ma.AlcoruGuru.ru

Како да се подготви домашна пиво за производство на шеќер, мед или џем

Како да се подготви домашна пиво за производство на шеќер, мед или џем

Дури и во време на луѓето Киевска Рус "се активно се подготвува Брага јавор или бреза SAP. Но, како што во тие денови никој не знаеше за светлина и не слушнале за процесот на дестилација, тогаш тоа се користи без дестилација.

Времињата се менуваат, па јас предлагам да се направи вистински квалитет пијалак. Јас ќе го споделам со вас рецепт за домашно пиво, кој се состои од шеќер, мед, џем. Јас ќе се обидам да се фокусира вашето внимание на најважните технолошки нијанси подготовка.

За да се добие три литри на готови производи, се става во садот 10 литри топла вода, 3 кг шеќер и 300 g на компримиран квасец (може да се земе 60 g сува). Сите се меша темелно и се остава да ферментира за 12 дена, а потоа се стигне.

Домаќинството може да се најде често џем, шеќер и дека никој не е едноставно затоа што не сака да. го земам и да додадете вода во сооднос 1: 4 (еден дел од џем - четири дела вода), се меша добро и го стави на оган. Кога ќе се загреат, се промешува постојано да стана хомогена маса. Сега е неопходно да им се овозможи на смесата да се излади до собна температура. Кошница топло маса разведени квасец (200 g на притиснат или 50 g сув), ако е пожелно, уште 100 гр шеќер, кој го активира процесот на ферментација.По дестилација, ќе добиете до 3 литри одличен пијалак.

Брага од џемРецепт за дома пијалак Медот е исто така доста едноставна. Дваесет литри топла вода решение од 3 кг мед, 3 килограми шеќер, 300 гр притиснат или 60 g сув квасец, сите се меша добро и го стави на 10 дена на топло место да ферментира. По овој период може да се направи дестилација. Ако строго се придржуваат до овие пропорции, тогаш ќе добие околу 6 литри добар вотка.

Сега знаете оние малку трикови, како да се подготват домашна пиво за производство на шеќер, мед или џем, но дозволете ми да ви кажам некои тајни се уште да се открие квалитативни подготовка на домашно пиво да вотка.

распуштање на квасецНа прв поглед, ништо комплицирано, но дали ќе се пополни квасец со топла вода, а потоа тие ќе умрат, а ќе има и очекуваното ферментација. Затоа само квасец разредена со топла вода (30 ° C).

Пополнете во садот за ферментација

Првично, истури шеќер, а потоа додадете вода, така што како резултат на составот не надминува половина од волуменот на садот. Во процесот на ферментација ќе се појави многу пена и тоа мора да биде доволна количина на слободен простор. Грижете се дека шеќерот не се населиле на дното на резервоарот, нежно се меша содржината, ако е потребно.

Самиот капацитет не треба да се поцинковани, можете да го користите пластични буриња, но со уверување дека тие се погодни за прехранбени производи.

додадете квасец

Овој чекор е прилично едноставна, затоа што само треба да додадете разведени квасец во сад и измешајте сè добро.

Ослободете се од непријатните миризби во станот одржлив

Капацитет затвора капакот, но мирисот на домашно пиво се уште ќе се чуе во станот, па можете да го направите трик. Користете печат вода, крајот на цевката во вода или директно, тоа е можно, извадете го низ прозорецот на улица. Верувај ми, ќе се чувствувате дека ова е вистинскиот начин за излез да се реши овој проблем.

Следење на ферментација

Активни ферментација ќе оди само ако постои оптимален temperature- 26-28 ° C. Ако собата е кул, ќе мора да се загрее на домашно пиво. Ова е најлесно се прави со помош на аквариум греалки. Најдобро од сè, од 12 дена да ги следи состојбите на температура, а потоа се подготви светлина се уште и да добијат голема пијалак.

Не заборавајте за соодветни закуска. Одличен пијалак совршен снек - ова е на висина на блаженство.

Мислам дека сте го виделе, што да се готви за Брага пијалак на шеќер, мед или џем е апсолутно едноставна. Ако внимателно прочитајте ги сите информации што се однесува вие никогаш нема да се случи. Производите се достапни во продавницата, а знаењето во вашата глава.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Предвремен светлинаПредвремен светлина
Светлина и дома-приготвува на температура пиво од бреза SAP. Рецепт домаСветлина и дома-приготвува на температура пиво од бреза SAP. Рецепт дома
Дома пијалак рецепт за џемДома пијалак рецепт за џем
Рецепти светлина на бреза SAPРецепти светлина на бреза SAP
Брага сокБрага сок
Мед-приготвува на температура пиво за производство на шеќер и безМед-приготвува на температура пиво за производство на шеќер и без
Францускиот воткаФранцускиот вотка
Рецепт дома пијалак да пијат од џем или шеќерРецепт дома пијалак да пијат од џем или шеќер
Оптимална количина на квасец кашаОптимална количина на квасец каша
Брзо светлина направите домаБрзо светлина направите дома
» » Како да се подготви домашна пиво за производство на шеќер, мед или џем