ma.AlcoruGuru.ru

Методи за прочистување на воткаМетоди за прочистување на вотка

редестилацијаНајефективен начин за производство на чиста, го повтори својот дестилација. Повеќе циклуси ќе се направи - за почист и ќе mnogogradusnee производ. Повторно дестилација ќе ви даде способност да се отстрани повеќето од растворливи во вода фракции. За таа цел, пред се додава повторно дестилација во пијалак вода.

Ако правилно далеку во главата и опашката на дестилација, а потоа повторно дестилирана вотка може да се ослободи од оние супстанции кои имаат точка на вриење пониска од етил алкохол (78,1 степени) - т.н. главата, различни ацетон и метил алкохол, и, според тоа, температурата на супстанцијата која вриење погоре (опашки).

Тоа е зошто тоа е пожелно да се користи светлина опремена со термометар.

Хемиско чистење светлинаНе ретко се користи за обработка на пијалак различни бази (NaOH или KOH), што им овозможува да се поврзете различни киселина и saponified естери, и да предизвика нив да падне како талог кој може да се филтрира низ филтер за вода.
Методи за прочистување на вотка
Со овој метод се применува за чистење на вотка со помош на млеко.

Можеби сте слушнале за таков популарен метод на прочистување за прочистување на калиум перманганат (калиум перманганат). Magrantsovka оксидира фузелово масла и тие да предизвика кафеава снегулки манган оксид. Сепак, тоа, исто така, се поврзува со алкохол во пијалак. Калиум перманганат се претвора во ацеталдехид, што не е многу добро за ogranizma. Така што овој метод може да се користи само ако се направи секундарна дестилација.

Друг добар чистење е чистење на пијалак со јаглен. Најлесен начин - да се користи активен јаглен таблети од аптека. На јаглен adsorbs растворливи во масти на нечистотиите од пијалак. Типично, 50 грама на литар мелени таблети пијалак и во рок од 3 дена од шишето беше потресена со пијалак на секои 3-4 часа.филтрирање на светлинаЕден од најчесто користените методи за прочистување пијалак е филтрација.Методи за прочистување на вотка Всушност, тоа треба да се врши по хемиски средства за чистење. Само не се однесува како херој на смешни приказни и да се обиде да го прескокнете пијалак преку пелена или женски рампа. Постојат geleobrayuschie супстанција која има vberut пијалак формира гел од истата, и ништо нема да се дели. :)

Само не го користете филтер на маската. Активен јаглен гас филтер има посебен импрегнација, и ја укина во домот светлина, не додавање која било минатата вкусот или vyvivshemu здравје.

Еден едноставен метод е да се користи филтер за филтрирање на водата. Тие не се скапи, а ако се користи вода бокал опремени со филтри, филтер ќе се намали на постапката пијалак - влегоа во стомна на кутијата чекаше до филтер, додаде чиста светлина, повтори операцијата.

Искусни bootleggers направи специјални филтри на активен јаглен пелети.Методи за прочистување на вотка За таа цел, голем инка е донесена, тоа е да се стави слој на ткиво истури кршен јаглен и покриени со втор слој ткаенина. Потоа, во инка полека истури светлина. Филтрираниот производот почнува да капе од дното на инка.

Во Сибир, Јакутија и во други области со зимска температура од -35 степени и помал од метод врз основа на winterization. За ова ќе се земе должината агол железо од 2,5-3 метри, инсталирани во ладна на мало агол. Површина Кога правилно ладење, на собна температура, а потоа горниот агол дел од оставениот zhelebom започне полека фрлаат пијалак. Која тече низ железо од аголот ладна пијалак subcooled, замрзнување на железо нечистотии, и алкохол замрзнување -114,7 степени Целзиусови која температура dokatyvayutsya до работ на агол и ги спојува во испружена сад.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подобрување на пијалак редистилиранПодобрување на пијалак редистилиран
Второ дестилиран пијалакВторо дестилиран пијалак
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Вториот дестилација на светлина - на рецепт и технологијаВториот дестилација на светлина - на рецепт и технологија
Вториот дестилација на домашна пијалакВториот дестилација на домашна пијалак
Што каша температура distillativeШто каша температура distillative
Правилната дестилација температура кашаПравилната дестилација температура каша
Методи оддел глави и опашки на светлинаМетоди оддел глави и опашки на светлина
Како да се исчисти пијалак млекоКако да се исчисти пијалак млеко
Што е фракциона дестилација?Што е фракциона дестилација?
» » Методи за прочистување на вотка