дестилатот.

Безбедни начини за чистење

Покрај тоа, постојат и други начини на калиум перманганат чистење дестилат, готвење дома. Меѓу најпопуларните - јаглерод (јаглен, активен), сода бикарбона. Но, ако зборуваме за целосно безбедни методи на лекување, треба да се обрне внимание на методи кои се сметаат за еколошки.

Прво на сите, тоа е замрзнување. Нема дополнителни производи не се вклучени во процесот на прочистување. Како резултат на тоа, на штета може да предизвика не е. Светлина едноставно замрзнати неколку пати, спојување на останатите течност. Мразот формиран на внатрешната површина на садот содржи вода и нечистотии, и од која треба да се избега.

Барем како ефективна и целосно безбедни методи на чистење пијалак на фузелово масла во домот се смета црн леб или кравјо млеко. Во првиот олицетворение на свежо печен 'ржан леб трошка се распаѓа и се става во шише со избрани дестилат. 3-4 дена глутен и специјални габи кои го сочинуваат зрна на 'рж, "гуми за џвакање" на дестилат растворен со суспензија.

Истото се случува и кога се користи млеко. Казеин апсорбира загадувачи, спречување на нив од ре-се раствораат во течност. Таложат на дното на садот во форма на бели снегулки. Останува само да се филтрира решение неколку пати и да ги надмине по втор пат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чистење светлина калиум перманганатЧистење светлина калиум перманганат
Чистење на пијалак бикарбонаЧистење на пијалак бикарбона
Како да се исчисти пијалак сода?Како да се исчисти пијалак сода?
Како да се исчисти пијалак калиум перманганатКако да се исчисти пијалак калиум перманганат
Како да се исчисти вотка - уметноста на квалитет филтрацијаКако да се исчисти вотка - уметноста на квалитет филтрација
Има светлина и калиум перманганат. Што ќе биде третман?Има светлина и калиум перманганат. Што ќе биде третман?
Правилно чистење на светлина храна и сода бикарбонаПравилно чистење на светлина храна и сода бикарбона
Како да се исчисти пијалак калиумперманганатКако да се исчисти пијалак калиумперманганат
Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?Како да се исчисти пијалак калиум перманганат?
Чистење светлина сода бикарбона. Предности и штетиЧистење светлина сода бикарбона. Предности и штети
» » Чистење светлина калиум перманганат: придобивките и штетите