ma.AlcoruGuru.ru

Како да се произведуваат вотка

Тоа беше многу одамна. Како Вонегат би рекол, "пред две сопруги". Дома подготовка, јас бев ангажиран за причините на трошоците и желбата секогаш да имаат на рака на висок квалитет на жесток пијалок.

Видео: Како да се направи правилен домашно пиво да вотка?

Јас бев студент на технички колеџ, умен и весели. Случајот ги нема.
Домашни реагира за вложување со разбирање.

Јас неодамна прочитав некаде дека добрите духови зголемува меѓуклеточната пропустливост, промовира длабинско чистење на телото и го стимулира менталната активност.
Денес, јас ги разбирам зошто тој стана новинар, не инженер.
Подготовка каша

Почетниот материјал за производство на светлина е шеќер.
воден раствор на шеќер на топло (!) реагира со втора компонента, давајќи слаб (околу 6-9%) на етил хлорид (вода за пиење) алкохол, што е Брага.



На втората компонента - супстанца содржи квасец и обезбедување на процесот на ферментација.
Тоа може да бидат различни - од квасец во гомно (види "Авантурите на приватни Иван Chonkin."). Најчестите - квасец.

Тие обезбедуваат брзо и ефикасно ферментација (околу една недела), се чуваат во ладни добро, но има многу сериозен проблем: како резултат на сварено пиво содржи тешки дел, популарно наречен фузелово масла или едноставно Sivukha. Покрај тоа, дома-приготвува на температура пиво квасец има непријатен мирис, продолжуваат да постојат и по дестилација.



Суптилност. Брага, има мала тврдина и пријатен сладок вкус, е големо искушение за пие.

Ви препорачуваме да не го користите на сите, особено ако елемент се користи да ферментира квасец: мамурлакот следниот ден не може да се спореди со ништо во тежината. Да, а понекогаш и дијареа.

Повеќе погодна да ферментира, состојка за урбана средина е доматно пире. Тоа е лишен од овие недостатоци на квасец, но не се чуваат за долго време. Можете да ги користите podoprevshie овошје: круши, јаболка, грозје (тоа ќе биде Chacha или грапа).

Но најдобро на состојка е ферментиран, слад, поточно, слад зеле - никнува и малку podkisshie јачмен, 'рж, пченица или овес. Меѓу нив е најдобар вотка во Русија - во регионот Кубан, амбарот и pitnitse нашата земја.

Светлина, подготвен од страна на искусни раце од слад, па дури и со користење на високо-квалитетни чист шеќер, квалитетот е супериорен во однос на "kristallovskuyu" вотка.
Рецепт каша: 3 l вода, 1 кг шеќер, 100 g сув квасец, или 300 g на домати пире, 0,5 кг слад или зрна.

Видео: Како да направите домашна пијалак

Се меша сè и оставете на топло место за две недели.
Суптилност. Постојат два основни начини да се забрза процесот на ферментација:
топлинска (топло сите хемиски реакции се забрза).

Подготвениот раствор се стави на топло место. Тоа е лошо управувани и неефикасен начин;

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брага за светлинаБрага за светлина
Што е подобро за пијалак квасец?Што е подобро за пијалак квасец?
Светлина на лубеницаСветлина на лубеница
Што е подобро за пијалак квасец?Што е подобро за пијалак квасец?
Како да се направи домашно пиво на сув квасец?Како да се направи домашно пиво на сув квасец?
Пасира рецепт за светлинаПасира рецепт за светлина
Пијалаци квасецПијалаци квасец
Рецепти светлина каша грашок и грашокРецепти светлина каша грашок и грашок
Што квасец пијалак изберете и да се подготви себе си?Што квасец пијалак изберете и да се подготви себе си?
Како да се направи домашно пиво - рецепт совети, правилаКако да се направи домашно пиво - рецепт совети, правила
» » Како да се произведуваат вотка