ma.AlcoruGuru.ru

Вино за mulled вино

Вино за mulled вино

Mulled вино, што значи "блескав вино" - пијалок кој го загрева срцето и душата во ладна влажна ноќ, и првиот "Брза помош" кога отпочнување на ладно.

Mulled вино е роден во суровата ладна земји, како и брз начин да се загрее, но тоа не го спречи да се здобијат со популарност низ целиот свет.

Видео: mulled виноРецепти за овој пијалок многу: со цимет и ванила, ѓумбир, морско оревче, портокалова, бренди или рум, суво и слатко вино.

Главната состојка на која е подготвена mulled вино е вино. Каже за сигурно што вино не треба да се користи за mulled вино.Класичен рецепт вклучува употреба на суво црвено вино, а белото, исто така, имаат следбеници. Еве неколку правила кои треба да се користи при изборот на вино за mulled вино.

Видео: варено бело вино [Готвач | рецепти]

Прво, познавачи на овој пијалок се препорачува да се изберат само вино. Mulled вино - пијалок прилично слатка, како што обично додадете шеќер или мед. Можете да ги користите полуслатки вина, но нивното производство се додава шеќер, како резултат на тоа, нивниот квалитет не е секогаш до par. Semisweet вино mulled вино може да даде болен-кисел вкус. Затоа, идеален е суво бело вино прилично слаб.

Второ, вина, кои се на возраст во дабови буриња, е исто така погоден за mulled вино. Ова се должи на фактот дека танини, кои се јавуваат во таква екстракт на вино може да се направи пијалаци горчлив вкус.

Трето, и покрај, како изобилство на зачини се користат во mulled вино, кој исто така произведува конечниот вкус, е од големо значење од различни грозје вино. Тоа е најдобро да се користи светлина младото вино со содржина на алкохол од 8.5% до 12%. Тоа може вино од сорти на грозје како што се Мерло, Gamay, Вранец, Хамза, Dolcetto. Се верува дека mulled вино, приготвува на температура од добра скапо вино, малку разочарувачки.

Четврто, големо значење е вински регион на потекло. За чисто зачинета mulled вино опции бугарските вина се добро прилагодени, северниот дел на Италија, Франција и соседните земји. Силен концентрирана вино треба да се избере кога користејќи го принципот на свежо овошје, особено агруми.

И на крај, не се за mulled вино, кои никогаш не би требало да пијат во еден дел на коктел. Користење на застоена вино во фрижидер може да му наштети и нема да се донесе, но, исто така, на забавата сте веројатно нема да се добие.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Mulled вино и готвењеMulled вино и готвење
Како да се готви mulled вино? - 2 ч.Како да се готви mulled вино? - 2 ч.
Mulled виноMulled вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Mulled вино или огнениMulled вино или огнени
Како да се готви mulled вино?Како да се готви mulled вино?
Домашна mulled виноДомашна mulled вино
Класичен mulled вино домаКласичен mulled вино дома
Портокал mulled вино со циметПортокал mulled вино со цимет
Класичен mulled виноКласичен mulled вино
» » Вино за mulled вино